• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
07 Ocak 2021 Perşembe 10:48 | Son Güncelleme:

Uzun süre bayatlamayan Safranbolu kıtırı tescillendi

Uzun süre bayatlamayan Safranbolu kıtırı tescillendi
AA

"Safranbolu kıtırı" tescilli lezzetler listesine eklendi. Safran, badem, fındık, fıstık, ve unla yapılan, tazeliğini uzun süre koruyabilen Safranbolu kıtırı, Türk Patent tarafından onaylanan logoyla da satışa sunulabilecek.

Evleri ve tarihi ile meşhur Safranbolu'da "Safranbolu kıtırı", coğrafi işaret belgesi alarak tescillendi. coğrafi işaret tesciline hak kazanan Safranbolu kıtırı, kentle özdeşmiş oldu. 

AA'da yer alan habere göre Safranbolu Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezinde (SAKEM) hazırlanan Safranbolu kıtırının, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayımlanmasının ardından tescile hak kazandığı belirtildi.

SAFRANBOLU KITIRI NASIL YAPILIYOR?

Açıklamada, Türkiye'nin yöresel ürünleri arasında coğrafi işaret tescili alan Safranbolu kıtırının, koruma altına da alınmış olduğu aktarılarak, "Safranbolu kıtırı, Türk Patent tarafından onaylanan logoyla da satışa sunulabilecek. SAKEM'de hazırlanan, safran, badem, fındık, fıstık, ve unla yapılan, tazeliğini uzun süre koruyabilen ürün, zengin içeriğiyle Safranbolu'nun değerleri arasında yerini koruyacak." ifadesine yer verildi.

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu

Soğuk havaların etkisini arttırdığı Erzincan'da, Girlevik Şelalesi dondu