• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
17 Mart 2012 Cumartesi 10:17 | Son Güncelleme:

25 adımda klas olma rehberi

25 adımda klas olma rehberi

Para kazanıyorsunuz ama harcarken seçimlerinizin doğruluğundan emin değil misiniz? Kariyerinizi hayal ettiğiniz noktaya taşımak için sadece işinize değil, kendinize de yatırım yapmak gerektiğini biliyor ama nereden başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Her iki durum için de hayat kurtaracak 25 önerimiz var. İşte erkekler için 'klas' görünme rehberi...

GÜLAY ALTAN
gulay.barbaros@aksam.com.tr

Türkiye ekonomisi büyüyor, zenginleşiyor. İnsan kaynağı da buna paralel büyürken, unutulan 'gusto'nun eksikliği daha fazla dikkat çekiyor... Sistem, yeni milyonerler yaratırken, giyiminden sosyal tavırlarına 'klas' etiketini taşıyan kişilerin sayısı aynı oranda artmıyor. Bir yerde yanlış yapıyoruz ama nerede? Bunun sosyal altyapısı üzerine kafa yoran, fikir üreten insanların en temel çıkış noktası şudur: 'Türkiye'de burjuva sınıfı yok!' Ama son  10 yılda başta da söylediğimiz gibi, ekonominin büyümesiyle kazandığı parayı harcamaya hevesli bir kesim var.
Parasını seçkin bir zevkle harcamak isteyenler ve henüz 'para' kazanmamış, kariyer hedefini yükseğe koymuş genç iş insanları için bir rehber hazırladık. Bu rehberin amacı, kimseye 'görgüsüz' demek değil. İmaj artık her şey! Bu fikirden hareketle imajını 'klas' olmak üzerine inşa etmek isteyen erkeklere yol göstermek.

MODELİMİZ GERÇEK
Uzmanımız, haute couture erkek giyimi konusunda Türkiye'deki sayılı isimlerden biri; Ferruh Karakaşlı. Anlattıkları, kolay uygulanabilir ve uygulaması da fotoğraflarda gördüğünüz gibi etkileyici. Bu haberin fotoğraf çalışmasını, 'klas' görünmenin en temel ayağı olan kıyafetlerle yaptık.
aksam.com.tr editörlerinden Serkan Artul, modellik yaptı. Haberin yola çıkış amacına tam olarak sadık kaldık ve gerçek bir karakter üzerinde uyguladık Ferruh Bey'in önerilerini. Serkan, 26 yaşında genç bir gazeteci. Üniversiteyi bitirdikten sonra muhabir olarak başladığı gazetecilikte, editörlüğe kısa zamanda yükselmiş ama idealindeki köşe yazarlığı için bir hayli yolu var. Bu yolu kısaltmak mümkün mü; bu rehberi uygularsa o yol kısalır mı göreceğiz... Ama ilk sonuçlar, fotoğraflarda net olarak görüldüğü üzere etkileyici... 

KLAS NEDİR?
'Klas nedir'den ziyade, 'ne değildir'e bakmak gerekiyor çünkü sınırları çok geçirgen olan bu tanımın içindekileri değil, kesinlikle dışında olması gerekenleri bilmek önemli. Flaş olan, yani çok dikkati çeken şeylerin tümü, klas tanımının dışında... Ancak bu noktada bir nüans var: Klas olacağım diye sıradan ve sıkıcı olmak zorunda değilsiniz. Formülü de şöyle kuruyor Ferruh Karakaşlı: 'Saygın zarafetle zarif aşırılığın bileşimi.'
Klas olmak, sadece giyim kodlarıyla kazanabileceğiniz bir sıfat değil. Bu tanımın en önemli kısmı içerik. Ancak sosyal duruşunuz ve davranışlarınız sizi gerçekten 'klas' yapabilir. Doğru ortamda, doğru duruş ve davranışı sergilediğinizde, zaten önemli bir mesafeyi aşmış oluyorsunuz.
 

Peki, 'doğru sosyal duruş' nasıl elde edilir? Ferruh Karakaşlı, bunu da olması değil olmaması gerekenler üzerinden anlatıyor. Çevrenin dikkatini çekmek için aşırılıklardan kaçının; yüksek sesle konuşup, gülmek gibi. Kesinlikle arogan (küstahlığa varan kibirli) bir tutum içinde olmayın. Gücünüzün (para-mevki-aile hatta zeka) altını çizmeyin! Ferruh Bey'in 'yapmayın' listesi, basit gibi görünse de o konuşurken yapmayın dediği hemen her şeyi etrafımızda ne kadar çok gördüğümüzü düşünüyorum.
Gücün altını çizmek, hatta olur olmaz herkesin kurduğu 'Sen benim kim olduğumu biliyor musun?' cümlesi, hiç yabancı olmadığımız davranış kalıpları... Bu cümle Ferruh Bey'e göre ancak bir 'zavallı'nın kuracağı bir cümle.

BİRİ OLMANIN YOLU
'Kim olduğu bilinmesi gereken kişi, genellikle zaten bilinir. Eğer bir kişi kim olduğunu ortaya koymak için dikkat çekici davranışlar içine giriyorsa, bu aslında 'hiçbiri' olduğunu ortaya koyuyordur. Biri olmanın yolu, doğru görünmekten, doğru davranış ve tavırlardan geçer.'
'Sen, benim kim olduğumu biliyor musun?' cümlesi bazen ağzından çıkmasa da kişinin kılık kıyafetinden, otomobilinden, markası bağıran saatten de ses verir... Zaten gerçekten 'biri' olan ve bunu da bilenler; bu durumu saklama eğilimde olur. Sosyal duruş, otomobilinizden kullandığınız aksesuarlara, yaşadığınız evin dekorasyonu hatta semtinden gittiğiniz mekanlara bir paket olarak sizi 'klas' yapar. Eğer bu unsurlar arasında bir çelişki varsa, tarzınızın oluşmadığı açıktır.

PARA KAZANMAK İÇİN
İnsanlar para kazanmak için mücadele verirken, yani para ortada yokken ne sosyal duruşlarını, ne dış görünüşlerini, ne de sosyal imajlarını düşünüyor. Sadece paraya odaklanıyorlar. Halbuki para kazandıktan sonra değil para kazanmak için iyi giyinin ve klasınızı oluşturun. Para kazanmaya odaklanıp, para sahibi olduğunuzda, kafanızı kaldırınca göreceğiniz dünya için çok geride kalmış olabilirsiniz. Bu halde kişilerin bulduğu en kolay yol, bir rol model seçip o ne yapıyorsa taklit etmek! Unutulmamalıdır ki, birinin doğrusu başka birinin yanlışı olabilir.
Klas olmanın yolunu öğrenmek ve bunun yapı taşlarını döşemek için, kariyerinizin başında adım atın. Basamakları tırmanırken, doğruları uygulamaya başlamış olmalısınız. Yoksa geç kalırsınız! Üstelik siz başarı yolunda ilerlerken 'klasınıza' yatırım yapmadıysanız, 'sonradan görme' damgasını yemeniz kaçınılmaz olur! Aslında 'sonradan görme' olmamak için önceden görmeye başlayın. İmajınızı taşıdığınızı unutmayın.

POPÜLERDEN KAÇIN
Hayatınızdaki her şeyi kişiselleştirin. En pahalı markayı da alsanız, binlerce adet yapılan bir ürün sıradandır! Vasat gözükmek tevazu değildir. Tevazu, tüm üstün özelliklerinize rağmen bunun farkında olmamanız ya da çok normal bulmanızdır.
Tarzınızda tutarlılık olmalı. 350 bin dolara otomobil alıyorsanız, bu otomobili
300 liralık takım elbiseyle kullanmayın.
Hiçbir şeyin yenisi, gıcır gıcır parlayanı makbul değildir. ABD'li aktör Fred Astaire dünyanın en şık giyinen erkeklerinden biridir. Kıyafetlerini aldıktan sonra üç-beş gün duvara atarmış, eski görüntü versin diye...
Yeni olan şeyler, aslında paranın yeniliğiyle orantılı. İnsanlar şakır şakır parlamaktan hoşlanıyorsa, paranın da yeni olduğunu anlayabiliriz.

GARDIROBUNUZU NASIL OLUŞTURACAKSINIZ?
Günlük hayatta doğru ve profesyonel görünmek istiyorsanız, üç takım elbise, iki ceket yeter. Gömlek ve kravatlarla bu kombinasyonları çoğaltabilirsiniz. Eğer, giyime daha fazla para ayırabilirim diyorsanız, her sezon gardırobunuza iki-üç parça ekleyebilirsiniz. Kişinin kıyafetinin ya da duruşunun kalitesini ortaya koyan en önemli faktörlerden biri ayakkabıdır. 100-200 liralık ayakkabılarla bu durumu kurtaramazsınız.
Kıyafetler, sabah saatlerinden akşama doğru sadeleşmelidir. Gündüz çizgili bir gömlek giyebilirsiniz ama akşam bir kokteylde gömlek çizgili olamaz. Çizgili ya da desenli takım elbiseniz, akşam etkinliklerinde düze dönüşmelidir.
Jean pantolon giyilebilir ama bunda da doğru bir kombin yapmanız, daha da önemlisi doğru kesimi bulmanız gerekir.
El işi, size özel kıyafet yaptırıyorsanız, arma yahut isminizin baş harflerini en az gözüken yere işletin. Ceket cebine, gömlek yakasına yahut manşetine arma yaptırmayın.
Zenginlik göstergesi olarak erkeklerin en sık kullandıkları yol, taktıkları saatlerdir.
Doğru kıyafete doğru saat seçtiğinizden emin olun. Bir kokteylde takacağınız sade bir saatle, spor bir kıyafet giydiğiniz saat aynı olmamalı.
Kol düğmesi önemli bir detaydır ama Türkiye'de hep göz ardı edilir.
Çorap çok şey söyler. Türkiye'de üç çeşit çorap satılıyor. Gri, lacivert ve siyah. Aslında çorap, okazyonların gerektirdiği doğrultuda yaratıcı bir şekilde kullanılabilir. İş dünyasında, hafta boyunca sergilemiş olduğunuz görüntüyü hafta sonlarını renkli bir çorapla canlandırabilirsiniz.

KURALLARA DİKKAT
1 Sosyal seviyenizi, yeteneğiniz ve başarınız değil, asaletiniz ve ahlaki değerleriniz belirler.
2 Sosyal hayatta davranışlarınızla 'kim' olduğunuzu ne kadar vurgularsınız, o kadar 'biri' değilsinizdir.
3 Şık giyinmek için para kazanmayı beklemeyin, para kazanmak için şık giyinin.
4 Kıyafetler, genellikle el işi, vücuda uygun, kişisel özellikleri yansıtan bir çizgide olmalıdır.
5 Ayakkabıları özel yaptırabilirsiniz ama şart değil. Ayağınıza uygun kalıpta, doğal boyalı olması yeterlidir. Rugan sadece smokinle giyilebilir.
6 Kıyafetinizden aksesuarınıza, arabanızdan saatinize her şeyi özelleştirin ama bunu detaylarda saklayın ve göze sokmayın.
7 Parlayan hiç bir şey klas değildir.
8 Pırlantalı ve parlayan saatlerden kaçın. Klas görünmek istiyorsanız, evet iyi bir marka kullanın ama örneğin altın bir Rolex yerine, Patek Philippe'in daha ortalama bir modelini alabilirsiniz.
9 Smokinle saat takılmaz. Özel bir davette smokin giydiğinizde kol saati değil, cep saati kullanmalısınız.
10 Özel dikim gömleklerinizde ille bir arma işletecekseniz, hem küçük olmalı hem de cebin altına ve kumaşın tonunda bir renkle işlenmelidir.
11 Arabanızı seçerken, markanın Türkiye'deki algısına dikkat edin. Çok paranız olsa da insanların gözüne batan kırmızı bir spor otomobil yerine ciddiyetinizi taşıyacak bir marka seçin. Mesela, Rahmi Koç'u bir Ferrari'nin içinde göremezsiniz.
12 Eğer yolun başındaysanız, üst sınıf bir arabanın daha düşük ya da yıl olarak daha eski bir modelini seçin.
13 Şoför kullanmak, İstanbul gibi büyük şehirlerde şart. Şoför kullanıp kullanmamaktan ziyade şoförle olan diyaloğunuzun kalitesine önem verin.
14 Arabanızın bir kontrol listesi olmalı; ayakkabı boyası, kürdan, çakmak, mendil gibi sizin veya birlikte seyahat edeceğiniz kişilerin ihtiyaçlarını hazır bulundurun.
15 Şarap konusunda kendinizi eğitin. Balıkçıya gidiyorsanız tartışmasız rakı içeceksiniz ama bunun dışındaki yemeklerin eşlikçisi şaraptır.
16 Yemek dışında bir sosyal ortamda içki içilecekse, yine markalardan uzak durun! Herkesin bildiği, jenerik isimleri tercih etmeyin. Viski içecekseniz, bu bir malt viski olmalı. Viski tercih etmiyorsanız konyak-brendi için.
17 Bahşiş, hizmeti aldıktan sonra değil, önce verilmelidir. Bahşiş, ilginin ve hizmetin mükafatıdır. Herkesin verdiği ortalamanın yüzde 20 kadar fazlasını ve kesinlikle kimseye göstermeden verin.
18 Hesabı ne nakit ne de kartla ödeyin. İdeal olanı, gittiğiniz belli mekanlarda önceden açılmış, yani belli bir miktarı ödenmiş kredili hesaplarınız olmalı. Yemeğinizi yedikten ya da içkinizi içtikten sonra teşekkür ederek kalkmak gerekir.
19 Blackberry bir işadamı telefonudur, iPhone daha oyuncaklı, daha genç. Eğlenceli evet; ille iPhone kullanacaksanız elinizde çok gezdirmeyin. Tıpkı iPad gibi, kullanın ama sürekli göstermeyin.
20 Twitter da Facebook da kullanılabilir. Ama kişiselleşecekseniz twitter'ı tercih edin. Facebook'u daha çok markanıza yatırım olarak kullanın.
21 İyi bir taraftarsanız, futbol maçlarına gidin ama izlerken kendinizi kaybetmeyin. Fanatiklik, klas bir durum değil!
22 Tenis elit algısı olan bir spor ama zevk alıyorsanız arkadaşlarınızla halı sahada maç da yapabilirsiniz. Klas görüneceğim diye kendinizi bu zevklerden mahrum etmeyin. Tabii, halı saha maçında kavga çıkarıp, birbirinize girmeyin.
23 At binmek, kayak gibi sporlar yaşamınız boyunca sürdürülebilir olmayabiliyor. İkisi de seçim zarafeti açısından güzel ama golf gibi ömür boyu yapabileceğiniz bir sporu seçin.
24 Koleksiyoner olmak, sosyal mesaj vermek açısından şart değil ama yapılabilir. Sonuç olarak bu sofistike bir zevk.
25 İyi bir kütüphaneniz olsun. Süs için dizilmiş ciltli kitaplarla yapılmış dekoratif bir kütüphane değil, yaşayan bir kütüphaneniz olmalı.

Bakan Nebati: 3 haftalık süreçte 15,4 milyar dolar artış kaydedildi
Bakan Nebati: 3 haftalık süreçte 15,4 milyar dolar artış kaydedildi

Bakan Nebati: 3 haftalık süreçte 15,4 milyar dolar artış kaydedildi

Türkiye'den müthiş hamle: En ileri ülkelerden biri olacağız
Türkiye'den müthiş hamle: En ileri ülkelerden biri olacağız

Türkiye'den müthiş hamle: En ileri ülkelerden biri olacağız

Bakan duyurdu! Ödemeler bugün yapılıyor
Bakan duyurdu! Ödemeler bugün yapılıyor

Bakan duyurdu! Ödemeler bugün yapılıyor