• $ 6,0944
  • € 6,6161
  • 323.143
  • 116829
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Çinli starlar Türkiye’yi sevdi

Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkiye’yi tanıtmak amacıyla başlattığı ‘Misafirimiz Olun’ projesi sayesinde geçen yıl gelen Çinli turist sayısı bu sene ikiye katlandı. Bu sayının bir milyonu bulmasını hedeflediklerini belirten Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş sorularımızı yanıtladı.

Yunus Emre Enstitüsü’nü yakından tanımak isteriz...

Yunus Emre Enstitüsü olarak Türkiye’nin tanıtım odaklı kamu ve kültür diplomasisi faaliyetleri yanında bilimsel, akademik ve teknolojik alanda sahip olduğu kapasiteyi, ülkemizin ulaşmış olduğu imkân ve potansiyeli dünyaya tanıtmak için çalışmalar yürütüyoruz. Yunus Emre Enstitüsü, yurtdışındaki kültür merkezleriyle ve gerçekleştirdiği projelerle dünya üzerinde 100’ün üzerinde irtibat noktasına sahip. Bu uluslararası ağlarımızı ve dünyanın her bir noktasında sahip olduğumuz işbirliği anlaşmalarının Türkiye’nin bilimsel ve akademik alanda yapacağı işbirliklerine, sınai ve teknolojik kapasitemizi artıracak çalışmalarda kullanılması öncelikli hedefimiz. 

Enstitü olarak ülkemizin tanıtımına yönelik farklı içeriklerle çalışmalarda bulunuyorsunuz. 2018 yılı, Çin’de “Türkiye Turizm” yılı. Ülkemizin Çin’de tanıtılması için önemli projeleri hayata geçirdiniz. Bunlardan bahsedebilir misiniz?

Daha önce Yunus Emre Enstitüsü olarak Türkiye’nin turistik ve kültürel zenginliğini yerinde göstererek Çin kamuoyunda ülkemizin olumlu algısını güçlendirmek için Çin’de kanaat önderi konumundaki isimleri Türkiye’de ağırlamıştık. Geçen yıl, Çin’in en ünlü sinema yıldızlarından Will Liu ile eşi Wang Pei Yun’un da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü isim ve gazeteciyi Türkiye’de ağırladık. Bu yıl ise Çin’in en büyük sosyal medya platformu olup 560 milyon kullanıcısı bulunan ve günlük 59 milyon kişinin kullandığı Yi Dian-Zixun şirketinin yöneticileri, CCTV,  Travel Star TV muhabirleri ve Çin Turizm Ofisi yetkililerinden oluşan 11 kişilik grubu yine ülkemizde ağırladık. Çinli heyete Türkiye’nin zengin kültürel mirasını yerinde keşfetmeleri için ülkemizin önde gelen tarihî ve doğal güzelliklerini barındıran yerleri gezdirdik. Geçtiğimiz ay ise Çinli ünlü müzisyen Xu Fe’nin de aralarında bulunduğu bir grubu ağırladık. Xu Fe, yeni şarkısının klipini Türkiye’de çekti. Fethiye Babadağ’dan yamaç paraşütüyle atlarken, gitar çalan Xu Fe’nin klipi kısa sürede 70 milyon kişi tarafından izlendi. Kliple ilgili yapılan yorumlarda Türkiye’ye övgüler sıralandı. Son olarak Çin’in önde gelen sanatçılarından oluşan bir heyeti ağırladık. Sanatçılar, küratörler, sanat galerisi sahipleri, koleksiyonerler, sanat danışmanlarından oluşan heyet verdikleri röportajlarda Türkiye’nin halkını, tarihini ve kültürünü çok sevdiklerinden bahsettiler. Tarihsel olarak, ülkemizin Batı ve Doğu kültürünün bir sentezi olduğunu vurgulayan Çinli sanatçılar Türkiye’nin küresel ziyaretçiler için en önemli destinasyonlardan biri olduğunu belirttiler. Çinliler için, uygarlığın yüzyıllar öncesine kadar gittiği çok önemli, medeniyet unsurları açısından çok zengin bir ülke olduğumuzu vurgulayan Çinli sanatçılar Türkiye’nin, insanların kültür ve sanat için bilgilerini ve zevklerini geliştirmeleri için bir fırsat olduğunu söylediler. İki ülke arasında farklı işbirliği çalışmalarını geliştirebilmek için ikili görüşmelerimiz devam ediyor. Bu yıl ve gelecek yıl, sırasıyla Çin ve Türkiye’de Türkiye ve Çin yılları kutlanacak. Bu çerçevede Türkiye’nin kültürel, doğal, tarihî ve ekonomik birikimini Çin’de doğru kanallarla tanıtabilmek ve pozitif bir Türkiye algısı oluşturulması yönünde çok yönlü çalışıyoruz. Son getirdiğimiz Çin heyeti başkanı Gu Zhenqing tarafından;  “Türkiye’de görülen sanatları, kültürleri Çin’e götürüp orada tanıtacağız. Bize Türkiye’de krizin ve tehlikenin hâkim olduğunu, buraya gelmememiz gerektiğini söylüyorlardı. Ancak böyle değilmiş, gördüğümüz gibi gerçekten herkes çok rahat ve keyifle çalışıyor. Aldığımız tüm bu sinyalleri Çin’de anlatacağız’’ şeklinde yorumlar aldık.  

Çin’le yürütülen çalışmaların Türkiye turizmine de etkisi yüksektir. Çalışmaların sonuçları hakkında ne söylersiniz?

Ülkemizin Çin’de tanıtılması amacıyla başlatılan seferberlikten hızlı sonuçlar alınmaya başlandı. Geçen yıl 240 bin Çinli turist Türkiye’ye gelirken, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 97’lik bir artış kaydedildi. Bu yıl Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının 400 bini aşarak bir rekora gidileceğini öngörüyoruz. 1 milyon Çinli turist hedefini kısa sürede yakalayacağız.


<p>Wuhan’da insanların umutlarını yitirdiğini gözler önüne seren yeni bir video ortaya çıktı.

Umutsuz Wuhanlılar paralarını uçak yapıp camdan attı

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Atatürk Olimpiyat Stadı'nın son hali ilk kez yayınlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları