• $13,513
  • €15,2816
  • 802.167
  • 1956.28
10 Ocak 2022 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Teknoloji buluşmasına otomotiv damgası

Teknoloji buluşmasına otomotiv damgası
- SÜMER DEMİRCİLER

Geçen yıl yapılamayan CES, bu yıl otomotivin arenasına dönüştü. Togg'un üreteceği yeni aracı tanıttığı CES'te diğer markalar da yeni modellerinin örtüsünü kaldırdı.

Pandemi yüzünden geçtiğimiz yıl düzenlenemeyen dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı (Consumer Electronics Show) CES, bu yıl görkemli bir şekilde sona erdi. Tüm dünyadan yüksek teknoloji alanındaki en büyük yenilikler Las Vegas'taki fuarda buluşurken, başta yerli markamız Togg olmak üzere çok sayıda otomotiv şirketi de sürprizlerini sergiledi.

YENİ MODEL 2024'TE

Togg'un bir sürpriz yaparak ilk kez fuarda sergilediği dinamik fastback karorserli modeli, SUV'un ardından 2024 yılında tüketicilerle buluşacak. Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlanan otomobile ziyaretçiler ve uluslararası basın büyük ilgi gösterdi. Otomobilin stil konseptinin temelini, kaslı arka tasarım ve ön farlardan başlayıp aracın profilini güçlendirerek arkaya kadar uzayan omuz çizgi oluşturuyor. Otomobil üzerinde bulunan aydınlatmalı Togg logosu ise Doğu ve Batı'nın birlikteliğini simgeliyor. Hyundai ve yan şirketi Boston Dynamics, Las Vegas'ta gelecekte robot teknolojisinin günlük yaşama nasıl eşlik edebileceğinin ipuçlarını verdi. Robot teknolojisi konusunda büyük bir atak yapmayı planlayan marka, farklı işleri yapabilecek, arama kurtarma gibi ağır görevlerle kullanılabilecek ve uzaktan da yönlendirilebilecek mobilite konseptlerini CES'te sergiledi.

ULAŞIMIN GELECEĞİ

Fransız üretici Citroen fuarda mevcut ve gelecekteki ulaşım vizyonu olan Citroën Skate ve Citroën Ami'yi sahneye çıkardı. Otonom bir teknoloji platformu olarak dikkat çeken Skate, kullanıcılarını şehir içerisinde bir noktadan diğerine taşırken onlara benzersiz bir araç içi deneyimi yaşatıyor. Bununla birlikte, geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye lansmanı da gerçekleştirilen ve elektrikli mobilite çözümü Citroën Ami de CES'te sahne aldı.

AKILLI SİSTEMLER YOLDA

Fuarda bir sürpriz de Stellantis'ten geldi. Opel, Citroen, Peugeot, Fiat başta olmak üzere tüm markalarında kullanılacak bir sonraki bilgi eğlence sistemini şirket Google yerine Amazon ile birlikte geliştireceğini açıkladı. Stellantis'in "STLA SmartCockpit" adını verdiği yeni dijital platform, gelecekte milyonlarca Stellantis aracını ağa bağlayacak ve en gelişmiş özelliklere erişim sağlayacak. Sistem sayesinde Alexa özellikli sesli komut ve ödeme sistemleri de sunulacak. Fuarda ayrıca Chrysler de Airflow Vision Concept olarak adlandırılan yeni bir elektrikli model sergiledi. 2025 yılına kadar piyasada olması planlanan elektrikli lüks modelin Ford Mach-E'ye rakip olması planlanıyor.

JAPON TARZI SUV

Japon elektronik üreticisi Sony, daha önce vazgeçtiğini duyursa da CES'te Vision-S 01 ile bir elektrikli sedan tanıttı. Togg'un da sahne aldığı fuarda tanıtılan araçların 2022 baharından itibaren pazara sunulması bekleniyor. Sony Vision-S 02, yedi koltuklu elektrikli bir SUV olarak rekabete katılacak. Tanıtılan SUV Vision-S 02 ise teknik platformu Sony'nin kendi bünyesinde geliştirildiğini vurguladığı elektrikli sedan Vision-S 01 ile paylaşıyor. 4.90 metre uzunluğunda, 1.93 metre genişliğindeki aracın dingil mesafesiyse 3.03 metre.

KAPILAR ŞOV AMAÇLI

Fuarda sergilenen TOGG'un konsept otomobili her ne kadar seri üretime büyük ölçüde hazır olsa da farklı görsel ayrıntıları da barındırıyor. Ters açılan ve son derece şık görünün kapıların seri üretim modelinde kullanılması beklenmiyor. Yeni modelin teknik verileri Togg tarafından açıklanmazken, boyutlarına bakıldığında aynı platformu paylaştığı SUV gibi C sınıfında yer aldığı görülüyor. Ortak motor kullanılması beklenen yeni modelin tak şarjla menzilinin SUV modelde olduğu gibi 400-500 km olması planlanıyor.

BUKALEMUN GİBİ BMW

CES'in otomotiv alanında ilgi çeken yeniliklerinden biri de Alman üretici BMW'den geldi. Markanın BMW iX Flow (E Ink) olarak adlandırdığı yeni teknoloji sayesinde aracın rengi seçilen ayara göre değiştirilebiliyor. Yeni teknoloji sayesinde yaratın elektrik alanı sayesinde renk pigmentleri değiştirilip, aracın rengi siyah veya beyaz olarak farklılaştırılıyor. Renk değiştiren yeni teknoloji dışında BMW fuarda, IconicSounds Electric ile BMW Theatre Screen teknolojilerini dünyanın beğenisine sundu. Ayrıca marka, iX modelinin en güçlü versiyonu olan 619 beygir gücündeki BMW iX M60'ı ve bu otomobilde ilk defa kullanılan Digital Art Mode sürüş modunu da tanıttı.

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar