• $8,0722
  • €9,6695
  • 461.42
  • 1408.14
30 Haziran 2018 Cumartesi 10:02 | Son Güncelleme:

Otomobil lastiğine talep 3 kat arttı.

Otomobil lastiğine talep 3 kat arttı.

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada, Türkiye’nin otomotiv ve motosiklet alışveriş tercihlerini ortaya koydu. Verilere göre, Türkiye bu yaz döneminde yolculuklara hazırlanırken 3 kat daha fazla yaz lastiği aldı.

Sürüş güvenliği için otomobillerde dikkat edilmesi gereken konuların başında lastikler geliyor. Sürücülerin gerek kendi güvenliği gerekse lastiklerinin uzun ömürlü olması için mevsime uygun lastik kullanmaları önem taşıyor. Yaz sıcaklarının iyice bastırdığı bugünlerde yaz lastiğine geçilmesi gerektiğine dikkat çeken Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan, “Zorlu kış koşullarına göre tasarlanan ve üretilen kış lastiklerinin, fren ve yol tutuş gibi sürüş emniyeti açısından kritik olan performanslarında yaz döneminde düşüş yaşanabiliyor. Bu elbette lastiğin performansına ve yakıt tüketimine de olumsuz etki ediyor. Son yıllarda bu konuda yapılan iletişimin meyvelerini verdiğini ve bu konudaki bilinçlenmenin giderek artığını Hepsiburada’da yaz lastiklerine gösterilen ilgiden anlayabiliyoruz. Örneğin; Hepsiburada’dan yaz lastiği almayı tercih edenlerin oranı bu dönemde 3 kat artış gösterdi. İlerleyen aylarda da benzer eğilim devam etti” diye konuştu.
 
Erturan ayrıca; otomobil aksesuarı ve motosiklet kategorisine olan ilginin en çok 25-35 yaş grubundan geldiğini, il sıralamasının ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Muğla, Konya ve Balıkesir şeklinde gerçekleştiğini aktardı. En fazla tercih edilen ürünlerin de oto aksesuarları, lastikler ve ses/görüntü sistemleri olduğunu vurguladı. Talebin her geçen gün yoğunlaştığı oto aksesuarlarının en fazla rağbet gören ürünlerinin navigasyon cihazı, telefon ve koltuk arkası tablet tutucusu, oto şarjı, güneş perdesi, koltuk kılıfı ve paspas olduğunu belirtti.
 
Güzel havalarda keyifle yol almak için…
 
Geçmişte hobi ve yaşam tarzı amacıyla kullanılan motosikletler bugün ekonomik olmaları ve şehir trafiğinde yolculuğu kolaylaştırmaları nedeniyle de tercih edilir hale geldi. Hepsiburada, motosiklet tutkunları güzel havalarda sürüş keyfini doyasıya yaşayabilsinler diye scooter’dan elektrikli motosiklete, Touring’ten ATV’ye kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.
 
Üstelik güvenli bir motor sürüşü için ihtiyaç duyulan kask, mont, pantolon, eldiven, çanta, aksiyon kamera, aksesuar, termal giyim, yedek parça ve bakım ürünlerine de Hepsiburada’dan kolayca ulaşılabiliyor. Listenin en çok tercih edilenleri ise; kask, tamir seti, mobil uyumlu aksesuarlar, taşıma ürünleri, jant şeritleri ve giyim ürünleri olarak öne çıkıyor.
 
Hepsiburada’nın verilerine göre motosiklet kategorisinden en çok alışveriş yapan 25-35 yaş grubunda, erkeklerin kadınlardan 10 kat daha fazla olduğu ifade edildi.
 
Kask olmadan olmaz!
 
Motorcular için özgürlük duygusu vazgeçilmez bir tutku olsa da güvenli sürüş adına gerekli önlemleri almak hayati öneme sahip. Çeneden açılır kasktan vizörlü kaska, düz renkten rengarenk modellere her zevke uygun kasklar, Hepsiburada’da motosiklet tutkunlarını bekliyor. Tarzına önem verenler için seçtikleri kaska uygun mont, pantolon ve eldiven seçenekleri de Hepsiburada’da müşterileriyle buluşuyor. Motosikletle seyahate çıkanlar yanlarına almak istedikleri eşyaları için Hepsiburada’nın heybe çanta ya da arka çanta seçeneklerinden birini tercih ederek, özgürlüğün tadını çıkarabiliyor.
 
Uzun yoldan önce de sonra da bakım şart
 
Motor yağı vaktinde değiştirilmezse bir süre sonra özelliğini kaybeder. Paslanmayı engelleyen yağ özelliğini kaybettiği için de motorun bozulmasına neden olur. Hepsiburada, uzun yola çıkmadan önce araç bakımını yaptırıp motor yağını değiştirmek isteyenlere onlarca markanın farklı özellikteki ürünüyle birlikte benzin ve dizel enjektör temizleyicilerini de sunuyor.
 
Tatilden döndünüz… Saatler süren yolculuktan sonra otomobiliniz de en az sizin kadar yoruldu. İşte bu noktada uzmanlar, sürüş güvenliğini korumak ve otomobili yeni yolculuklara hazır tutmak için mutlaka iç ve dış bakımının yapılmasını öneriyor. Ayrıca araçların ömrünün uzaması için araçlara özel olarak üretilmiş temizleme spreyleri, kurulama havluları, yıkama süngerleri ve pas sökücüler tercih edilmesi gerektiği de vurgulanıyor.Araçların sert ve aşındırıcı temizlik malzemeleriyle bastırılarak temizlenmemesi, yağ ve katkı maddelerinin önerilen miktarlarda kullanılması ve takviyesine dikkat edilmesi de önem verilmesi gereken konulardan.
 
Yolculuk yapacaklara tüyolar
 
Yolculuğa çıkmadan önce aracınızın tamirat ve bakım işlerini profesyonel bir servis aracılığıyla tamamlayın. Aracın lastik kontrolü yapılıp, emniyet kemeri ve iç donanımın çalışır durumda olduğu muhakkak teyit edilmeli. Aracın içinde yangın söndürücü, reflektör, fosforlu yelek, ilk yardım çantası, yedek lastik gibi güvenlik malzemelerinin bulunduğundan emin olunmalı. Aracın lastiklerinin yolculuğa çıkılacak sezona uygun olduğu teyit edilmeli. Patlak yol alabilen lastikler (RF), özellikle uzun yolculuklar için lastik değiştirme zahmetinden araç sahiplerini kurtaracaktır. Bu lastikler bir patlama halinde daha uzun süre sürüş imkanı tanıdığı için, orijinal lastik değişiminin bir profesyonel tarafından yapılmasına zaman tanır. Cam suyu, silecek ve silecek süpürgelerinin kontrol edilmesi, aracın iç ve dış temizliğinin yapılması da sağlıklı ve konforlu bir yolculuk için kontrol edilmesi gerekenler arasında.
<h3>TÜRKİYE DEAŞ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA BAŞİKA'DA</h3><p>Başika'daki Türk Üssü'ne en son yapılan sa

Başika Saldırısı: Irak'ta neler oluyor?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de