• $ 7,1042
  • € 8,457
  • 467.429
  • 1090.03
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
18 Mart 2018 Pazar 00:01 | Son Güncelleme:

Banka yöneticiliğinden, sebzeciliğe

ZEKİ GÜMÜŞ

zeki.gumus@aksam.com.tr

Kentin karmaşasından, trafikten, iş hayatındaki zorluklar ve samimiyetsizliklerden bıkan Ömer Çobanoğlu, “Böyle yaşlanmak istemiyorum” diye isyan ederek, istifasını verdi ve köyüne yani Aydın Yenipazar’a döndü. Başarılı ve çalışkan kişiliğini çiftçilikte de gösterdi ve şimdi geleneksel yöntemlerle çiftçilik yaparak ürettiği ürünleri tüm Türkiye’ye pazarlıyor. Hedef, yurtdışına da sebze göndermek.

Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümü mezunu Ömer Çobanoğlu,  2009 – 2016 yılları arasında 7 yıl boyunca Akbank Teftiş Kurulu’nda müfettiş olarak çalıştı. İstanbul’un trafiğinden, keşmekeşinden, stresinden bıkarak,  köyüne yani Aydın’ın Yenipazar ilçesine dönmeye karar verdi. Çobanoğlu nasıl karar aldığını şöyle anlatıyor; “İstanbul’daki kurumsal hayat mücadelesinin “sabah erkenden uyan, duş al, tıraş ol, takım elbise giy, kahvaltı bile yapamadan evden çık, işe yetişmek için trafikte saatler  geçir, bütün gün bilgisayar başında hareketsiz bir şekilde otur, akşam işten çık, eve gitmek için trafikte saatler geçir, yemek ye, yat” şeklindeki döngüsü içinde yaşlanmak istemediğimi fark ettim. Bankacılık kariyerimle birlikte yüksek plazalardaki hayatların arkasındaki egoları, memnuniyetsizlikleri, yarış içindeki insanları da geride bırakarak doğduğum, büyüdüğüm kente Aydın/Yenipazar’a geri döndüm.”

 Ailesi, Aydın Yenipazar’a bağlı Çulhan köyünde nesillerden beri çiftçilik yapan Ömer Çobanoğlu, ilçelerinin Yenipazar Ovası olarak,  tarımsal üretimde çeşitliliğin en fazla olduğu yerlerden olduğunu belirterek “Yazlık ve kışlık olarak yaklaşık 60 çeşit sebze ve meyvenin yetiştirilebildiği yüksek verimli topraklara sahip bir bölge burası. Aynı zamanda yerel türlerin, atalık tohumların korunduğu, geleneksel yöntemlerle üretim yapan birçok küçük çiftçinin nesillerden bu yana aktarılan tohumlarla kendi sebzesini yetiştirdiği bir bölge” dedi.

Çobanoğlu, Yenipazar ilçesinin,  Cittaslow yani “Sakin Şehir” unvanına da sahip olduğunu da ifade ederek, geldiği zaman çiftçilerin en büyük sorununun ürettiklerini satamamaları olduğunu farkettiğini ve bunun için çözüm yolları araştırmaya başladığını belirterek,  “Ailem gibi buradaki birçok küçük çiftçi de sorun aynı,  ürettiğini dışarıya satamamak. Ben bunun için bir çözüm düşündüm ve ailemin ve köyümüzdeki diğer çiftçilerin yetiştirdiği taze sebze ve meyveleri doğrudan tüketiciye sunan küçük bir girişim olan Sebzekutusu’nu kurdum. Burada atalık yerel tohumlarla yalnızca mevsiminde olan sebze ve meyveleri yetiştiriyoruz. Amacımız kendi atalık tohumundan kendi bahçesinde sebze ve meyve yetiştiren küçük çiftçinin ve yerel tarımın hayatta kalabilmesi” dedi

Ömer Çobanoğlu,  en temiz, en sağlıklı, genetiği değiştirilmemiş tohumlardan üretilen gıdayı doğrudan tarladan tüketicinin sofrasına ulaştırmaya çalıştıklarını vurgulayarak “ Bu girişim ile kurduğumuz hayal, köyümüzdeki her çiftçinin emeğinin karşılığını alabilmesi, küçük çiftçinin köyünü bırakarak şehre göç etmemesi ve yerel tohumların, yerel lezzetlerin var olmaya devam etmesi. Sebzekutusu ile bir ailenin haftalık sebze ve meyve ihtiyacını karşılamak üzere haftalık bir paket oluşturduk. Kutu içindeki sebzeler yalnızca mevsimine ait, GDO’suz yerel tohumlarla yetiştirilmiş, endüstriyel ve kimyasal işleme tabi tutulmamış yöremize ait sebze ve meyvelerin en doğal hali. Sebzelerimizi kargo ile Türkiye’nin 81 iline en fazla 2 gün içinde tazeliğini kaybetmeden, tarladan sofralara ulaştırıyoruz. Müşterilerimiz www.sebzekutusu.com internet sitesi üzerinden ya da “sebzekutusu” sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşıp, sipariş verebiliyorlar” dedi. 

Henüz çok küçük bir oluşum olduklarını ve kendi gayretleriyle ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Çobanoğlu, “Küçük çiftçinin toprağı terk etmemesi, daha çok çiftçinin bu hareketin bir parçası olması, topraklarımızda katma değerli sağlıklı üretimin artması, yerel tohumların ve çeşitliliğin yaşamaya devam edebilmesi için çok daha fazla kişiye sesimizi duyurmaya ve bilinçli tüketicinin desteğine ihtiyacımız var”  şeklinde konuştu. 

 

Beyrut'taki patlama sabotaj mı?

Beyrut'taki patlama sabotaj mı?

Kütahya'da kedilerin elinden kurtarılan ağaç yediuyuru doğal orta

Kütahya'da kedilerin elinden kurtarılan ağaç yediuyuru doğal ortamına bırakıldı

Esenyurt'ta yine bilindik görüntüler: Minibüsten 36 kişi ç

Esenyurt'ta yine bilindik görüntüler: Minibüsten 36 kişi çıktı

Survivor Yasin Obuz, Evrim Keklik ve Demet Akalın'ı barıştırd�

Survivor Yasin Obuz, Evrim Keklik ve Demet Akalın'ı barıştırdı