• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Haziran 2020 Cuma 12:17 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı: Trans yağların etkisini sarımsaklı yoğurtla azaltın!

Uzmanlar uyardı: Trans yağların etkisini sarımsaklı yoğurtla azaltın!
IHA

Trans yağların vücuda zararı artık birçok kişi tarafından biliniyor. Peki, trans yağların etkisi nasıl azaltılır? Et grubunun kesinlikle kızartılmamasına dikkat çeken uzmanlar, sebze türü kızartmalarda oluşan trans yağların etkisini azaltmak için sarımsaklı yoğurdu önerdi.

Trans yağların kalp krizinden damar tıkanıklığına kadar birçok zararı bulunuyor. Özellikle kızartmaların sebep olduğu trans yağlara dikkat çeken uzmanlar, tüketilen besinlerde vücuttaki zararı önlemek için sarımsaklı yoğurt önerdi. İşte trans yağların zararını önlemek için tavsiyeler...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Tekay, özellikle yanlış bilinen beslenme tercihleri konusunda da uyarıda bulundu. Özellikle trans yağlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Tekay, et grubunun kesinlikle kızartılmamasını, sebze türü kızartmalarda oluşan trans yağların etkisini azaltmak için ise sarımsaklı yoğurt tüketilmesine özen gösterilmesi tavsiyesinde bulundu.

Yeni normalleşme ve yaz mevsimine geçiş sürecinde daha çok sebze ve meyve tüketmenin sağlıklı olduğuna dikkat çeken Uzman Diyetisyen Kübra Tekay, şunları söyledi:

“Karantinada kaldığımız için fiziksel aktivite olarak az hareket ettik. Bu yüzden dışarı çıkarken hem kahvaltı yapmış olmaya dikkat etmemiz gerekiyor hem 10.00 ile 16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermemiz gerekiyor.” 

"ET GRUBUNU KIZARTMAYIN, ÇOK FAZLA TRANS YAĞ OLUŞUR”

Yaz sıcaklarında kırmızı et yoğunluklu ve ağır yağlı yemeklerden uzak durulması gerektiğini de dile getiren Uzman Diyetisyen Tekay, şunları önerdi:

“Yaz mevsiminde daha çok ‘Akdeniz Diyeti’ öneriyoruz. Balık ve tavuk gibi beyaz etleri tüketmeye dikkat etmeliyiz.

Zeytinyağlı sebze yemekleri, salata ve meyveyi 2-3 porsiyon şeklinde tüketmeye özen göstermeliyiz. 

Ayran grubundan tüketmeye çalışmalıyız. Ayranlı çorbayı hem soğuk tercih edebilir hem de sağlıklı bir öğün olarak tüketebiliriz. Bu dönemde sebzeler ve meyveler çok çeşitlendi. 

Sebze grubunun yanına kızartma yaptığınız zaman oluşacak trans yağların etkisini önlemek amacıyla sarımsaklı yoğurt tüketmenizi öneriyoruz. 

Et grubunu kesinlikle kızartmamamız gerekiyor. Aksi takdirde yüksek sıcaklıktan dolayı çok fazla trans yağ oluşuyor ve sebzelerden daha çok zarar gösterebiliyor. Bu yüzden et grubunu haşlama ya da buğulama şeklinde tüketmenizi öneriyoruz.”

<p>Azerbaycan ordusu, işgalci Ermenistan'a karşı topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonlar

Azerbaycan ordusu kontrol edilen alanları daha da genişletti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi