• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
3 Ağustos 2014 Pazar 02:04 | Son Güncelleme:

Acaba iyi haberleri mi tercih ediyoruz?

Acaba iyi haberleri mi tercih ediyoruz"

Gazetelerde ve televizyonlarda hep iyi haberler görmek istediğimizi söyleriz ama acaba gerçekten en çok izlenen haberler ‘iyi haberler’ mi?

KAAN KAVUŞAN
kaan.kavusan@aksam.com.tr

Gazetelerin ilk sayfasında her zaman siyasi krizler, ekonomik felaketler, yozlaşma, yolsuzluk ve rant gibi iç sıkıcı konular olmuştur. Televizyonda haberleri izlerken de farklısı olmaz. Bu sıralamaya eklenen birkaç kötü haber haricinde iyi bir şey bulmak zordur. Hatta öyle zordur ki, bazı yayıncılar bunun için ‘hayvan haberi’ denen bir şey icat etmiştir. Eğer haberler çok kötü gidiyorsa “Bu memlekette hiç mi iyi bir şey olmuyor kardeşim?” sorusuna karşılık, ‘minik dostlarımızın’ yumakla oynayışını, sevimli ‘köpeğin’ kaydıraktan kayışını izleriz. İzleyicilere sorarsanız, onlar da kötü haberlerden bıkmıştır, artık iyi şeyler görmek istediklerini söylerler. Ama acaba gerçekten iyi haberleri mi tercih ediliyor?
Kanada’nın McGill Üniversitesi’nde bir deney bu konuya eğilmiş. Araştırmacılar Mark Trussler ve Stuart Soroka, ‘gözle tarama konusunda bir deney yaptıklarını söyleyerek, bir grup insanı davet etmiş. Deneklere önce yeni kurulan bir siteden politik haberler seçip okumaları istenmiş. Böylece güya onları takip eden kamera gözlerinin verdiği tepkiyi ölçecekti. Ama asıl amaç hangi haberleri bilinçsizce tercih edeceklerini öğrenmekti.

SORUMLU MEDYA MI?

Deneyin sonuçları beklendiği gibi çıktı. Katılımcılar daha çok negatif şeyler çağrıştıran haberleri okumaya başladılar. Ardındansa pozitif olmaktansa daha ortada duran haberler okundu ve son olaraksa pozitif haberler… Daha sonra bu insanlara hangi tarz haberleri sevdikleri soruldu. Cevapları belliydi; pozitif haberleri seviyorlardı… Yorumları arasındaysa ‘medyanın negatif olayları daha çok sunduğu’ yer alıyordu. Psikologlar bu durumu ‘olumsuzluk akıl çelmesi’ olarak tanımlıyorlar. Bu tanımın açılımındaysa kötü haberlerin daha kolektif olup daha büyük bir toplum kesimini ilgilendirdiği ve de bu yüzden kötü haberleri duymaya açlık çektiğimiz var. Teorisi sadece başkalarıyla aynı şeyleri paylaşmaktan da ibaret değil, insanların tehlike anında daha hızlı tepki verdiğiyle de alakalı. Çünkü kötü haberler genelde bir şeylerin değişmesi gerektiğini ifade ederler ve değişim, teorik değil pratik gerektiren bir durumdur…

OLUMLU SÖZCÜKLERE TEPKİ AZ

Bu deneye bağlantılı olarak insanlar çoğu zaman başka deneylerde ‘bomba’, ‘savaş’, ‘kanser’ gibi kelimelere daha hızlı cevaplar vermişlerdir.  ‘Gülmek’, ‘bebek’ ve ‘eğlence’ gibi konulardaysa söyleyecekleri daha az olmuştur.
Trussler ve Soroka’nın raporlarında başka bir destekleyici daha var. Psikoglardan aldıkları görüşlere göre, insanların çoğu dünyanın olduğundan daha iyi bir yer olduğunu düşünüyorlar. Yaşamları sorulduğundaysa vasatın üstünde olduğunu düşünüyorlar. Böylece daha iyi bir yer olduğunu düşündüğümüz dünyadaki kötü haberler ve bozulmalar daha çok dikkatimizi çekiyor ve daha şoke edici haberler hâline geliyorlar. İkili raporu da bu yazının sonu olabilecek bir şekilde bitirmiş; “Anlaşılan beyaz olduğunu düşündüğümüz bir zeminin üzerindeki siyah noktalar daha çok dikkat çekiyor.”

Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak
Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak

Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak

Ev kiralarına yeni düzenleme! Tavan fiyat uygulaması masada
Ev kiralarına yeni düzenleme! Tavan fiyat uygulaması masada

Ev kiralarına yeni düzenleme! Tavan fiyat uygulaması masada

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü
Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak