• $31,1268
  • €33,8349
  • 2035.56
  • 9401.34
25 Ağustos 2012 Cumartesi 04:13 | Son Güncelleme:

Elleri hep havada görmek isterim

Elleri hep havada görmek isterim

Kocası, 63 yaşındaki annesi ve iki oğlu en büyük destekçisi. 40 yaşındaki tesettürlü DJ Fatma Civelek’le “Allah tarafından aklıma geldi” dediği mesleğini ve hayat hikâyesini konuştuk. Sohbete bugün askere giden küçük oğlu Emre de katıldı...

Elif AKTUĞ
elif.aktug@aksam.com.tr

Sosyal medyada bir anda ilgi odağı oluverdi Fatma Civelek. Tesettürlü bir DJ olarak çalışmaya başlamış ve herkesin dikkatini çekmişti. Kına gecelerinde, nişan ve sünnetlerde, özel gecelerde, sadece kadınların bulunduğu ortamlarda çalan sertifikalı DJ Fatma Civelek ile hayatını konuştuk. Büyük oğlu Enes askerde, küçük oğlu Emre bugün askere gidiyor, aklı çocuklarında haliyle...   

40 yaşındaki Civelek için hayat hiç de kolay olmamış. “Ben tersinden yaşadım her şeyi, önce evlendim çocuk büyüttüm, sonra okudum ve iş hayatına atıldım” diyen Fatma Hanım, evlendikten sonra tesettüre girmiş. “Önemli olan insanın kalbini ve beynini kapatmaması” sözünün altını sık sık çizen Civelek ile özel bir gecede bir araya gelmek üzere sözleşerek sohbetimize başladık…

- DJ olmadan önce neler yaptınız?
Aslen Edirneliyim ama doğma büyüme Bayrampaşalıyım. Ticaret Lisesi’ni bırakıp, 17 yaşında evlendim. 18 ve 19 yaşındayken çocuklarım oldu, Enes ve Emre. Marketimiz vardı uzun zaman onu işlettik. Maddi durumumuz çok iyiydi ancak iflas ettik. Hem varlık hem yokluk nedir çok iyi biliyorum. Kocama destek oldum, hep beraber çalıştık. Çocuklarım büyürken de “Ben neden okumuyorum” diye düşünmeye başladım.

- Yoksa çocuklarla beraber mi okudunuz?
Aynen öyle, çocuklar 12-13 yaşlarındaydılar. 8 sene önce Açık Öğretim Lisesi’ne başvurdum, eşime haber vermeden.

- Niye haber vermediniz kızar diye mi?
Yok canım niye kızsın? Sürpriz yapmak istedim. “Ben bir öğrenciyim” dedim, en büyük destekçim de çocuklarım oldu. Onlara ders çalıştırıyordum sonra da kendim çalışıyordum. Hatta çocuklarım bayram harçlıklarını getirip bana vermişlerdi, “Anne okulun harcını öde” diye. Eşim de hep arkamdaydı. Okul bitince de çalışmaya başladım. Fakat okumama sebep olan bir şey vardı, liseyi bitirmeden önce bir şirkete başvurmuştum, muhasebeci olmak için. Ancak lise diplomam ve sertifikam olmadığı için beni almamışlardı. Şirkettekiler “Zehir gibisin, neden okumadın, yazık etmişsin kendine” demişlerdi.

- Sonra orada çalıştım demeyin!
Çalışmam mı? “Gün gelecek ben burada çalışacağım” demiştim. İki yılda bitirdim liseyi, çok çalıştım. Üç tane de sertifikam var: Muhasebe, bilgisayarlı muhasebe ve DJ’lik. O dönem çok da zor geçti çünkü babam tedavi görüyordu. Yine de başarıyla bitirdim okulu.

- İşe nasıl girdiniz?
Bir arkadaşım o şirketin acilen muhasebe elemanı aradıklarını söyledi. “Seneler önce de gelmiştim almamıştınız, buyurun belgelerim” dedim. Müdüre hanım da çok sevindi, bir yıl çalıştım.

- Müzik sevgisi nasıl başladı?
Bir kere Edirneliyim, bizim orada müzik bilgisiyle doğulur. Sevmemek gibi, oynamamak gibi bir seçeneğimiz yoktur. Oynamayı, dinlemeyi çok severiz. Dinlemeyen, sevmeyen var mıdır?

- Haklısınız ama anlamayan çoktur! Siz müzikten anlıyor musunuz?
Hep dinledim, babam Mustafa Kandıralı’yı çok severdi. Oyun havalarını dinlerdik hep. TRT’de ya Barış Manço olurdu bayram ekranında ya oyun havaları. Babam hemen müziği açar ve kaldırırdı bizi, “Haydi bugün bayram” diye. Çocuklarım da çok düşkün müziğe.

SERTİFİKALI DJ’İM
- Şimdi, sevmek ayrı ama bunu iş edinmek apayrı. Yoksa biri size “DJ olamazsın” mı dedi?
(Gülüyor) Yok öyle değil, muhasebe zor ve yorucu bir iş. Seviyor ve çalışıyordum ancak hep mutlu olacağım ve sıkılmayacağım bir işim olsun istiyordum. Çok farklı bir iş yapacağım diyordum arkadaşlarıma. Sonra bir gün yeğenimin kına gecesi yapıldı. Hepimiz giyindik, süslendik, saçlarımızı yaptırdık, gittik. Akılda kalıcı bir gece yaşamak istiyorduk, baktım sadece sıradan iki CD hazırlanmış ve biz hiç de iyi eğlenemedik. Orada kararımı verdim. Herkesi kaldırmak, oynatmak isterim ben öyle ortamlarda. Bunu da profesyonel yapmaya karar verdim.

- Kına geceleri hep eğlenceli mi olur?
Tabii, bizim geleneğimizde var. Kına gecesi, kadınlar arasında yapılır. Kadın orkestra çağrılır. Bütçe her zaman orkestraya yetmez. Laptop ve CD ile eğlenmek de bir seçenek ama bana göre değil. Bunun yerine, gittim eğitimini ve ardından sertifikamı aldım.

- DJ’lik sertifikası mı aldınız?
Tabii, çok önemli bir isimden DJ Tekin’den eğitim aldım. Hocam konusunda uzmandır. İki yıl önce karar vermiştim DJ olmaya, bir yıldır da yapıyorum işimi.

- Eşiniz ne demişti DJ olmak istediğiniz zaman?
Eşime de danıştığım zaman desteklemişti. “Hemen başla”, demişti ancak ben sadece bir laptop ile yapmak istemedim. Araştırmaya başladım, alt yapım yoktu. Bir ilk olacaktım ve eksiksiz olmak istedim. Bu yolda yürüyeceksem ne yapmam gerektiğine karar vermeliydim. Google’a yazdım, “Nasıl DJ olunur?” Karşıma bir okul çıktı, DJ School. “Türbanlı öğrencimiz olmamıştı daha önce” dediler, şaşırdılar. Ondan önce bir üniversitenin web sitesinde bir ilan görmüştüm, orada “DJ kursumuza tesettürlü kadınlar gelemez” yazıyordu, ona üzülmüştüm.

- Aa neresiymiş bu?
Önemli değil ama zaten aradım teessüflerimi bildirmek için. Bana sitelerinin çökertildiğini söylediler.

- Hangi okul, çok merak ettim?
Kadir Has Üniversitesi. Zaten aradım ve “Nasıl böyle bir zihniyet olur bu devirde” dedim ama işin aslını sonradan öğrendim. O yazıyı kaldırmalarını rica ettim, düzelttiler ve her zaman desteklediklerini söylediler. “Gelin biz eğitelim sizi, çok akıllıca bir iş yapıyorsunuz” dediler. Hatta bana “Fatma Gül olarak çık” diye de akıl verdiler.

- O neden?
DJ’ler takma isim kullanır ya. Hem Fatma Gül dizisinin modası vardı ya geçen sene. İstemedim, kendi adımla var olmak istedim.

- İyi yapmışsınız...
DJ Tekin Bey’le konuştum sonradan, kendisi hocaların hocası. Beni çok iyi eğitti, özel ders aldım. Aletleri, ekipmanları, turntable kullanmayı öğrendim. Şimdi kendi aletlerim, Traktor Kontrol S2’im var, turntable’ım var, onları kullanıyorum.

- Tesettürlü kadının bırakın DJ olmasını, müzik dinlemesi, eğleniyor olması bile; karşıdan bakanlar için garip geliyor.
Bana hiç garip gelmiyor, oynamamam mı gerekir tesettürlüyüm diye. Zaten bar ve diskolara, içkili mekânlara gitmiyorum. Oralarda müzik yapmıyorum. DJ Fatma Civelek, karışık ortamlarda, içkili ortamlarda sahne almaz.

- Diyelim ki iyi bir teklif geldi… Kadınlı erkekli bir ortam ve içki var, sizden çalmanızı istediler...
Hayır yapacağım şeyleri saydım. Kadınlara çalarım sadece. Kına gecesi zaten kadınlar arasında, nişanlar, sünnet düğünleri de var.

- Nişanda erkek olmaz mı?
Kadın kadına nişan eğlencesi yapan çok... Kadınlar kendi aralarında daha çok eğleniyorlar. Ben uydurmadım ki, muhafazakâr hanımlar zaten öyle eğleniyorlar.

- Nasıl yani?
Erkekleri almıyorlar aralarına eğlenirken. Kadınlardan oluşan orkestra var, kameraman var.

- Nasıl karşıladılar sizi, sizin ortamınızda?
İlk kez karşılaştıkları için tuhaf bakıyorlar. Cefasını çekeceğim tabii, çünkü ilk kez ben yapıyorum bu işi. “Alışacaksınız” diyorum. İki taraf da alışacak. Ben ortaya çıkarmadım ya da ben deşifre etmedim ki bu tarz eğlenceleri. Zaten hep vardı, sadece DJ olarak dâhil oldum eğlencelere.

RIHANNA'NIN HASTASIYIM
- Neler çalıyorsunuz?
İngilizce bilmesem de çok seviyorum yabancı müzikleri. Pitt Bull çok severim, Rihanna hastasıyım. Edirnelilerin yapısında var sanırım. Ailemizde konservatuar mezunları da var, Gesi Bağları’nı da çalarız, oynarız da.

- Müzik listenizde neler var?
Arşivim çok geniştir ama gittiğim ortama göre çalarım. Daha çok mezdeke ve oryantal istenir. Ankara havası isteyen oluyor, yöresel istekler de oluyor. Evde hazırlanıyorum, gittiğim zaman doğaçlama çalarım. Vücut dillerini iyi anlarım, eller aşağı inmeyecek. Joker parçalarım var, onları çalınca oynamayan kalmaz.

- Neymiş onlar?
Ajda Pekkan’ın her şarkısı ama özellikle ‘Yakar Geçerim’. Eller inerse hemen ‘Yanayım Yanayım’ çalarım. Hiç ara vermem, molasız çalarım. Kendimden geçerim çok eğlenirim çalarken. Kulüp müziği yapmayı çok severim. İlerleyen saatlerde teyzeler, anneler çekilince ve ortam gençlere kalınca daha fazla eğleniyoruz. Gençler “DJ kopar bizi” diye bağırmaya başlıyorlar, ben daha da coşuyorum. Enerji ve organizasyondakilerin elektriği de çok önemli. Eğlenen ve zevk alan, mutlu olan insanlar olacak; bir DJ daha ne ister? İnsanlar mutsuz zaten, orada onlara dertlerini unutturuyorum.

- Ne yapacaksınız ilerde, albüm planı var mı?
Albüm düşünmedim henüz. Benim hedefim Demet Akalın ile bir kadınlar matinesinde birlikte çalmak. Biraz yol kat etmeliyim albüm olacaksa. Tecrübe kazanmalıyım, şu an erken.

- DJ izlediniz mi hiç?
Kulüp DJ’leriyle kulvarlarımız çok farklı. Tek örnek aldığım isim hocam Tekin Bey ve Mamy Rock. Mamy Rock, 70’inde başlamış bu işe. Dünya turnelerine çıkan bir kadın. Zaten onun hayatını okuyunca daha da kararlı davrandım. Birçok DJ’i seyrettim ekrandan, dedim ya ben kadınlara çalıyorum. Onlar başka ortamlarda. DJ’lerden de tepki aldım biliyor musunuz?

- Tepkileri neydi?
“Türbanlı DJ olmaz” dediler. Oysa ben DJ’ler destek olurlar sandım.

- Peki göğüslerini açan DJ normal miymiş, bakın kızdım şimdi…
Öyle yapanlar da var. Sosyal medyada çok yazdılar, tesisatımı eleştirmişler, türbanımı eleştirmişler. ‘Kulaklıktan nasıl duyuyor’ gibisinden. ‘Neden öyle yaptınız’ diye sordum, sonuçta hepimiz ekmek parası kazanmanın derdindeyiz.

EŞİM DIŞARIDAN DİNLİYOR
- Ünlü olmak hoşunuza gitti mi?
Ünlü ve popüler olmak niyetinde değilim. Aileme destek olmak istiyorum.

- Üç erkek var arkanızda, eleştirsinler boş verin. Eşinize eleştiri gelmiş mi?
Tabii gelmiş eleştiri, eşim de “Bir boşluğu dolduruyor, çok sevdiği bir işi yapıyor” demiş.

- Kocanız ve çocuklarınız dinledi mi sizi?
Hayır ama beni almaya geldiklerinde dışarıdan dinliyorlar. Evde çalışırken dinliyorlar ama.

- Özel kıyafetler giyiyor musunuz?
Görselliğe önem veriyorum, gittiğim yerdeki kişilere ne kadar değer verdiğimi göstermem gerekir. O heyecanla ben de hazırlanıyorum. Göz önündeyim çünkü.

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!
Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!

Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı
Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı

Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı

Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek
Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek

Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek