• $7,9783
  • €9,4554
  • 487.282
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Temmuz 2020 Perşembe 12:06 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı: D vitamini için uzun süre güneşlenmeyin! Güneş yanıkları nasıl geçer?

Uzmanlar uyardı: D vitamini için uzun süre güneşlenmeyin! Güneş yanıkları nasıl geçer"
AA

Birçok insan D vitamininden faydalanmak için uzun süre güneşleniyor. Fakat kontrolsüz ve uzun süre güneşte kalmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Yaz aylarında güneş koruyucunun önemine dikkat çeken uzmanlar, cilt problemine yol açabilecek güneş yanıklarının belirtilerini anlattı.

D vitamini açısından güneşin faydaları saymakla bitmiyor. Ancak kontrolsüz ve uzun süre güneşlenme cilt sağlığı problemlerine neden olabiliyor. Peki, güneşlenmenin zararları nelerdir? Önemli güneş yanıklarının belirtileri nelerdir? İşte güneş yanıkları tedavisinde öneriler...

AA'ya açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. İlkin Zindancı, güneşin yararları olduğu kadar, kontrolsüz ve uzun süre güneşte kalınmasının ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

GÜNEŞ YANIKLARI BELİRTİLERİ

Birçok insanın kafasında "Güneş ışınlarına aşırı maruz kalındığında görülebilecek bulgular nelerdir ve nasıl tedavi edilir?" sorusunun takıldığına işaret eden Zindancı, aşırı ve kontrolsüz güneş temasıyla görülebilecek bulguların kızarıklık, batma, yanma, kaşıntı, hassasiyet gibi belirtilerle seyreden güneş yanıkları olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. İlkin Zindancı, bazen bunların üzerine içi su toplayan küçük kabarcıklar eklenebileceğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Böyle durumlarda cilde nemlendirici ve kaşıntı giderici kremlerin sürülmesi ve bol sıvı alımı faydalıdır. Güneş yanığı çok şiddetli ise hekim tavsiyesi ile hafif kortizonlu veya ağrı kesici kremler, haplar da kullanılabilir. Bir başka akla takılan soru da 'Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınırsa ne gibi problemler oluşabilir?' sorusudur. Uzun süreli güneş maruziyeti birikici etki ile deride lekelenme, incelme, damarlarda genişleme, kırışma gibi belirtilere yol açar ve derinin yaşlanmasına sebep olur. En önemli sorun ise bir kısmı hayatı tehdit edebilen deri kanserlerinin oluşmasıdır."

GÜNEŞ, DOĞRU FAYDALANILDIĞINDA ŞİFA KAYNAĞI

Zindancı, "Yaşam ve enerji kaynağı olan güneşin sağlığımız üzerindeki etkisi çok büyüktür. Birtakım deri hastalıklarının iyileşmesinde ve D vitamini sentezi üzerinde çok önemli etkileri vardır. Ancak kontrolsüz ve uzun süreli güneşlenme, birtakım zararlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır." diye konuştu.

D VİTAMİNİ İÇİN KISA SÜRELİ GÜNEŞLENME YETERLİ

D vitamini sentezi için ise güneş ışınlarından doğru şekilde faydalanmanın önemine değinen Zindancı, şunları ifade etti:

"D vitamini insan vücudunda kalsiyum metabolizmasını düzenleyerek kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynar. Ayrıca D vitamininin bağışıklık düzenlenmesi, tansiyon kontrolü, kanserden korunma gibi işlevleri de vardır. D vitamini, güneş ışınları içinde bulunan UVB'nın direkt deriye temas etmesiyle deride oluşur. Bunun için güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-15.00 saatleri arasında, vücudun küçük bir alanının 15-20 dakika güneş ışınlarına maruz kalması yeterlidir. Güneş koruyucu, bariyer oluşturduğundan, D vitamini sentezini önler ancak deriyi koruduğundan mutlaka kullanılmalıdır. Bu nedenle, sürekli güneş ışınlarına maruz kalan yüz benzeri alanlar yerine her iki kolun ön iç yüzü gibi bir alanın belirtilen şekilde kısa süreli güneşlendirilmesi, günlük D vitamini sentezi için yeterlidir."
<p>Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin işareti i

Bisikletin yıldızları Sakarya'da şampiyona başladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi