• $9,5102
  • €11,073
  • 548.458
  • 1511.74
16 Ağustos 2021 Pazartesi 08:53 | Son Güncelleme:

Matrah güncellenince hibritlerin yıldızı parladı

Matrah güncellenince hibritlerin yıldızı parladı
- SÜMER DEMİRCİLER

ÖTV matrahlarında yapılan güncellemeyle birçok modelin fiyatı yüzde 17 düşerken, hibrit Corolla'nın fiyatı 60 bin TL'ye kadar ucuzladı. Yeni matrahlar Bursalı Renault Clio hibritin ülkemizde satılmasının yolunu açtı.

Son dönemde Avrupa'da faydaları yoğun olarak tartışılsa da hibrit otomobiller elektriklilere geçiş öncesinde büyük önem taşıyor. Özellikle şehir içinde sundukları düşük tüketim miktarlarıyla emisyonlar üzerine olumlu etkileri bulunan hibritler tüm pazarlarda önemli satış adetlerine ulaşıyor. Ülkemizde de vergisel açıdan desteklenmesine rağmen ÖTV matrahları yüzünden rekabetçi fiyatlara ulaşamayan modeller için son düzenleme tam bir can simidi oldu. Motor hacmi 1.6-2.0 lt arasında değişen hibrit modellerin yüzde 45 ÖTV oranına giren matrahı 85 bin TL'den 114 bin TL'ye, yüzde 50 ÖTV oranına esas 85 bin ila 135 bin lira aralığındaki matrah limitleri de 114-170 bin lira aralığına çekilince fiyatlar önemli derecede ucuzladı.

TAM ZAMANINDA YAPILDI

Matraha dayalı ÖTV sistemi, otomobil fiyatlarının neredeyse her ay artmasına yol açmaktaydı. Yükselen döviz kuru sebebiyle, birçok model yüzde 80'lik vergi dilimine girmiş, son dönemde yüzde 50 ÖTV baremine giren model neredeyse kalmamıştı" açıklaması yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt, "Tam zamanında yapılan bu düzenleme; özellikle ülkemizde üretilen yerli modellerin çok büyük kısmının yeniden yüzde 50'lik ÖTV diliminde yer almasını sağlayacaktır ve yerli üretimi destekleyecektir" dedi.

PAZAR PAYI YÜZDE 8.2

Yüksek üretim maliyetleri nedeniyle alt vergi dilimine girmekte zorlanan hibrit modellerin Türkiye pazarındaki payları her yıl artsa da son derece sınırlı kalıyor. ODD verilerine göre ocak-temmuz döneminde satılan 346 bin 636 adet binek otomobilin sadece 28 bin 421 adeti hibirt modellerden oluştu. Pazardan aldıkları pay şu anda yüzde 8.2 olan hibritlerin daha uygun fiyatlara satılmasıyla bu payın yükselmesi bekleniyor. Aynı dönemde satılan toplam yüzde 100 elektrikli otomobil sayısıysa sadece bin adet olarak gerçekleşti.

Yaklaşık 100 milyon euro yatı rımla Renault Bursa Fabrikası'nda üretilen Clio hibrit, yüksek fiyatı yüzünden Avrupa'ya satılıyor. Berk Çağdaş, yeni ÖTV matrah düzenlemesiyle modelin ülkemizde de satılmasının planlandığını açıkladı.

RENAULT CLIO HİBRİTE KAPI AÇILDI

Yeni düzenlemenin lokomotif sektör olan otomotivde büyük önem taşıdığını vurgulayan Renault MAİS Genel Müdürü Berk ÇAĞDAŞ, Bursa'da üretilen Clio hibrit modelinin ülkemiz pazarında satılması için değerlendirme yaptıklarını açıkladı. Çağdaş, "Hibrit modellerindeki güncellemenin de özellikle çevreci ve yeni teknolojilere uyum sağlamak açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Motoru dahil Türkiye'de üretilen ve Avrupa'ya ihraç edilen Clio Hibrit'in iç pazarda satışa sunulmasını ana hissedarımızla birlikte değerlendireceğiz" diye konuştu.

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, Corolla Sedan Hibrit'in fiyatının yeni düzenleme sonrasında 60 bin TL düştüğünü bunun da pazar lideri modelin satışlarını daha yükselteceğini açıkladı.

60 BİN TL UCUZLADI

Bozkurt, "Bunun yanında hibrit araçlar için de ÖTV matrahının revize edilmesi Türkiye'de bu gelişmiş teknolojiyle üretim yapan bizler için de mutluluk verici. Hibrit versiyonlarımızda 60 bin TL'ye varan avantajları, getirilen yeni düzenlemeyle sunmaya başlayacağız. Örneğin, Corolla HB 1.8 Hybrid Dream e-CVT yüzde 17 oranında 59 bin 700 TL'lik indirim ile 360 bin 500 liradan 300 bin 800 TL'ye varan fiyat avantajları müşterilerimizle buluşuyor" açıklaması yaptı.

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu

Ardahan da kargaların istilasına uğradı

Konya'dan Avrupa'ya şırınga ihracatı