• $7,608
  • €9,0682
  • 417.581
  • 1549.25
29 Temmuz 2019 Pazartesi 08:00 | Son Güncelleme:

50 yılda üretimi 6 milyona ulaştı

50 yılda üretimi 6 milyona ulaştı

Geçtiğimiz günlerde 50. yaşını kutlayan Tofaş, üretimde 6 milyon sınırını aştı. 6 milyonuncu araç Egea Sedan olurken, ihracat da 3.2 milyon adeti geçti. 

SÜMER DEMİRCİLER

Ülkemizin en büyük otomotiv üreticilerinden Tofaş, kuruluşunun 50. yılında 6 milyonuncu aracını bantlardan çıkardı.  Yıllık 450 bin adetlik üretim kapasitesi ve 7 bini aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından ve Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firmalardan biri olarak öne çıkan Tofaş, 3.2 milyon adete yaklaşan ihracat başarısıyla da ülkemize katkı sağlamaya devam ediyor. 

KÜRESEL ÜRETİM MERKEZİ 

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “50 yıl önce  başlayan yolculuğumuzda, pek çok farklı modeli üretmenin gururunu yaşadık. Fiat Chrysler Automobiles’ın önde gelen üretim ve Ar-Ge merkezlerinden biri olarak küresel ürünler geliştirmede, son olarak da Egea model ailesinde önemli sorumluluklar üstlendik" dedi.

1 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Temelleri 1968’de atılan Tofaş Bursa fabrikasında üretilen 6 milyonuncu araç, 1 milyar dolarlık tarihi yatırım ile hayata geçirilen Egea Model Ailesi’nden Fiat Egea Sedan oldu. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tofaş, 3.2 milyon adete yaklaşan ihracat başarısıyla da ülke ekonomimize katkıya devam ediyor" açıklaması yaptı.

EGEA EZBER BOZDU 

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “2015 yılının sonunda Bursa fabrikasında üretimine başladığımız Egea model ailesi, gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında pazarlarda elde ettiği sonuçlarla başarısını ortaya koymaya devam ediyor. Bugüne kadar 550 bin adetten fazla ürettiğimiz ve 400 bin adetten fazlasını ihraç ettiğimiz Egea, son 3 yıldır ülkemizde en çok tercih edilen model olmayı sürdürüyor" diye konuştu.

2024’e kadar bantlarda 

Egea model ailesi için devreye alınacak 225 milyon dolar tutarındaki makyaj yatırımıyla, otomobilin üretimine 2024 yılına kadar devam kararı alındı. Yeni yatırım kapsamındaki yeniliklerin 2020 yılının son çeyreğinden itibaren devreye alınması planlanıyor. 

 

<p>Samsun'daki rezaletin ardından bir haber de Ankara'nın Mamak ilçesinden geldi. Bir kadın, tartışt

Eşini sokak ortasında dövdü

Erzurum'da yanan su vatandaşların ilgisini çekiyor

Edirne'de 4 metrekareye 1 kişi'' kuralı uygulanacak

Defineciler 120 yıllık tarihi evi talan etti