• $8,4013
  • €10,1721
  • 502.869
  • 1460.86
10 Haziran 2018 Pazar 00:01 | Son Güncelleme:

Ameliyatsız güzellik formülleri

Ameliyatsız güzellik  formülleri

Dr. NESLİHAN DOLAR

neslihandolar@gmail.com

Sayın Dr. Neslihan Dolar

AMELİYATSIZ YÜZ GENÇLEŞTİRME MÜMKÜN MÜ?

50 yaşındayım yüzümde sarkmalar göz altımda torbalanmalar oldu. Asla ameliyat istemiyorum.  Ameliyatsız güzellik yolları arıyorum bunun için bana ne önerirsiniz?

Sevgili İnci Hanım,

Genç ve güzel görünmek her kadının hatta her bireyin hakkı. Anesteziden çekinen kişilerde  ameliyatsız da güzel ve genç kalabileceğimiz yöntemler mevcut. Sarkma problemi yaşayan kişilerde en çok tercih ettiğim uygulama ultherapy diye de bilinen fokuslu ultrason teknolojisinin kullanıldığı yöntemdir. Bu yöntemle odaklanan ses dalgaları cilt altındaki plastik cerrahların germe ameliyatlarında gerdikleri tabakaya kadar inip bu tabakada kolajen lifleri sıkılaştırmak, uyarmak suretiyle ciltte germe ve sıkılaşma etkisi oluşturmaktadır. Bu yöntem 30-35 dakika sürer ve etkisi 2 yıl kadar devam eder.  Etkisi 3 ila 6 ay içerisinde ortaya çıkar ve siz her sabah daha genç ve sıkı uyanırsınız. Bu yöntem yüz ovalinin düzeltilmesi, cilt sarkmalarının önlenmesi, kaş düşüklüğünde, göz çevresindeki kırışıklık ve torbalanma görüntüsünün azaltılmasında da kullanılmaktadır. Ulterapi boyun cildi, çene altı ve alnı gerdirmek için tek FDA onaylı invaziv olmayan gerdirme işlemidir. Aynı zamanda dekolte bölgesindeki kırışıklık ve çizgileri de iyileştirdiği konusunda da FDA onayı almıştır. Ulterapi alnınızdan göğsünüze kadar daha taze ve daha genç bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Yine 50 yaşında artık azalan kolajenler nedeniyle cilt sarkmaları ve kırışıklıklar artar. Bu kolajeni yerine koymak için uygulanan kolajen enjeksiyonları da ameliyatsız yüz gençleştirme de etkilidir. Özellikle boyun ve dekolte gibi tedavisi zor olan bölgelerde sıkıla şma amacıyla uygulanan kolajen enjeksiyonları  faydalı olacaktır. Diğer yandan kolajen ile birlikte cildin kaybettiği vitamin, mineral, aminoasit gibi destekleri hyaluronik asit ile birlikte deri altına zerk etme yöntemi olan mezolifting de  cildin ihtiyacı olan nem ve elastikiyetini yeniden kazandırmada işe yarayacaktır. PRP kişinin kendi kanından elde edilen büyüme faktörlerinden zengin plasmadır. Elde edilen büyüme faktörleri sayesinde ciltte hızlı bir yenilenmeyi başlatacaktır. Sıkılığını yitirmiş, lekelenmeye meyilli ciltlerde PRP cilde kaybettiği gençliği yeniden kazandırır.

Yüz germe, leke tedavisi ve cilt gençleştirme yöntemleri arasında yer alan altın iğne ile radyofrekans uygulaması da ameliyatsız yöntemler arasında yer almakta ve birçok problemin tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Mikroiğneli radyofrekans yöntemi iğnelerin mekanik etkisi ve radyofrekansın ısıtıcı özelliği ile cildi gerer. Mikroiğneler sayesinde gözenekleri küçültür, radyofrekans ise cildi sıkılaştırır. Gözenek, kırışıklık problemli elastikiyet kaybı olan, sarkmaya eğilimli kişilerde tercih edilir 

Bu uygulama ile alt tabakaya da inilerek cilt dokusunun altındaki kolajen lifleri uyarılır ve yenilenme, sıkılaşma, toparlama sağlayacak bölgeye radyo frekans enerjisi verirken bu enerjiyle kontrollü bir hasar yaratılıp cilt kendini onarmak için hemen harekete geçer. Tamamen doğal bir yenilenme ile sıkılaşma ve yüz germe etkisi cilt üzerinde hızlı bir şekilde görülür. Özellikle el, boyun ve dudak çevresi kırışıklıkları gibi cerrahi müdahalenin zor olduğu bölgelerde oldukça başarılı sonuçlar veren fraksiyonel radyofrekans yöntemi yaz dahil yılın dört mevsimi yapılabilir.

Likit yüz germe diye bilinen diğer bir ameliyatsız yüz germe yöntemi de daha zayıf ve ince cilt yapısı olan kişilerde tercih edilir. Yüzde sarkma sadece cilt gevşemesi ile değil cilt altı bağlarında zayıflama, yağ ve kemik kayıpları ile olur. Ailesel olarak yanakları zayıf kişilerde erken yaşta  göz altı çukuru, torbalanmaya eğilim, yanakta düzleşme veya çöküklük olur. Bu tür  şikayetlerde dolgu ile yanak ve gözaltı desteği sağlamak  şarttır. Ayrıca yaşla beraber yanaklarda ve şakaklarda yağ ve kemik kaybı gerçekleşir. Bu tür durumlarda yine eksilen hacmi yerine koymadan diğer yöntemlerin etkisi ortaya çıkmaz. Likit yüz germe işlemiyle cilt altı bağ dokuya uygulanan dolgularla lifting etkisi ve volüm etkisi sağlanır. 

Artık ameliyat olmadan yapılabilecek pek çok yöntem var. Anlatılan her uygulama herkes için uygun değildir.Bunlardan hangisinin sizin yüzünüze uygun olduğunu anlamak için mutlaka bir uzman doktor tarafından görülmeniz gerekir. 

Sorularınızı instagram/drneslihandolar ve neslihandolar@gmail.com  hesabına gönderebilirsiniz.

<p>Mardin'de yolun karşısına geçmeye çalışan öğretmenler Büşra Yıldız ve Suzan Basın, hızla ilerleye

Mardin'de iki öğretmenin feci sonu: Ölüme böyle yürümüşler

WhatsApp mesaj iletme özelliğini sınırlandırdı

Kirpikleriyle dünya rekoru kırdı

F.Bahçe'de beklenmedik ayrılık! Hem de şaka gibi rakama