• $ 5,6041
  • € 6,2244
  • 269.283
  • 96424.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Damak Avcıları Mardin’de

SAYIM ÇINAR
sayimc@superonline.com

Bir gezgin damak olarak yolum en son Mardin’e düştü. İyi yemek yemek isteyen, lezzetin peşinde şehirler gezen insanlar vardır, yaşamak için yiyen değil, yemek için yaşayan insanlardır bir yönüyle damak avcıları. Ben de bunlardan biri olarak lezzeti ve kültürü bir arada sunan bir tura katıldım, FHS Turizm’in bir etkinliğiydi bu. 

Ne Batıdan, Ne Doğudan Yalnızca Lezzetin Cephesinden...

Ferzan Kırhan’ın rehberliğiyle bir bölge turu düzenlendi üç gün boyunca. Kırhan, 1990’dan beri sektörün içinde olan bir isim, turizme, farklı turizm gündemlerine dair önemli fikirleri var. Yeme içme turizmin önemli bir parçası onun için, buna göre de yatırımlar yapıyor.  “Her öğünde bir sonraki öğünü konuşan insanlarız, böyle bir kültürden geliyoruz” diyor. Bu bilgiyle de turlar düzenliyor, damak tadına düşkün insanları toplamak temel olarak bu turların amacı. 
Üç gün boyunca yalnızca yemek yemek değil buradaki mesele, aynı zamanda folklorik öğeleri de tanımak, tanıtmak istiyor. 
Ülkemizde iki türlü gurme anlayışı var bana göre. Kendi yiyip kendi yorumlayan Türkiye gurmeleri, ya çok doğu ya çok batıdan bakıyor her şeye. Damak tadının felsefi bir soruşturma haline gelmesi problemli oysa ki, yemek yendiği yer ile, dahil olduğu kültür ile güzel. Gurmeler yazık ki hafife alınıyor ülkemizde. Oysa ki birinin damak tadı iyiyse onunla vakit geçirmek önemlidir, güzeldir. Yemek keyiftir, eğlencedir, kültürdür. 

Bölge Yemeklerini Bölge İnsanıyla Tanımak

Lezzet turumuza dönersek, Kırhan yurtiçinde 80’e yakın destinasyona turlar düzenliyor. Yılbaşından itibaren işin içine yurtdışı da girecek. İlk gün İstanbul - Diyarbakır – Mardin – Midyat rotasını izledik, ikinci gün Midyat - Dara - Savur – Kıllıt ve son gün Midyat- Hah Anıtlı- Mor Gabriel – Hasankeyf - Diyarbakır- İstanbul oldu programımız. Tanıştığımız lezzetler anlatmakla bitmez ama en azından birkaç örnek vereyim: Badem şekeri, ceviz sucuğu, ikbebet (içli köfte), semberuk, irok, kibe, kitel raha, lebeniyye tadına baktığımız özel lezzetlerdi. 
“Yemek üzerinden kültürü, şehri tanıtmak çok önemli. Lüks restoranlar değil burada motivasyon, özel ve incelikli yemekler. Samimi ve keyifli yemekler peşindeyiz.” diyor Kırhan.  Bir yandan da bölge insanı destekleniyor bu şekilde.  
Yerel rehberleri çok önemsiyor Ferzan Bey, yerel halkın yönlendirmesini çok önemsiyor. Temizlik konusunda çok titiz. 
Bu noktada yemek yemeye dair birkaç notumu paylaşmalıyım. İyi yemek yiyenler, aynı zamanda güzel aşıklar da oluyorlar. Keyif çok önemli gurmeler için. Ferzan Bey de bunu savunuyor. Mardin turuna nasıl hazırlandıklarını soruyorum, “Standart programlarımızdan biri bu aslında. Ekibimiz ön çalışmasını sağlam yapıyor. Böylesi bir miras varken elimizde neden turizmini yapmakta bu kadar tekliyoruz, anlayamıyorum. Çalışıyoruz ve iyi şeyler çıkarmaya çalışıyoruz,” yanıtını veriyor.  
Bölge turu deneyimi önemli bir hatıra olarak akıllarımızda kaldı. Önemli bir bölge turu yaptık, yerel halkı tanıdık, yerel lezzetlerin parçası olduk. Sadece yemek yemiyoruz, aynı zamanda gizli kalmış bir şehri keşfediyoruz. Yerel halk, tarihi eserler, evler, aileler ile çok yakın ama bir o kadar da uzak kaldığımız bir dünyayı tanıdık.
 
İyi Yemek Zor Değil

Kırhan’ın sözlerini önemsiyorum ve tekrarlıyorum: İyi yemek yemek zor değil. Bütün şehirler için aynı şey geçerli aslında. Biraz arka sokaklara girmek gerekiyor, klişe yerlerden kopmak gerekiyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay, başkent Varşova’da meydana geldi. 17 yaşında olduğu belirtilen bir genç ve genç kız taksici

Taksicinin Boğazına Bıçak Dayayıp Gülerek Parasını Çaldılar!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Evinin bahçesinde tam 50 adet var! Görenler şaşırıyor...

Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanları görevden alındı! İçişleri fotoğrafları yayınlandı