• $ 5,494
  • € 6,1476
  • 262.705
  • 100.456
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Brüksel’den kitap manzaraları

Yeni yıla Brüksel’de girdim ve kitapçıları gezmeyi de ihmal etmedim. Stephen King, çoksatar listesinin başında. ‘Bridget Jones’un Günlüğü’nden tanıdığımız Helen Fielding’in yeni kitabı ‘Mad About the Boy’ da listede; Türkiye’de ne zaman çıkar, bilinmez…

SAYIM ÇINAR
sayimc@superonline.com

BİR süredir Brüksel’deyim. Yeni yıla bu romantik şehirde girdim. Ne de olsa hakiki bir şehir romantiğiyim. Geleceğin ne olacağı konusunda ciddi bir fikrim yok. Sadece yeni yıla sevdiklerimle mutlu bir şekilde girmek istedim. Yaşadığımız mutlu anlar dışında hiçbir şeye sahip değiliz. Brüksel’de olmam Türkiye’ye uzak kalmam anlamına da gelmiyor, edebiyat magazini olunca iş değişiyor. Bu arada Brüksel’de Stephen King’i çok satanlarda görmeye artık alıştık, şaşırtıcı değil. Bir de çoğumuzun bildiği yazar Helen Fielding’i ‘Bridget Jones’un Günlüğü’nden tanıyoruz. Brüksel’de yazarın yeni kitabı çok satanlara girmiş durumda ‘Mad About the Boy’ bakalım bu kitap bizde ne zaman yayımlanacak? Heyecanla bekliyorum.

SEVİM BURAK ANILDI

Geçen hafta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fındıklı Yerleşkesi Oditoryumu’nda Sevim Burak’ı vefatının 30. yılında muhteşem bir anma günü gerçekleştirildi. Yazılarını yalnızca ‘dünyalarını kaybetmişler’, ‘erken bunamışlar’, ‘hayalperestler’, ‘bu dünyadan gitmek üzere hazırlık yapanlar’, ‘aşktan aklını oynatanlar’, ‘şizofrenler’, ‘aşırı romantikler’, ‘aşırı sadistler’, ‘deliler’, ‘aptallar’ ve kendisi için yazdığını belirten yazarı anmak için sempozyuma ‘Ötekilere Yazmak’ adı verildi. Sabah saat 10.00’dan akşam 19.00’a kadar süren etkinliği 300 kişilik salondaki izdiham yüzünden izleyicilerin büyük bir kısmı ayakta izledi. İki günlük program bir güne sığdırılmıştı. Önemli edebiyat otoritelerinin bulunduğu toplantıda, edebiyat tarihçileri, eleştirmenleri, tiyatrocular, sinemacılar ve yazarın dostları da söz aldı. Oturumları yazarın birlikte mankenlik yaptığı, arkadaşı sanatçı Suna Selen ile Münir Özkul kızı, oyuncu Güner Özkul sundu. Oditoryumun holünde Burak’ın Afrika’da yaşadığı yıllarda oluşturduğu heykel koleksiyonundan parçalar sergilendi. Aynı holde yazarın saati ve elyazmalarıyla büyük amcası ressam Selahattin Burak’ın fırçasından bir Sevim Burak portresi de yer aldı. Bölüm aralarında Sevim Burak’ın mektuplarında adı geçen sevdiği besteci Elton John’un müziğine yer verildi. Anma gününün sihirli anlarından biri de yazarın iyi dostlarından  Murathan Mungan’ın Sevim Burak’ın kendisine hediye ettiği eski bir parfüm şişesini dinleyicilere göstermesi oldu. Altın rengi kapağı, vişneçürüğü rengi cam şişesiyle Lauren marka parfümü, kütüphanesinde 30 yıldır saklayan Mungan’ın gözleri dolarken büyük bir alkış koptu. Diğer bir sürpriz, hâlâ güzel ve şık bir hanımın, yazarın 1935 doğumlu çocukluk arkadaşı Gülseren Kaynak’ın salonda bulunup spontane söz almasıydı. Gülseren Kaynak yazarın çok duygusal bir insan olduğunu anlatan kısa bir konuşma yaptı. Sempozyumda Sevim Burak’ın en eski dostlarından Cevat Çapan, Sevim Burak’ın Türk edebiyatındaki çok önemli yerine ve anılarına değindi. Doğan Hızlan yazarın eşsiz aurasının, fiziksel ve kişisel özelliklerinin unutulmazlığının altını çizdi.

BÜYÜKLER VE KÜÇÜKLER

Gündelik yaşamdan zengin örneklerle felsefeyi hayatın içine yerleştiren ‘Çıtır Çıtır Felsefe’ dizisinin 24. kitabı, küçük ve büyüklerin söz ve eylem haklarının sınırlarını tartışıyor. Yazar Brigitte Labbé, küçük olmanın her şeyi kabullenmek anlamına gelmediğini ifade ederken çocukların güvenle büyümesi için yetişkinlerin koyduğu kısıtlamaların gerekliliği üzerine düşündürüyor. Kitap, büyümek için zamana ve deneyime ihtiyacı olan küçüklerin, kendi haklarını koruyarak ama aynı zamanda bazı karar ve eylem anlarında desteğe ihtiyaç duyduklarını benimseyerek, yetişkin bir birey olma yolunda nasıl ilerleyeceklerini anlatıyor. Kitap, Jacques Azam’ın esprili çizimleriyle renklenerek, çocuk ve yetişkinlerin birlikte okuyabilmeleri, tartışabilmeleri ve hayatı birlikte düşünebilmeleri için fırsat yaratıyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>90’lı yıllarda seslendirdiği arabesk ve fantezi şarkılarla adından söz ettiren ve asıl adı Mustaf

Sanat Camiası Devran Çağlar’ı Yalnız Bıraktı!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Talep yağıyor! Yapması 2 gün sürüyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları