• $ 6,1467
  • € 6,6931
  • 324.991
  • 114365
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Altın Koza’dan izlenimler

Uluslararası Altın Koza Film Festivali, geçen hafta yapıldı. Yarışan ulusal filmleri izleyip, izlenimlerimi yazdım. ‘Yozgat Blues’, uluslararası yarışmalardan da ödülsüz dönmeyecek bir film; ‘Lal’deki iki genç oyuncu ödüllendirilmeliydi…

SAYIM ÇINAR
sayimc@superonline.com

Geçen hafta Adana’da Uluslararası Altın Koza Film Festivali’ndeydim. Altın Koza’da yarışan uzun metrajlı Türk filmlerinin büyük bir bölümünü izledim. En İyi Film Ödülü’nü, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun ‘Gözümün Nuru’ ve Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Yozgat Blues’ isimli filmleri paylaştı. 
‘Gitmek’ filminden tanıdığımız Ayça Damgacı ve Ercan Kesal, uyum içindeydiler. Neşe (Ayça Damgacı) film boyunca yanı başındaki Yavuz’un (Ercan Kesal) yalnızlığına girmeyi başaramıyor. Çünkü Yozgat’ta başka hayatların peşinde olmayı tercih ediyor. Mahmut’un ilk filminden (Uzak İhtimal) tanıdığımız Nadir Sarıbacak, bu filmde eğlenceli bir radyocu tiplemesiyle karşımızdaydı. 
‘Yozgat Blues’, mizah duygusu oldukça iyi bir yerli yapım, uluslararası film festivallerde de ilgi görecek gibi. Filmin senaryosunda edebiyat dünyasından yakından tanıdığımız Tarık Tufan da var. Filmin yolu açık olsun.
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, Ahu Türkpençe ve Lale Başar birlikte aldılar. ‘Köksüz’ filminde Feride’yi oynayan Ahu Türkpençe, film boyunca pesimist bir anneye karşı ciddi bir mücadele veriyor. Evde baba olmayınca babalık görevi ona düşüyor. Bu filmde anne ve erkek çocuk gerçek hayatta da aynı rolleri paylaşıyorlar. Lale Başar ve oğlu Savaş Başar’ın ilk oyunculuk denemeleri başarıyla sonuçlanıyor. Film duygusunu izleyiciye geçirmeyi çok iyi başarıyor.
İzlediğim en iyi filmlerden biri, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü kazanan Aslı Özge’nin ‘Hayatboyu’suydu. Eski Kültür Bakanı Talat Halman’ın kızı Defne Halman, ‘Hayatboyu’ filmiyle eleştirmenlerden tam not aldı fakat jüri bu filme maalesef ödül vermedi. Filmin ilk adının ‘Kadın Erkek’ olduğunu, söyleşi sırasında öğrendim. Defne Halman’ı daha önce tiyatroda izleme fırsatı buldum. ‘Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im’ adlı oyunda da, oyunculuğun doğal halini sergiliyordu. ‘Hayatboyu’, kesinlikle tipik bir Türk filmi değil. Kadın erkek ilişkilerinde eşitlik var. Filmde Van depremiyle ilgili özel bir bölüm de var. Daha önce Berlin’de gösterilmiş ve çok beğenilmişti. Umarım başka ödüller alır.

‘DAİRE’DE HANGİ KİTAP VARDI?

Altın Koza Film Festivali En İyi Müzik Ödülü’nü ‘Eve Dönüş Sarı Kamış’ ile Mihaly Vig aldı. Bu filmde Serdar Orçin, mimik ve tavırlarıyla zaman zaman ‘Gladyatör’ filmindeki Joaquin Phoenix’i anımsattı.
Nazan Kesal, Fatih Al, Erol Babaoğlu ve Nalan Kuruçim gibi isimlerin rol aldığı ‘Daire’, üniversitede felsefe dersleri veren Feramus’un babasını kaybettiğini öğrenmesi üzerine memlekete dönmesiyle başlıyor… Bu filmde Friedrich Nietzsche’nin kitabı dikkatimi çekti. Feramus, bu kitabı okuyor ve birine hediye ediyor.

FESTİVALİN KEBAPÇISI NERESİYDİ?

- Adana’da festival çalışanları çok disiplinliydiler, kimse geç kalmadı. 
- Bu festivalin en çok beğenilen kebapçısı Birbiçer oldu. Adana kebap farkını bir de buradan deneyin…  
- ‘Yarım Kalan Mucize’ benim için önemli filmlerden biriydi, Yetkin Dikinciler önemli bir rol üstlenmişti… Dikinciler, Pera Güzel Sanatlar Akademisi’nde diksiyon dersleri verirdi, o dönemden tanırım kendisini. ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı Nesrin Kazankaya ile yönetmişti, ben de Snug rolündeydim. 
- ‘Lâl’ filmindeki iki çocuk karakterin başarılı performanslarından söz edip tamamlayacağım yazımı. Yılmaz Güney ile fotoğraf çektirmek isteyen çocukların ana eksende olduğu filme bir ödül fazlasıyla yakışırdı. Festivallerin böylesi filmleri desteklemesi , yeni yüzlere alan açmaları önemli…


<p> </p>

Başkan Erdoğan'dan koronavirüs salgınıyla ilgili açıklama

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Evlat bekleyişinde 176'ıncı gün! İşte Diyarbakır Anneleri...

CHP, Sabahattin Ali'yi neden hedef aldı? İşte o yazısı...