• $ 5,5848
  • € 6,2105
  • 270.76
  • 95734.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Botan’dan İstanbul’a aşkın peşinde

Sayım’ın Bavulu bu haftadan itibaren sizlerle... Bavulda pek çok şey var; edebiyat dünyasından yenilikler, yeni çıkan kitaplar, yazarların yeni projeleri... Edebiyata, kültüre ve kitaba dair her şey bu köşede okurlarla olacak, işte bavuldan çıkan ilk haberler...

SAYIM ÇINAR
sayimc@superonline.com

Cemiyet hayatının sevilen yazarı, Deniz Kurbanzade yeni kitabı ‘Nergisin Düşü: Bir Botan Masalı’ ile yakın zamanda okurlarla buluşacak. Yakıcı bir coğrafyada geçen, lirik bir masalı konu ettiği kitapta aşk başrolde. Türkiye’nin yakın geçmişi, Doğu sorunu ve sorunlu bir coğrafyada filizlenmeye çalışan bir sevginin hikâyesi ‘Nergisin Düşü’. Botan’dan başlayan ve İstanbul’a uzanan hikâyede okur, kendinden ve yaşadığı ülkenin derinliklerinden çok şey bulacağa benziyor. Deniz Kurbanzade’nin daha önceki romanlarında hissedilen tempolu anlatım, yeni romanında da sürüyor. ‘Nergisin Düşü: Bir Botan Masalı’, gerçeklerle örülü bir masal dünyasını yaşamak isteyen okurlarla çok yakında buluşacak.

Yepyeni, şaşırtıcı bir roman

Sonunda Ölüm Geldi/Agatha Christie/Altın Kitaplar
Agatha Christie’nin klasik polisiyelerinden farklı olarak kurgulayıp kaleme aldığı ‘Sonunda Ölüm Geldi’ adlı roman, revize edilmiş ve orijinal adına uygun olarak bir kez daha okuyucuyla buluşuyor! Eşsiz polisiye romanlarıyla, ‘Polisiye Edebiyatın Kraliçesi’ unvanını kazanan Agatha Christie’nin özgün eserlerinden biri olan kitap, dünyada ilk defa 1944’te okuyucuyla buluşmuş ve herkesin büyük beğenisini kazanmıştı. 1978 yılında da Altın Kitaplar etiketiyle ‘Yılan İçini Döktü’ adı ile okuyucuyla buluşan roman, yeniden çevrilerek ve orijinal adıyla raflardaki yerini alıyor! Eski Mısır’da kıskançlık, ihanet ve seri cinayetleri konu alan zekice yazılmış bir roman.

Zaytung artık bir yaşam biçimi

Zaytung Almanak 2012/April Yayıncılık
Son dönemin en çok ses getiren ve en çok ziyaretçi çeken internet sitelerinin başında Zaytung geliyor. Gerek mizahi yaklaşımı, gerekse de olayları sarkastik bir dille eleştirmesi bakımından Zaytung artık bir yaşam biçimi haline geldi. Hatta son dönemde “Zaytung haberi gibi” ifadesini sık sık kullanır olduk. Zaytung son dönemde yalnızca internet sitesi olarak değil, kitap olarak da okurlarının evlerine girmeyi başardı. April Yayıncılık, 2009-2011 haberlerinin derlendiği ilk almanağın ardından bu sefer ‘Zaytung Almanak 2012’ ile okurları buluşturdu. Sitenin en beğenilen son dakika, astroloji, haber detay, dergi ve anketlerinin yer aldığı kitapta okuru kimi zaman eğlenceli, kimi zaman düşündürücü haberler bekliyor. Arka kapakta Murat Menteş, Emrah Serbes, Ahmet Hakan gibi önemli isimlerin Zaytung’a dair düşünceleri de yer alıyor. Ağlanılacak halimize gülmek, kahkahalarla gözyaşı dökmek için bir göz atmakta fayda var. 

Pamuk’un romanlarından kendi yaptığı seçmeler 

Orhan Pamuk/Ben Bir Ağacım/Yapı Kredi Yayınları
Yapı Kredi Yayınları’nın Doğan Kardeş Dizisi’nden çıkan ‘Ben Bir Ağacım’ kitabında yazarın kırk yıllık yazarlık hayatının en güzel sayfalarından, yaptığı seçmeler bulunuyor. Kitapta Pamuk’un 2014 yılının ilk aylarında yayımlanması planlanan yeni kitabı ‘Kafamda Bir Tuhaflık’tan da bir bölüm bulunuyor: ‘Mevlut’un Ortaokul Yılları’...  Böylece yeni romanının kahramanı Mevlut, ilk defa okur önüne çıkmış oluyor. “Bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım” diyen Orhan Pamuk, kitabıyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “Kitabın kalbinde, hakkında hayaller kurmaktan hoşlandığım iki konu var: Tarihin esrarlı yüzü, çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları. Romanlarımda ve düzyazılarımda bu iki kaynağa hep geri döndüm. Her seferinde de iki konunun kafamda iç içe geçtiğini hissettim. Yani: Tarihin çocuksu yanı ile çocukluğun tarihsel yanı.” 

Bizans tarihini yeni baştan okumanızı sağlayacak!

Bizans İmparatorluğu Tarihi/(Şu Bizim Bizans-Byzantium 330-1453)/Radi Dikici/Remzi Kitabevi
Bizans tarihini okudukça gözlerinizin önünde yeniden ete kemiğe bürünmesine, bu gizemli ve ihtişamlı imparatorlukta tarihi boyunca hüküm sürmüş olan 13 hanedanın tek tek her bir imparator ve imparatoriçesinin hikâyesine tanık olmaya ve İstanbul’un gerçek hazinelerini öğrenmeye hazır mısınız? Radi Dikici, Bizans İmparatorluğu’nun 1123 yıllık tarihçesini, anlattığı, ‘Şu Bizim Bizans’ın genişletilmiş altıncı baskısı olan ‘Bizans İmparatorluk Tarihi’nde; tarihi yeni baştan okumak için yepyeni sorulara cevaplar arıyor. Yeme-içme kültürleri nasıldı? Nasıl giyinirlerdi? İstihbarat birimleri nasıldı? Savaş metotları nelerdi? Saray yaşamı ve aile yapısı nasıldı? İmparatorlar nasıl evlenirdi? Aşk, seks ne derece önemliydi? Özellikle din, neden imparatorluğun en önemli sorunuydu? Dikici, imparatorluk tarihini anlatmakla kalmıyor, paralelinde de İstanbul’un tarihinin derinliklerine dalıyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>90’lı yıllarda seslendirdiği arabesk ve fantezi şarkılarla adından söz ettiren ve asıl adı Mustaf

Sanat Camiası Devran Çağlar’ı Yalnız Bıraktı!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Talep yağıyor! Yapması 2 gün sürüyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları