• $8,066
  • €9,5367
  • 493.597
  • 1175.16
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Haziran 2020 Cuma 14:28 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı: Virüs sürecinde lens kullanmak tehlikeli olabilir!

Uzmanlar uyardı: Virüs sürecinde lens kullanmak tehlikeli olabilir!
AA

Yaz aylarında göz kızarıklığı, sulanma, ışıktan rahatsız olma gibi şikayetler de arttı. Bu noktada göze nasıl mikrop bulaştığını anlatan uzmanlar lens kullananları uyardı. Kovid-19 salgını döneminde zorunlu olmadıkça lens kullanılmamasını söyleyen uzmanlar, tavsiyede bulundu.

Kovid-19 salgın sürecinde lens kullanmak tehlikeli midir? Virüs sürecinde lens nasıl kullanılmalıdır? gibi soruların cevabı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Kaya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde zorunlu olmadıkça lens kullanılmaması, kullanılacaksa da temizliğine daha azami özen gösterilmesi uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, salgın döneminde ve yaz aylarında göz sağlığının dikkat edilmesi önemli bir husus olduğunu belirtti.

GÖZE MİKROP NASIL BULAŞIR?

Yaz aylarında en çok alerjik rahatsızlıklar, göz kızarıklığı, sulanma, ışıktan rahatsız olma gibi şikayetlerin arttığına işaret eden Kaya, şunları söyledi:

"Bunlardan biri de konjonktivittir. Mikroplarla ya da virüslerle oluşabilen göz kızarıklığıdır. Gözün dış kısmında kapakların içinde ve gözle görülen ön kısmındaki kızarıklık, çapaklanma, sulanma, batma gibi şikayetlerle hastalarımız bize başvurur. Bu mikroplar, kirli sulardan, yıkanmamış ellerin gözle temasından ya da havayla dış ortamdan bulaşabilir." 

Kaya, Kovid-19 bulgularından birinin de konjonktivit olarak bahsedilen kırmızı göz tablosu olduğuna değinerek, temizlik ve dezenfeksiyonun virüsün yayılımının önlenmesi açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

LENS KULLANANLAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Prof. Dr. Kaya, önerilerini şu şekilde paylaştı:

"Salgın döneminde elimizi sık sık yıkayıp, mümkünse elimizin yüzümüzle ve göz kapaklarımızla temasını kesmemiz gerekiyor. 

Koronavirüs, gözümüzü kaşımak, göz kapaklarımızı yıkanmamış temiz olmayan elimizle temas ettirmek sonucunda bulaşabiliyor. Virüsü havadan kapma olasılığı da var. Bunun için şeffaf maskeler kullanılması öneriliyor. 

Gözlüğün de bir nevi bu durumda koruyuculuğu bulunmakta. Zorunlu olmadıkça lens kullanılmamalı. Bu dönemde gözlüğe geçiş daha pratik olabilir. 

Kontakt lensleri takarken elimizi sürekli yıkamak gerekiyor. 

Kontakt lens kullananlar takmasın demiyorum ama temizliğine daha azami özen göstermeli. 

Lens ile uyumamaları, sürekli gözlerine elle temasta bulunmamaları gerekiyor. 

İlla lens takmaları gerekiyorsa sabah takıp akşam mutlaka çıkararak solüsyonlarına koymalılar."

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Altında ve piyasalarda son durum

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Burçlar haftaya nasıl başlayacak? 26 Ekim 2020 burç yorumları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Denizli'de