• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Haziran 2020 Salı 14:51 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı: Kokulu ve renkli sabunlara dikkat! İşte egzamaya karşı sabun seçmenin püf noktaları

Uzmanlar uyardı: Kokulu ve renkli sabunlara dikkat!  İşte egzamaya karşı sabun seçmenin püf noktaları
IHA

El hijyeni ve egzama için sabun seçimi büyük bir öneme sahip. Yanlış ürün seçimine karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, egzamaya karşı kokusuz ve renksiz sabunları önerdi. İşte egzamaya karşı sabun seçmenin püf noktaları...

Özellikle koronavirüs sürecinde el hijyeni büyük bir önem kazandı. Bu süreçte virüsten korunmak isteyen vatandaşlar sabun tüketimini artırdı. Fakat yanlış seçimler egzama gibi cilt hastalıklarına davetiye çıkardı. Peki, egzamaya karşı sabun seçmenin püf noktaları nelerdir?

Kokulu ve renkli sabunlar için vatandaşları uyaran Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, "Yanlış ürün seçimi egzamaya dahi yol açabilir. Bu yüzden elleri yıkarken kokusuz ve renksiz sabunlar kullanılmalı. Ayrıca nemlendirme özelliği bulunan E vitamini, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, palmiye yağı, papatya yapı, jojoba yağı, aloe vera, gliserin gibi içeriklere sahip sabunlar da kullanılabilir." dedi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, koronavirüsten korunmanın en önemli yollarından birisinin el hijyeni olduğuna dikkat çekerek cilt sağlığı açısından kullanılabilecek sabunları açıkladı. 

Dr. Yardımcı, el hijyeninin en ideal şeklinin ellerin en az 20-30 saniye boyunca, el bilekleri de dahil olmak üzere sabunla ve ılık su ile yıkanması olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sabun ile ellerin yıkanamadığı durumlarda el dezenfektanları ve alkol içeren kolonyalar kullanılabilir. Ancak elleri çamaşır suyu, sirke veya deride tahriş oluşturabilecek kimyasal ürünlerle dezenfekte etmek ciltte kuruma, kızarıklık, çatlama ve hatta egzamaya neden olabilir ki bu da koronavirüsün hasarlı deriden bulaşmasını kolaylaştırıp ciddi bir risk oluşturur." 

"NEMLENDİREN SABUNLAR TERCİH EDİN"

Mümkün oldukça kokusuz ve renksiz sabunların tercih edilmesi gerektiğine değinen Dr. Yardımcı, şu önerilerde bulundu:

"Derimiz koruyucu bir tabaka görevi görür. Bu koruyucu tabakanın hasarlanması durumunda cildimizde sertleşme, yıpranma, kuruma ve çatlamalar meydana gelir. 

Gereğinden fazla el yıkamak, yanlış ürünler kullanmak ve el yıkama sonrası nemlendirici kullanmamak egzamaya dahi yol açabilir. Bu yüzden elleri yıkarken genellikle beyaz renkli, kokusuz ve renksiz sabunlar kullanılmalıdır. 

Ancak, bu ürünlerin haricinde deride nemlendirme özelliği bulunan E vitamini, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, palmiye yağı, papatya yapı, jojoba yağı, aloe vera, gliserin gibi içeriklere sahip sabunlar da kullanılabilir. Hangi içeriğe sahip sabun kullanılırsa kullanılsın, yıkama bittikten hemen sonra mutlaka nemlendirici ürünler sürülmelidir. 

Vazelin en ideal nemlendirici üründür. Ancak kaygan yapısı nedeniyle kullanımı bazen zorlaşabilmektedir. 

Vazeline alternatif olarak gliserin, E vitamini, zeytinyağı, hodan yağı, Hindistan cevizi yağı, papatya yağı, aloe vera, argan yağı, badem yağı, shea butter gibi içeriklere sahip nemlendirici kremler de cilt yapısı uygun kişiler tarafından kullanılabilir. El yıkama imkanının olmadığı durumlarda ise yüzey dezenfektanları yerine el dezenfektanları ya da kolonya kullanılabilir."

<p>İzmir'in Seferihisar açıklarındaki depremden en fazla etkilenen Bayraklı ilçesinde 9 binada arama

Doğanlar Apartmanı'nda umutlu bekleyiş... 22 saat sonra anne ve 4 çocuğuna ulaşıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ünlülerden İzmir depremi paylaşımları: Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız

Mavi Balina-2020 Davet Tatbikatı başladı