• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
26 Haziran 2020 Cuma 15:15 | Son Güncelleme:

Yaz ishali çocuğun hayatını riske atabilir!

Yaz ishali çocuğun hayatını riske atabilir!
IHA

Çocuklarda yaz ishali sıcak havalarda çok sorulan sağlık problemleri arasında yer alıyor. Çocuklarda yaz ishalinin sebep olduğu su kaybının hayati risk taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, ishalin yanında halsizlik, kusma ve ateş belirtileri durumunda ailelere tavsiyede bulundu.

Çocuklarda yaz ishali en sık görülen hastalıklardan biri olarak biliniyor. İshalin yanında halsizlik, kusma ve ateş belirtilerinin de ortaya çıkacağını belirten uzmanlar, çocuğun sıvı kaybını yerine koymasının önemli olduğunu ve ilaç tedavisinin mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğini söyledi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Pediatri Uzmanı Dr. Ali Şimşek, çocuklarda yaz aylarında sıkça görülen ishal hastalığının sebebi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Uzm. Dr. Ali Şimşek, şunları söyledi:

“İshal, normalden daha fazla ve sık sulu dışkılama yapma olarak tanımlayabiliriz. Yaz aylarında bu durum özellikle enfeksiyon nedenler olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar viral bir şekilde daha sık bakteriyel, mantar, parazitsel hastalıklara bağlı da ishal hastalığını görebiliyoruz. Karın ağrıları ve krampları, gaz, bulantı ve sürekli sıkışma hissi ishale sıklıkla eşlik eden bulgulardır.Nedene bağlı olarak ateş ve kanlı dışkılama da bunlara eklenebilir.” 

İSHALDE BESLENME ÖNEMLİ

İshalde beslenmenin önemine değinen Şimşek, ishal olan çocuklar için yapılması gereken sıvı takviyesinde şunları söyledi:

"Su kaybı çocukta hayati risk oluşturabilir. Su kaybının derecesine göre yapılacak tedavi şekli değişebilir. Burada her şeyden önce çocuğun sağlıklı bir şekilde beslenmesinin sürdürülmesi gerekiyor. Burada ishalin yanında halsizlik, kusma ve ateş belirtileri de ortaya çıkacağından çocuğun bu sıvı ve beslenmesi kaybını yerine koyması önemlidir. Çocuğun yemede sıkıntı çektiği yerlerde ise damardan sıvı kaybı önlemek için uzman tedavisi alınması gereklidir.” 

“GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN”

Antibiyotik uyarısında bulunan Dr. Ali Şimşek, “Yaz aylarında çocukların beslenmesi çok önemli, kullanılan suya dikkat edilmesi gereklidir. İshal eğer 2-3 gün sürüyor ve günlük ortalama 3-4 ün üstünde sulu dışkılama yapıyor ise mutlaka bir uzman hekimin görmesi ve gerekli tedavinin alması hayati önem taşımaktadır. İshal genellikle kendi kendine iyileşen, yaygın bir hastalık olduğu düşünülse de bu süreçte gereksiz antibiyotik kullanımdan kaçınılmalı doktorunuzun çocuğunuza yapacağı muayene ve tetkiklerden sonra vereceği tedavi yolunu izlenmesi önemlidir.” şeklinde konuştu.

<h3>Maç öncesi iki takımın son durumunu Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen AKŞAM TV'ye değerle

Galatasaray - Beşiktaş Derbi Önü

İzmit Körfezi'nden 100 ton deniz salyası temizlendi

NASA'nın Mars aracının keşfettiği ilginç kaya şaşkınlık yarattı

'HES' koduyla girilen kumarhanelere operasyon! 1 milyon 57 bin TL ceza kesildi