• $8,0737
  • €9,7229
  • 464.566
  • 1395.04
06 Ocak 2018 Cumartesi 21:12 | Son Güncelleme:

Otonom Sürüş nedir?

Otonom Sürüş nedir"

Gelecekteki ulaşım yolları ile ilgileniyorsanız, otonom araç seviyelerini muhtemelen duymuşsunuzdur. Basitçe söylemek gerekirse Otomobil Mühendisleri Topluluğu tarafından tanımlanan ve sürücüz otomobillerin özerklik seviyelerini tanımlamak için belirlenen bir kılavuzdur. Toplam 5 seviye mevcuttur ve 1 en eski seviye, 5 ise en yüksek seviyeyi ihtiva eder.

Çağatay Uğur / star.com.tr

Farklı Otonom seviyeleri nedir?

Son birkaç yıldır, otomobil markaları özerk seviye terimini kullanmaya başladı. Günümüzde ise bu kelimeyi en çok Audi A8 modelinin tanıtımında 3. Seviye Otonom ile daha sık duyduk.  Bu otonom seviyeleri ne yazık ki hiçbir yerde açıklanmıyor. Bizlerde otomobil severler için otonom seviyelerini ne olduğunu ve neyi anlattığını sizlere açıkladık.

Seviye 1: Elektroniğe yeni giriş.

Otomotiv Mühendisleri topluluğu bir Otonom sözlüğü oluşturdu. En temel tip olan seviye 1, birçok sensörün ve uzaklık radarının devrede olduğu fakat sorumluluğun neredeyse tamamın sürücüde olduğu sistemdir. Bu sistem 1990’ların sonunda Mercedes, radar sistemi tarafından yönetilen hız sabitleme sistemi ile başladı. Honda ise 2008 yılında bu sisteme şerit takip sistemi sistemi ekleyerek satışa sundu.

Ne zaman?  1990’ların başında.

Kapsamları: Şeritte kalma yardımı, radarlı hız sabitleme.

Kim sürüyor? Asıl kontrol sürücüde.

Seviye 2: Mikroçipler ve daha fazla seviye kontrolü

2. Seviye Otonom sisteminde bilgisayarlara çok daha fazla iş düşmektedir. Birçok kaynaktan gelen veriyi işleyen bilgisayarlar, hız ve yönlendirme sistemleri için oldukça hızlı ve zekidir. Mercedes bu sistemi ilk defa 4 yıl önce tanıttığı S-Serisi’nde kullandı. Bu seviyede aracın sistemleri, gaz ve fren sistemini tamamen devralır, direksiyon idaresinin de kolay yönlerini kendisi yapar. Ama asla kendi kendine bir yere ulaşamaz ve her zaman sürücü yardımına ihtiyacı vardır.

Ne zaman? Günümüzde

Kapsamları: Şerit değiştirme, kendi kendine park ve direksiyon kontrolü

Kim sürüyor? Çoğunlukla insan kontrolünde.

Seviye 3: Otomobilin patron olması

Yüksek otonom seviyesindeki araçlar yakında yollarda olacak. Otomobil Mühendisleri Topluluğu, Seviye 3’ü şartlı otonom olarak adlandırıyor. Sizin normal bir otomobil kullanıyor gibi olmanızı sağlayan bu sistem, tamamen kendi kendine de gidebiliyor. Fakat bu süreçte direksiyon başında olmanız zorunlu. Bu sistem aracın neredeyse hiçbir koşulda kaza yapmamasını sağlamak üzere var. Nasıl mı? Harita, güncel trafik durumu, radarlar, kameralar, sensörler ve diğer araçlardan gelen verileri işleyen sistem, günümüzdeki araçlardan daha hızlı ve daha yüksek işlem kapasitesine sahip işlemcilere sahip olacak. Günümüz için öndeki araçla 2 sn’lik bir boşluk bırakmak normal iken gelecekte o aracın ne yapacağı ön görülebilecek.

Seviye 4: Sürücüleri arka koltuğa alalım

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde karşımıza çıkacak olan bu seviye, gelişmiş harita modellemeleri, araçtan araca iletişim sistemleri gibi sistemler sayesinde şehirlerde araç sürmek tarihe karışacak ve araç sizin istediğiniz konuma gidecek. Bunun için ön koltukta oturmaya ihtiyacınız da olmayacak. Bu sistemlerin genellikle şehir içlerinde kullanılacağını söyleyen uzmanlar, 2021 yılında bu araçları yollarda göreceğimizi de söylüyorlar.

Ne zaman? Önümüzdeki 10 yıl içerisinde

Kapsamları: Sürücüz araçlar, araç paylaşımları.

Kim sürüyor? Araç kendini kullanıyor.

Seviye 5: Siz isteyin o yapsın.

Seviye 4 ile 5 arasında aslında büyük bir fark bulunmuyor. Bütün iş araç tarafından yapılıyor. Fakat burada sistem değişiyor. Direksiyon kayboluyor ve herkes karşılıklı olarak oturuyor. Bu sayede araçlar içerisinde olabildiğince konforlu seyahat edebiliyorsunuz. Bu da aradaki  farkın ortaya çıkmasını sağlıyor. Seviye 4’te direksiyon yerinde dururken, Seviye 5’te direksiyon yok oluyor ve isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor.

Ne zaman? Seviye 4 ile birlikte yani önümüzdeki 10 yıl içerisinde.

Kapsamları: Robotik taksiler.

Kim sürüyor? Opsiyonel direksiyon

<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Ordu'da selde hasar gören 154 yıllık ahşap cami restore edildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Nisan 2021)

TSK'ya teslim edildi! 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs