• $ 7,3422
  • € 8,6334
  • 476.188
  • 1075.52
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
09 Haziran 2020 Salı 18:18 | Son Güncelleme:

Virüs sürecinde evde eşinizle mutlu olmak istiyorsanız...

DHA

Virüs sürecinde mutlu olmak neredeyse anahtar cümle hâline geldi. Çünkü virüs fiziksel sağlığı etkilediği kadar ruh sağlığını da etkiledi. Virüs sürecinde evlere kapanan çiftlere mutlu bir birliktelik için tavsiyelerde bulunan uzmanlar, çiftlerin evin içerisinde farklı odalarda vakit geçirmesini önerdi. İşte evde mutlu olmanın yolları...

Pandemi süreci çiftler arasındaki ilişkiyi nasıl etkiledi? Virüs sürecinde mutlu olmak mümkün mü? sorularının cevabı bu dönemin en çok tartışılan konularından biri oldu. Çünkü evde sıkılan çiftler mutlu olmanın yollarını aramaya başladı. Uzmanlar, koronavirüs pandemisi sürecinde evlere kapanan çiftlere mutlu bir birliktelik için tavsiyelerde bulundu. İşte virüs sürecinde evde mutlu olmanın yolları...

DHA'ya açıklamalarda bulunan Uzman Psikolog Selin Kalabaş, "Çiftler evin içerisinde bu süreçte farklı odalarda vakit geçirebilirler. Çiftler yine işe gider gibi kendi odalarında vakit geçirip işlerine odaklanabilirler. Araya özlem de gireceği için ilişkilerine olumlu yönden de katkı sağlamış olur.” dedi.

“EŞLER YANLIŞ DEĞERLENDİRİYOR”

Çiftlerin evin içerisinde kişisel alanlar oluşturması gerektiğini ifade eden Uzman Psikolog Selin Kalabaş, “COVID-19 salgını süresince uzun süre birlikte vakit geçirmek durumunda kalan dinleme becerisi gelişmeyen, devamlı eşinin sözünü kesen, ‘sen dilini’ kullanan, eleştiren, yargılayan çiftler pandemi dönemini kötü geçiriyor.Çiftler birlikte olmayı bilmiyor ya da aynı evin içerisinde kendi işlerine, kendi sevdiği aktivitelerine zaman ayırmadığında bu durum onları olumsuz yönde etkiliyor. Hatta çiftlerden biri tek başına vakit geçirdiğinde eşi bu durumu yanlış değerlendirip bunu sorun haline çeviriyor. Yani ‘’benimle hiç ilgilenmiyor’’ gibi işlevsiz değerlendirmeler sonucunda eşi ile tartışıyor.” dedi.

“ZİHİN OKUMAYIN”

Evin içerisinde uzun süre birlikte yaşayan çiftlerde ‘’zihin okuma’’ diye adlandırılan bilişsel çarpıtmaların arttığını belirten Kalabaş, “Eşine sormadan kafasındaki soruları ‘’bunu demek istedi biliyorum’’ şeklinde kendisi cevapladığı için ya da partnerine düşünceleri, duyguları, ihtiyaçları vb. hakkında sorular yöneltmeden kendi düşüncesine göre yorumladığı için bu süreçte ilişkilerdeki anlaşmazlıklar arttı” diye konuştu.

“FARKLI ODALARDA VAKİT GEÇİRİN”

Çiftlerin iletişim sorunlarını gidermek için öncelikle karşılıklı dinleme becerilerini geliştirebileceklerine değinen İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Uzman Psikolog Selin Kalabaş, “Birbirlerini dinlerken eşlerine vereceği cevabı düşünmeden sadece karşısındaki kişinin ne anlattığına odaklanmalılar. Aynı zamanda, biz dilini kullanmayı öğrenip birbirlerini suçlamaktan kaçınmalılar. Evin içerisinde bu süreçte farklı odalarda vakit geçirebilirler. Çiftler yine işe gider gibi kendi odalarında vakit geçirip işlerine odaklanabilirler, hem araya özlem de gireceği için ilişkilerine olumlu yönden de katkı sağlamış olur.” ifadelerini kullandı.

Şiddetli geçimsizlik, ayrılık, boşanma vb. gibi durumlar olmaması için önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yapan Kalabaş, bir uzmandan psikolojik destek alınması konusunda da uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin 6. yıl dönümü

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin 6. yıl dönümü

BİM 11 Ağustos 2020 aktüel ürünler kataloğu yayınla

BİM 11 Ağustos 2020 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı!

Kiraladığı daireden gizli zindan çıktı

Kiraladığı daireden gizli zindan çıktı

Hint sinemasının ünlü aktörü Aamir Khan, Niğde'de

Hint sinemasının ünlü aktörü Aamir Khan, Niğde'de