• $ 6,0862
  • € 6,8127
  • 250.705
  • 85.743
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bir ömürlük grup: İncesaz

Cengiz Onural

cengizonural@gmail.com

Dertleri ne meşhur olmak ne de çok para kazanmak. Onların isteği sadece ve sadece sevdikleri müzikleri yapabilmek… İşte karşınızda “Biz bir albümlük değil, bir ömürlük grubuz” diyen İncesaz ekibi…

İncesaz’ın ne zaman ve nasıl kuruldu?

İncesaz  1997’de Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural tarafından İstanbul’da kuruldu. 1999’da Kalan Müzik tarafından yayınlanan ilk albümümüz “bir – Eski Nisan” tümüyle kendi sözsüz bestelerimizden oluşuyordu. Tanbur, klasik kemençe ve kanun solistlerimizdi. Başındaki “bir” ibaresi ilk önce algılanmamıştı ama dokuzuncu albümümüzü yayınladığımız şu sıralar, bu numaralandırma herkesçe kanıksandı. Bizim belki de tek iddialı olduğumuz konuydu bu. Bir albümlük değil, bir ömürlük grup olduğumuz mesajını veriyordu ilk albümümüz. Daha yapacak çok işlerimiz vardı.

DİZİLERE MÜZİK YAPTIK

Peki neler yaptı İncesaz bu geçtiğimiz yirmi senede?

Bu zaman zarfında İncesaz 9 (dokuz) albüm yayınladı, yurtta ve yurt dışında sayısını hatırlayamayacağım kadar konser verdi. Çok değerli ses sanatçıları grubun şarkılarını seslendirdi. Senfoni orkestraları, yaylı çalgılar dörtlüleri ve korolar eşliğinde albümler, projeler ve konserler yaptı. İkinci Bahar ve Ekmek Teknesi dizilerinin müziklerini yaptı. Yanı sıra TRT’de 13 bölümden oluşan bir dizi canlı performans programı yayınlandı.

Bu albümlerde çok değerli solistlerle çalıştığınız görülüyor. Bu isimleri sayalım mı?

Tabii, “iki – Eylül Şarkıları”nda Melihat Gülses’le, “dört – Mazi Kalbimde” ve “altı – Kalbimdeki Deniz”de Dilek Türkan’la, “beş – Elif”te Cengiz Özkan’la, “sekiz – Geçsin Günler” ve “dokuz – Peşindeyim”de Ezgi Köker Aldemir ve Bora Ebeoğlu ile çalıştık. Diğer üç albümümüz ise sözsüz eserlerden oluşuyordu.

DURUŞUYLA FARK YARATTILAR

Niye hep farklı isimler, farklı solistler?

Yukarıda saydığımız isimler, çok değerli, kişilikli ve sanatçı yönleriyle olduğu kadar duruşlarıyla da fark yaratmış sanatçılar. Biz bu manevi zenginliği sevdik ve bu solistlerin kendilerini ifade etmeleri için elimizden geldiğince güzel bir müzikal ortam ortaya koymaya çalıştık. İsimler değişmesine rağmen, hâlâ bir İncesaz tınısından, bir İncesaz çizgisinden, bir İncesaz dilinden bahsedilebiliyorsa eğer, işte bu da bizim başarımızdır.

İSTEDİĞİMİZ MÜZİĞİ YAPIYORUZ

Nereden kaynaklanıyor bu çizgi?

İncesaz bizler için bir geçim kapısı olmadı. Bizlerin belki arka bahçesi, oyun parkı oldu. Burada sadece ve sadece sevdiğimiz, istediğimiz müziği yapıyoruz. Bu müziğin tutması bizi ilgilendirmediği gibi, meşhur olmak gibi, para kazanmak gibi kaygılarımız da yok. İşte bu duruş bizi çok rahatlatıyor. Birbirimizi seviyor ve sayıyoruz. Stüdyoda kayıt yaparken de, sahnede de çok mutluyuz. Zannederim bu dinleyenlerimize yansıyor. Dinleyenlerin İncesaz ailesinin bir üyesi gibi hissetmesi çok sürmüyor.

ALBÜMÜN PLAĞI DA OLACAK

Gelelim son albüme…

“dokuz – Peşindeyim”i 4 sene aradan sonra yaklaşık bir buçuk senede kaydettik. Murat Aydemir ve Cengiz Onural bestelerinin yanı sıra Bora Ebeoğlu ve Haris Alexiou’nun da birer şarkıyla katkıları var. Tanbur’da Murat Aydemir, kanunda Taner Sayacıoğlu, klasik kemençede Emre Erdal, kontrbasta Volkan Hürsever, vurmalı çalgılarda Türker Çolak yer alıyor, tıpkı bir önceki albümümüzde olduğu gibi. Solistlerimiz Ezgi Köker Aldemir ve Bora Ebeoğlu. Yine bir önceki albümde olduğu gibi viyolonselde Hakkı Öztürk, klarnette Evrim Güvemli ve Rezonans Korosu katkıda bulunuyorlar. Meraklıları için söyleyeyim, albüm plak olarak da iki ay içinde yayınlanacak.

Son olarak 20. yıl konserinizden bahseder misiniz?

İncesaz yirminci yaşını, bütün bu süreçte emeği geçen değerli müzisyenlerle birlikte 27 Aralık 2017, Çarşamba akşamı, 20:00’de, Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir konserle kutlayacak. Konuklarımız, Melihat Gülses, Oya Küçümen, kurucularımızdan Derya Türkan, Cengiz Özkan, Muammer Ketencoğlu, Hakkı Öztürk ve Evrim Güvemli. Bu konsere tüm incesazseverleri bekliyoruz.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Denizli´de ilginç bir olay olay yaşanıyor. Adeta bir horoz gibi öten tavuk ilgi odağı oldu. Yaklaşık

İlginç Olay! ´Başka Tavuk Bu Şekilde Ötemez´

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Turabi ABD'deki yarışmada şampiyon oldu

Kamikaze "Delü", Deli Birliği'nin yolunda gidecek