• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
25 Ocak 2021 Pazartesi 09:56 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı: "Cep telefonundaki bakteri sayısı klozetten daha fazla"

Uzmanlar uyardı: "Cep telefonundaki bakteri sayısı klozetten daha fazla"

Cep telefonları neredeyse elimizden hiç düşmüyor. Bakterilerin en çok telefonlarda gizlendiğini söyleyen uzmanlar, "Cep telefonu üzerinde üreyen bakteri sayısı, tuvaletteki klozetten daha fazladır." dedi.

Gün içinde en sık kullandığımız kişisel araçların başında cep telefonları geliyor. Prof. Dr. Recep Tekin, cep telefonlarında tahmin edilemeyecek kadar bakteri bulunduğuna dikkat çekerek, "İşin ilginç tarafı; cep telefonu üzerinde üreyen bakteri sayısı, tuvaletteki klozetten daha fazladır." dedi.

HANGİ TELEFONLARDA BAKTERİ SAYISI DAHA FAZLA?

Ekran koruyucuların, bakterileri azaltma konusunda önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tekin şunları dile getirdi:

"Bir diğer önemli nokta, günlük temizlik cep telefonlarında. Özellikle cep telefonu ekran temizleme spreyleriyle bu temizliğin yapılması yine buradaki bakteri sayısında ciddi bir azalmaya yol açacaktır. Şunu da söylemek lazım, tuşlu cep telefonlarında risk daha fazla çünkü aralarda bakteri daha fazla saklı kalabildiği için tuşlu cep telefonlarındaki bakteri sayısı, akıllı telefonlardaki ekranlardan daha fazla. Cep telefonlarını kullanırken kılıfıyla kullanmak da önemli. Belli aralıklarla kılıfını çıkarıp temizleyerek kullanmak, temizlemek için bir avantaj sağlayacaktır hem de telefona zarar vermeme açısından faydası olacaktır."
<p>Peki, koronavirüste son durum ne? Aşılarla ilgili yapılan araştırmalar  bize ne söylüyor? Sürü ba

Aşı araştırmaları bize ne söylüyor?

Buz tutan gölde balıkçıların zorlu mücadelesi

Alanya'daki tarihi Gülevşen Camisi restore ediliyor

Daha önce yere dökülüyordu, şimdi kilosu 100 TL'den satılıyor