• $8,1453
  • €9,7152
  • 454.097
  • 1375.91
26 Mart 2021 Cuma 10:09 | Son Güncelleme:

Hayalet gösterge özellikleri nelerdir? Hayalet gösterge nedir?

Hayalet gösterge özellikleri nelerdir" Hayalet gösterge nedir"

Hayat gösterge, otomotiv sektöründe adını sık duyduğumuz terimler arasında yer almakta. Hayalet göstergesi diğer bir ismiyle Head-up-display (HUD) teknolojisi, uçak endüstrisinden otomobil dünyasına geldi. Konu ile ilgili "Hayalet gösterge nedir? Hayalet gösterge özellikleri nelerdir?" sorusuna yanıt arayanlar detayları bu haberimizde bulabilirler.

Otomotiv sektöründe Head Up olarak adlandırılan Hayalet gösterge araştırılan konular arasında. Araçların kadranları için kullanılan bu terim, temelde dijital göstergeyi ifade etmekte olup, multimedya alanı ile sürücüye büyük kolaylık sağlıyor. Dijital gösterge için türetilen hayalet gösterge terimi, belirli mecralarda cama yansıtılan head up teknolojisi için de kullanılmaktadır.

Kelimenin tam anlamıyla İngilizceden çevrilmiş olan Head-up-display teknolojisi, yükseltilmiş hayalet gösterge anlamına gelir. Geçen yüzyılda sürücünün ön camında bir resim oluşturmak için bu tür araçlar sunmaya çalıştılar.

Hayalet gösterge terimi, yeni nesil araçlarda analog hız göstergesi yerine konumlandırılan dijital gösterge için kullanılmaktadır.

Geçen yüzyılda sürücünün ön camında bir resim oluşturmak için bu tür araçlar sunmaya çalıştılar. Bunun için, otomobil camı üreticileri, ön camın alt kısmına, özellikle prestijli otomobillerin ön camlarına yarı saydam yansıtıcı filmler eklendi. Bu tür filmler, tersine, arkadan aydınlatmalı bir sıvı kristal ekrandan veya dijital LED matrisinden ters çevrilmiş bir görüntüyü yansıtabilir. Geçen yüzyılda, orada kontrol lambalarının piktogramları aydınlatıldı.

Hayalet gösterge, araçların kadranındaki alanın navigasyon, gösterge ve farklı multimedya amaçları için kullanılmasına imkan tanıyor. Head Up olarak adlandırılan ve bazı kesimlerde cama yansıtılan gösterge için de kullanılan hayalet gösterge terimi, 2015 yılından bu yana otomotiv sektörünün bilincinde yer alsa da, hala yeni araçların tamamında aşina olunan sistemler arasında konumlanmış değil. Maliyeti dolayısıyla pek çok sıfır araç markasının kullanmadığı hayalet gösterge, multimedya alanı ile sürücüye büyük kolaylık sağlıyor.

  • Hayat gösterge
  • Head-up
  • otomotiv sektörü
<p>RAMAZAN'IN İLK GÜNÜ YAĞIŞLAR ÇEKİLİYOR</p><p>Hafta başında Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nu

Meteoroloji Uzmanı açıkladı... Ramazan'da hava durumu nasıl olacak?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü