• $7,6672
  • €8,9821
  • 468.677
  • 1096.16
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
06 Ağustos 2020 Perşembe 11:59 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı: Özellikle kız çocuklarında demir eksikliği sık görülür! Çocuklarda demir eksikliği belirtileri

Uzmanlar uyardı: Özellikle kız çocuklarında demir eksikliği sık görülür! Çocuklarda demir eksikliği belirtileri
IHA

Fast food ne kadar zararlı olsa da tüm çocuklar tarafından çok seviliyor. Bu noktada aileleri uyaran uzmanlar, çocuklar için demirden fakir fast food tarzı beslenmenin ve 2 yaş altında yoğun inek sütü verilmesinin en tehlikeli durum olduğunu belirtti. Peki, çocuklarda sağlıklı beslenme nasıl olmalı? Çocuklarda demir eksikliği neden olur? Yanıtlar haberimizde.

Çocuklarda demir eksikliğinin en önemli nedenlerinden biri de hazır gıdalar. Özellikle kız çocuklarında demir eksikliği görüldüğünü belirten uzmanlar, çocuklarda demir eksikliği belirtilerini anlattı. İşte çocuklarda sağlıklı beslenme ve demir eksikliği konusunda detaylı bilgiler...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Medipol Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Hüseyin Sevim, çocuklarda demir eksikliği anemisine ilişkin bilgi verdi.

ÇOCUKLARDA DEMİR EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

Dr. Hüseyin Sevim, aneminin çocuklarda en sık nedeninin demir eksikliği anemisi olduğunu belirterek “Büyümenin hızlı olduğu ilk 2 yıl ve ergenlik döneminde özellikle kız çocuklarında demir eksikliğini sık görürüz. Öncelikle kilo ve boyda uzama yavaşlar. Akranlarından geri kalırlar. Emekleme ve yürüme de gecikirler.” dedi.

Çocuklarda ileri seviyedeki demir eksikliğinde kalp yetmezliği meydana gelebileceğini belirten Sevim, "Bu çocukların düzenli ve dengeli beslenmesi oldukça önemlidir. Çocuklarımız için en tehlikeli durum demirden fakir karbonhidrattan zengin aperatif ve fast food tarzı beslenme ve 2 yaş altında yoğun inek sütü verilmesidir.” dedi.

“DİKKAT DAĞINIKLIĞI OLABİLİR”

Demir eksikliği anemisi bulunan çocukta birçok belirti gözlemlendiğine dikkati çeken Dr. Sevim, şöyle devam etti:

“İştahsızlık, halsizlik, gelişmede, zekâ düzeyinde yavaşlama olur, dikkat dağınıklığı, sinirlilik gelişip, okul başarısı düşer. Uyku düzeni bozulur. 3 yaşında küçüklerde bayılma (katılma nöbeti) gelişebilir. Ten rengi açık sarıya döner, pembeliğini kaybeder. İleri aşamalarda, cilt bozuklukları tırnaklarda kırılmalar, soyulmalar başlar, dilde ve ağızda yaralar çıkar. Çocuk hırçınlaşır. Büyük çocuklarda çabuk yorulma, nefes darlığı gelişir. Bazı çocuklarda pika dediğimiz kağıt, toprak, kömür gibi yenmeyecek maddeleri yeme alışkanlığı gelişir. Geç kalınırsa zeka düzeyindeki gerilik kalıcı olur. Bağışıklık sistemi görevini tam yapamaz. Vücut direnci düşer, sık sık hastalanır.”

“KALP YETMEZLİĞİNE KADAR GÖTÜREBİLİR”

Dr. Hüseyin Sevim, demir eksikliği anemisine karşı fast food beslenmenin tehlikeli olduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“İleri seviyedeki demir eksikliğinde kalp yetmezliği meydana gelebilir. Kanın oksijen taşıma kapasitesi düşünce kalp aşırı çalışmaya başlar, kalp büyür, yorulur ve yetmezlik gelişir. Bu çocukların düzenli ve dengeli beslenmesi oldukça önemlidir. 

Özellikle demirden zengin gıdaları ihmal etmemek gerekir. Çocuklarımız için en tehlikeli durum demirden fakir karbonhidrattan zengin aperatif ve fast food tarzı beslenme ve 2 yaş altında yoğun inek sütü verilmesidir. 

Emziren annede demir eksikliği varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Demirden zengin en önemli besin grubu kırmızı et ve sakatat özellikle karaciğerdir. 

Bu nedenle kırmızı et çeşitleri, balık, tavuk, pekmez, tahin, yumurta sarısı, kuru fasulye, nohut, mercimek, ıspanak, roka, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, Antep fıstığı, üzüm, kayısı gibi gıdalar tüketilmeli. 

Et yemeyen çocukta demir eksikliği gelişme ihtimali son derece yüksektir. Eti sevmeyen çocuklarda çorbalara kıyma olarak ilave edilebilir. 

Özellikle 6 ay-2 yaş arasında kıymalı tarhana çorbası çok faydalıdır. Yemekler içindeki eti sevmeyen çocuklarda ızgara olarak özellikle köfte verilebilir.”

<p>Van Çatak'ta 3 askerimiz şehit oldu. </p><p>Teröristlerin kıstırıldığı yerde 'dur' ihtarına uymay

Murat Çiçek ile Mercek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kars'ta kuşlar elektrik tellerini istila etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları