• $8,6382
  • €10,1593
  • 495.871
  • 1407.46
25 Ağustos 2020 Salı 12:29 | Son Güncelleme:

Zor ve sorunlu kişiliklerin ortaya çıkış sebebi: Aile! Çocuğun kişiliğini belirleyen aile ortamı nasıl olmalı?

Zor ve sorunlu kişiliklerin ortaya çıkış sebebi: Aile! Çocuğun kişiliğini belirleyen aile ortamı nasıl olmalı"
IHA

Her çocuğun ilk rol modeli ebeveynlerdir. Bu noktada ebeveynlerin ruhsal olarak sağlıklı olmalarının çocukları da etkilediğini belirten uzmanlar, ebeveynlerdeki zor kişilik örüntülerinin çatışmalı ilişkileri ortaya çıkardığını söyledi. İşte psikolojik açıdan sağlıklı bir ailede yetişen çocukla sorunların yoğun olduğu bir ailede yaşayan çocuk arasındaki farklar...

Zaman zaman hepimiz kişilikler hakkında yorum yaparız. Peki, kişiliği belirleyen en önemli şey nedir? Zor kişilerin çocukluk hayatının bu noktada önemi nedir? Bireylerin sağlıklı gelişimini tek başlarına tamamlayamayacağını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Güngör Meydan, "Ailenin mimarı olan ebeveynlerin ruhsal olarak sağlıklı olmaları mutlu aileleri oluşturacak, mutlu aile de toplumda sağlıklı bireylerin var olmasını sağlayacaktır." dedi. Çocuğun gelişiminde ailenin etkisi haberimizde.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Psikiyatri Kliniğinden Uzm. Dr. Güngör Meydan, ailenin, biyolojik yapıyla birlikte ruhsal yapının da temelini oluşturduğunu belirterek ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aile toplumun temeli olduğunu vurguladı. Uzm. Dr. Güngör Meydan, "Bireyin gelişmesi, olgunlaşması için bir aileye sonra da topluma ihtiyacı vardır. Yani birey tek başına sağlıklı gelişimini tamamlayamaz." diye konuştu.

ÇOCUKLAR EBEVEYNLERİNİ ROL MODEL ALIR

Çocuklar genelde ebeveynlerini model alma yöntemiyle öğrendiğini vurgulayan Uzm. Dr. Güngör Meydan, sağlıklı bir ailenin bireyin gelişiminde oynadığı rolü şöyle anlattı:

"Çocuklar ailede sevgiyi, şefkati, değeri, saygıyı, güveni görürlerse ruhsal yapının temelini oluşturan bu kavramları öğrenirler, içselleştirir ve kendi ilişkilerinde kullanabilirler. Bu kavramlar bireylerde çevreyle sağlıklı ilişki kurmada yol gösterici olur. Evliliklerde çift ilişkileri çatışmalı ise ebeveyn rollerini yerine getirmede de zorluklar yaşandığı yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Ebeveynlerdeki zor kişilik örüntüleri, ruhsal bozukluklar veya ailenin yaşadığı ekonomik, sosyal, kültürel gibi dışsal sorunlar işlevsel aile yapısını bozacağı için şiddetin, öfkenin, sevgisizliğin hakim olduğu çatışmalı ilişkiler ortaya çıkaracaktır. Ebeveynler sorunlarını şiddetle öfkeyle kavgayla çözmeye çalışırken çocuklar yine onları rol model alacak, kendi ilişkilerini de bu şekilde kuracaklardır."

AİLE KİŞİNİN KENDİNİ TAZELEYEBİLECEĞİ YERDİR

Virginia Satir’ın sözlerini de hatırlatan Uzm. Dr. Güngör Meydan, "Ailenin mimarı olan ebeveynlerin ruhsal olarak sağlıklı olmaları mutlu aileleri oluşturacak, mutlu aile de toplumda sağlıklı bireylerin var olmasını sağlayacaktır. Aile terapilerinin annesi olarak bilenen Virginia Satir der ki; aile, diğer her şey aksasa bile kişinin sevgi, anlayış ve destek görebileceği kendini tazeleyebileceği ve dış dünyayla daha etkili şekilde mücadele etmek için yenilenebileceği bir yer olabilir.” ifadelerini kullandı.

<p class='MsoNormal'>Akşam Gazetesi Güneş Eki Haber Müdürü ve Akşam TV  programcısı Yasemin İlan'ın

8. Mood Ödül Töreni'nde Arzum Onan ve Gülenay Kalkan'dan özel açıklamalar

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi