• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Haziran 2020 Pazartesi 11:40 | Son Güncelleme:

Yenidoğan döneminde sünnet, enfeksiyon riskini azaltıyor!

Yenidoğan döneminde sünnet, enfeksiyon riskini azaltıyor!
IHA

Erkek çocuklarında sünnet yaşı kaç olmalı? Yenidoğan bebekleri sünnet ettirmek doğru mu? gibi soruların cevabı aileler tarafından merak ediliyor. Bu konuya açıklık getiren uzmanlar, yenidoğan döneminde sünnet yapılan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görüldüğünü söyledi.

Türkiye’de yenidoğan sünneti uygulaması son zamanlarda giderek artıyor. Özellikle yaz mevsimi geldiğinde erkek çocuklarını sünnet ettirme konusu da konuşulmaya başlanıyor. Peki, çocuklarda sünnet yaşı kaç olmalı? Yenidoğan döneminde sünnet yapılan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görüldüğünü söyleyen uzmanlar, ailelerin sünnetle ilgili merak ettiği detayları anlattı.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Cerrahisi Op. Dr. Perihan Topçu, yeni doğan döneminde sünnet yapılan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görüldüğünü söyledi. 

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Perihan Topçu, yenidoğan sünnetinin doğumu takip eden 28 günlük süreçte yapılan sünnet olduğunu söyledi. En sağlıklı yenidoğan sünnetinin ise bebeğin karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının yeterince olgunlaştığı 7. ile 10. gün yapılması olduğuna dikkat çeken Topçu, şu şekilde konuştu:

“Yenidoğan sünneti tıbbî sebeplerden çok avantajlarından dolayı tercih edilmektedir. En büyük avantajı anestezi şeklidir. Yenidoğan sünnetinde genel anestezi uygulanmaz. Enjeksiyonla ya da ağrı kesici kremlerle sağlanabilen lokalanestezi kullanılır. Bu sebeple bebek genel anestezinin komplikasyonlarından korunmuş olur. Bu dönemde yara iyileşmesi hızlı olduğu için sünnet sonrası bakım daha kolaydır. Dolayısıyla enfeksiyon riski daha azdır.”

"HER YENİ DOĞAN BEBEĞE SÜNNET YAPILMAZ"

Kanama riskinin yenidoğan sünnetinde çok daha düşük olduğunu ifade eden Topçu, şu bilgileri paylaştı:

“Yenidoğan sünnetinden sonra çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları daha az görülür. Sünnetli çocukların sünnetsizlere nazaran 8 ila 20 kat daha az idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığı görülmüştür. Her yenidoğan bebeğe sünnet yapılmaz. Prematüryada düşük doğum ağırlıklı bebekler, sağlıklı bir yenidoğan kilosu olan 3 bin ile 3 bin 500 grama gelene kadar beklenir. Şayet bebek doğduğunda sistemil bir hastalığı varsa, genel sağlık durumu bozuk ve enfeksiyon tablosu varsa, penis anomalileri varsa, ailede hemofili öyküsü varsa, sarılıkla ilgili değerleri çok yüksek ve bununla ilgili tedavi gerektiriyorsa yenidoğan sünneti yapılmamalıdır.” 

Anneler ve babaların yenidoğan sünneti ile çifte mutluluk yaşadığını belirten Topçu, “Eğer bu dönemi kaçırdıysak sünnetin çok uygun bir yaş aralığında yapılması gerekmektedir.” dedi.

<p>62 yaşındaki Emine Eren, ekipler tarafından enkaz sağ olarak kurtarıldı. İlk müdahalesi enkaz yığ

62 yaşındaki Emine Eren'in enkazdan çıkarılma anı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Altınkaya Barajı Gölü'nde korkutan görüntü

İzmir'deki depremin merkez üssü Seferihisar havadan görüntülendi