• $8,3948
  • €10,1656
  • 502.753
  • 1460.86
16 Kasım 2014 Pazar 01:19 | Son Güncelleme:

Böyle Etiyopya olur mu?

Böyle Etiyopya olur mu"

Fotoğraf sanatçısı Özgür Kıyat, varlıklı insanların ilgisini çekerek Etiyopya’daki yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefleyen bir proje kapsamında Etiyopya’ya gitti ve yüreğine tokat gibi çarpan bu ülkeden güzel fotoğraflarla geri döndü. Kıyat’ın amacı hep fakirlikle gündeme gelen ülkenin farklı bir yüzünü yansıtabilmek ve insanlara ‘Böyle Etiyopya olur mu?’ dedirtebilmek.

ARZU AKYOL
arzu.akyol@aksam.com.tr

Sözün bittiği kelimelerin kifayetsiz kaldığı pek çok durumda binlerce kelimenin yerini alır tek bir fotoğraf karesi… Göz ve yürek aynı hizaya gelir, parmaklar basar deklanşöre ve gök kubbe altında söylenmiş hiçbir söz o fotoğraftaki kadar etkili olamaz. İşte Özgür Kıyat’ın Ren Art’ta 22 Kasım’a kadar görülebilecek ‘Umudun Ateşi Etiyopya’ adlı sergisindeki fotoğrafları tam da böyle kareler… Sergide Etiyopya’nın fakirliğinden ziyade ülkenin pozitif enerjisine ve zengin renk cümbüşünü yansıtmaya odaklanıyor Kıyat. Ülkenin farklı bölgelerinden seçtiği 18 fotoğrafı sanatseverlerle paylaşıyor ve “Orada çok etkilendiğim yaşama sevincini ve hayata bağlılığı biraz olsun yansıtabildiysem ne mutlu bana. Amacım insanlara ‘Böyle Etiyopya olur mu? İnsanlar gülüyor’ dedirtebilmek. Çünkü orada insanlar gülebiliyorlar” diyor. 

15 DAKİKADA KARAR VERDİM

Özgür Kıyat 1980 yılında İzmir’de asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Babasının subay olmasından dolayı Türkiye’nin birçok şehrini dolaşmış. Lise ve üniversite hayatının ilk yılları ise Brüksel’de geçmiş. 2000 yılından beri profesyonel olarak müzikle uğraşan Kıyat son yıllarda bir başka çocukluk tutkusu olan fotoğrafa daha çok eğilmeye karar vermiş. Dünyadaki varlıklı insanların ilgisini Etiyopya’ya çekmek amacıyla çalışmalar yapan ‘A Glimmer of Hope’  adlı yardım kuruluşuyla yolları Amerika’da yaşayan yeğeni Elif İyriboz sayesinde kesişmiş. “Elif, ‘A Glimmer of Hope’ adlı bir yardım kuruluşunda çalışıyor. Amacı dünyadaki varlıklı insanların ilgisini Etiyopya’ya çekebilmek. Dini veya siyasi bir rant peşinde olmayan çokdeğerli bir kuruluş. Bir gün kuzenim toplantının tam ortasında aradı beni bu teklif için ve karar vermek için sadece 15 dakikam olduğunu söyledi. Hayatım ve fotoğrafçılık kariyerim için önemli bir fırsat olacağını düşündüm ve teklifi kabul ettim.”

YÜREĞİME TOKAT GİBİ ÇARPTI

Bu projenin Etiyopya’daki insanların hayatını nasıl olumlu yönde değiştirdiğini kendi gözleriyle görmüş Özgür Kıyat. “Projenin koordinatörleri benden mukayese yapabilmeleri adına okul binalarının ve sağlık ocaklarının önceki ve şimdiki hallerini fotoğraflamamı istediler. İnanın büyük bir gelişme var. Bugün Etiyopya’nın köylerinde gençler fizik, matematik ve yabancı dil eğitimi alıyorlar. Öğretmenlerin ve velilerin mutluluğu gözlerinden okunuyor. diyor. Bu yolculuk kendi hayatında da önemli değişikliklere sebep olmuş. Kendi deyimiyle yüreğine tokat gibi çarpmış gördükleri. “Etiyopya muazzam bir ülke. Oraya gitmeden önce fakirlik ve zor şartlarda yaşayan insanlarla karşılaşacağımı biliyordum. Ancak bu kadar zor şartlarda yaşayıp hayata bu kadar olumlu yaklaşan insanlar ile karşılaşacağımı bilmiyordum. Bizim gibi insanların hayattaki tek derdi  ‘Şu cep telefonun yeni modeli çıkmış acaba Amerika’dan getirtsek daha mı ucuz olur?’ iken onların hiçbir şeye sahip olmadan bizden daha mutlu olabildiklerini görmek, ateş yakıp etrafında kızlı erkekli dans etmelerini izlemek bir tokat gibi çarpıveriyor yüreğinize… Elinizdekilerin değerini anlıyor, şükrediyorsunuz.”

HARCADIKÇA ZENGİN OLMAK

Etiyopya’nın çok güzel hikayeleri de var Özgür’e göre. “Doğal güzellikleri inanılmaz… Dünyanın her yerinden gezginler ve doğa kâşiflerini ağırlıyor. Bu güzelliklerin çoğunu belgeleme imkânım oldu. Simien Dağları’ndan çok etkilendim. Afrika kıtasının en yüksek ikinci noktası olan bu bölge akarsuları yeşillikleri ve yırtıcı hayvanlarıyla göz kamaştırıyor. Ayrıca insanlar çok cana yakın ve misafirperver. Kendi tarihleri ve coğrafyaları konusunda oldukça bilgililer.” Özgür Kıyat,  ‘zenginlik’ ve ‘fakirlik’ kavramları üzerine de çok şey öğrenmiş bu coğrafyada.  “Etiyopya’nın birçok bölgesinde artık insanlar temiz su kaynaklarına, sağlık ocaklarına ve okullara sahip. Bu durum çok sevindirici. Tabii ki hâlâ fakirler ama en azından umutları var. Çalışmamız sırasında bölgeye uzun süredir yardım yapan oldukça varlıklı İngiliz bir aile katıldı bize. Bölgede çalışmalar yaptılar, insanlarla tanıştılar. Yaptıkları yardımın karşılığını görmek onları çok memnun etti. Bu yardımları yaparken basın peşlerinde değildi. Bizde olduğu gibi kameraman ordusuyla yapmadılar bu yardımı. Dolayısıyla benim anladığım ‘zenginlik’ buydu. Yani harcadıkça zengin olmak…”

<p class='MsoNormal'>Roman havası oynarken çektirdiği  videosunu yayınlayan genç şarkıcı Aleyna Tilk

Aleyna Tilki roman havası oynadı

WhatsApp mesaj iletme özelliğini sınırlandırdı

Kirpikleriyle dünya rekoru kırdı

F.Bahçe'de beklenmedik ayrılık! Hem de şaka gibi rakama