• $8,1108
  • €9,7923
  • 463.762
  • 1365.27
27 Haziran 2018 Çarşamba 11:21 | Son Güncelleme:

İngiliz otomotiv sektöründe yatırımlar düştü

İngiliz otomotiv sektöründe yatırımlar düştü

İngiltere’de otomotiv sektörüne yapılan yatırımlar, bu yılın ilk yarısında 347,3 milyon sterline geriledi.

İngiltere’de Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu (SMMT) verilerine  göre, 2017'nin ilk yarısında 647,4 milyon sterlin seviyesinde olan İngiltere'de  otomotiv üretim tesisleri ve yeni modellere yapılan toplam yatırım, bu yılın aynı  döneminde 347,3 milyon sterlin seviyesine geriledi.
 
Açıklamada, İngiltere’de otomotiv sektörüne bu yılın ilk yarısında  yapılan toplam yatırımın 2008'deki finansal krizden bu yana en düşük seviyesinde  olduğu vurgulandı.
 
İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecine ilişkin  belirsizliklerin ülkede otomotiv sektörü ile ilgili yatırım ortamını olumsuz  yönde etkilediği, şirketlerin yatırım kararlarını ertelemeyi tercih ettiği  belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Geçen seneki pozitif performansa rağmen bu yılın ilk yarısı daha az  umut verici durumda. Üretim çıktısı, yeni modellere talebin yavaşlaması ile  düştü. Sektörde işten çıkartma duyuruları yapılırken, yatırımlar hız kesti. Yeni  modellere bu yılın ilk yarısında toplam 347,3 milyon sterlin yatırım yapıldı. Bu  geçen seneki yatırımın neredeyse yarısı seviyesinde."
   
İngiliz hükümetine, bir an önce İngiltere’nin Avrupa piyasalarına  erişimi konusundaki belirsizliklerin üstesinden gelmesi çağrısında bulunulan  açıklamada, "İngiltere’de yakında yeni araç modellerine ilişkin kararlar  verilecek. Hükümetin yatırımcı güvenini desteklemek için adım atması ve binlerce  kişinin istihdamının korunmasını sağlaması gerekiyor. Hükümet, AB ile gelecekteki  ticaretine ilişkin belirsizlikleri sonlandırmalı, Gümrük Birliği ve ortak pazarın  sunduğu imkanlara olan bağlılığını sürdürmeli." denildi.
 
Londra’da düzenlenen SMMT Zirvesi’nde konuşan SMMT Üst Yöneticisi Mike  Hawes da otomotiv sektöründeki yatırımlara ilişkin verilerin İngiliz ekonomisi ve  otomotiv sektörü için kritik önemde olduğu vurgulanarak, "Şirketlerin yönetim  kurullarında, müzakerelerin yavaşlığından dolayı artan bir gerginlik söz konusu.  İngiltere’nin mevcut pozisyonu, birbiriyle çelişen mesajlar ve bürokrasi, ortak  pazar ve Gümrük Birliği ile büyümüş İngiliz otomotiv sektörünün çıkarları ile  zıtlık oluşturuyor." ifadelerini kullandı.
 
SMMT verilerine göre, İngiltere’de otomotiv sektörünün yıllık iş hacmi  yaklaşık 82 milyar sterlin, sektörün ülke ekonomisine sağladığı katma değer ise  20,2 milyar sterlin seviyesinde bulunuyor.

<p><span>Ankara'da polisin 2 yıllık teknik ve fiziki takibi sonucunda, kamu arazilerinin satışını ya

Ankara'da 'Arsa Avcısı' operasyonu: 106 kişi gözaltına alındı

EURO 2020 kupası Roma'da sergilendi

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor