• $8,28
  • €9,72
  • 502.187
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Şubat 2020 Salı 09:41 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyarıyor! Kışın kalp krizi geçirenlerin sayısı daha fazla

Uzmanlar uyarıyor! Kışın kalp krizi geçirenlerin sayısı daha fazla

Havanın soğumasıyla kalp krizi geçiren hasta sayısında artış olduğuna dikkat çeken Kardiyoloji uzmanı öğretim üyesi Dr. İsmail Ateş, soğukla birlikte kalbi besleyen damarlarda spazma yatkınlık oluştuğunu belirtti.

Kardiyoloji uzmanı öğretim üyesi Dr. İsmail Ateş, havanın soğumasıyla kalp krizi geçiren hasta sayısında artış olduğunu anlattı. Soğukla birlikte kalbi besleyen damarlarda spazma yatkınlık oluştuğunu belirten Ateş, bu dönemde kan akışkanlığında değişmeler meydana geldiğini söyledi. Kış aylarında özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarının kalp krizi riskini artırdığını vurgulayan Ateş, geçirilen enfeksiyonun hemen tedavi edilmesi gerektiğini anlattı. Ateş, araştırmalara göre koruyucu aşı yaptırmanın kalp krizi riskini azalttığını söyledi.

RİSK GRUPLARI ÖNLEM ALMALI

Normal aylarda 112 Acil Servis ile hastaneye 10- 15 hasta geldiğini belirten İsmail Ateş, kış aylarında hasta sayısının 25- 30'a çıktığını anlattı. Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, diyabet, obezite ve genetik kalp rahatsızlığı olan kişilerin bu dönemde kendilerini soğuğa karşı koruması gerektiğini vurgulayan Ateş, "Bu tip hastaların soğuk havalarda özellikle göğüslerini sıcak tutmalarını, grip gibi bulaşıcı hastalıklar başlamadan önce mümkünse aşılarını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Herhangi bir enfeksiyon hastalıkla karşılaştıkları takdirde hemen kendilerini tedavi ettirmelerini öneriyorum. Çünkü enfeksiyon geçirdiği süreçte damarlarda krizi artırıcı birtakım değişiklikler oluyor. Dolayısıyla enfeksiyonun önlenmesi kalp krizi riskini azaltmış oluyor" diye konuştu.

Sadece yaşın kalp krizi riskini belirlemediğini anlatan Ateş, "70-80 yaş üzeri daha önemli. Bu tip hastalar enfeksiyonları daha ağır geçiriyor, bu da kalp krizi riskini artırıyor. Koroner kalp hastalarında ise 40 yaş üzeri risk başlıyor. Kadınlarda ise genellikle menopozdan sonra kalp krizi riski artıyor" dedi.

SAĞLIK KONTROLÜ HAYATİ ÖNEMDE

Herkesin sağlık kontrollerini yılda en az 1 kez yaptırması gerektiğini vurgulayan Dr. İsmail Ateş, kalp krizlerinin yüzde 90'ının ciddi olmayan damarlardan kaynaklandığını, öncesinde ise bazen belirti vermediğini belirterek, şunları kaydetti: "Örneğin; yüzde 20 tıkalı bir damarın ani yırtılması, riski yüzde 100'e döndürür. Damarların yüzde 20'sinin tıkalı olmasını hasta bilemeyebiliyor. Dolaysıyla kalp krizi geçirmek önceden bilinmiyor. O yüzden önceden sağlık taraması yaptırıp, risk faktörlerini engellemek ve kontrol altına almak gerekiyor. Risk faktörleri olan hastaların en az yılda 1 kez check-up yaptırması gerekiyor. Risk faktörü olan kişilerin yaşamlarını bir düzene koyup, beslenmesine dikkat edip, spor yapması lazım. Bunları yaptıktan sonra da risk sıfır olamaz; fakat normal insanlarla aynı seviyede olur. Ailede genetik kolesterol yüksekliği, şeker, diyabet veya kalp hastalığı olan kişiler en azından 20'li yaşlarda kontrol yaptırmalı. Diğerleri ise en az 30 yaşından sonra 1 kez kontrol ettirmeli. Arkasından çıkacak sonuca göre ne kadar ne sıklıkla kontrole geleceğini söyleyebiliriz."

DHA

<p>Pandemi döneminde birçok kişi 'Bağışıklığı güçlendiren tarif' telaşına düştü. Özellikle çocuklu a

Bağışıklığı güçlendiren bal kabaklı tarifler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

1966 model cipi 25 bin lira harcayarak yeniledi! herkes onun peşine düştü

Başkentte drone destekli narkotik uygulaması yapıldı