• $8,6782
  • €10,3696
  • 497.129
  • 1406.25
02 Mart 2021 Salı 09:52 | Son Güncelleme:

Ünü dünyaya yayılan Gaziantep'in küşleme kebabı tescillendi

Ünü dünyaya yayılan Gaziantep'in küşleme kebabı tescillendi
DHA

Gaziantep'in meşhur küşleme kebabı tescillendi. koyun veya kuzunun böbrek altı yatağındaki etten yapılan küşleme kebabı için şehir dışından Gaziantep'e gelenler var. İşte Antepli ustalardan dillere destan olan tescilli lezzetin sırrı...

Gaziantep'in ünlü lezzeti küşleme kebabı tescillendi. Bir kuzu veya koyundan 300 gram kadar elde edilen, etin zeytinyağı ve tuz ilave edilerek hazırlanmasıyla yapılan küşleme kebabı Gazianteplilerin vazgeçilmezi. Ünü Türkiye'ye ve dünyaya yayılan bu lezzet için Gaziantep'e gelen birçok kişi bulunuyor.

DHA'da yer alan habere göre Gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) 'Yaratıcı Şehirler Ağı'nda yer alan Gaziantep'e özgü 'küşleme kebabı', Türk Patent ve Marka Kurumu'nca tescillendi.

KÜŞLEME KEBAP İÇİN GAZİANTEP'E GELENLER VAR

Son yıllarda büyük ilgi gören küşleme kebabı; bir koyun veya kuzudan elde edilen 300 gram kadar etle yapılıyor. Küşleme kebap; koyun veya kuzunun böbrek altı yatağındaki etin üzerindeki ince zarın çıkarılıp doğranması, zeytinyağı ve tuz ile harmanlanarak pişirilmesi ile hazırlanıyor.

Gaziantepli kebapçılardan birisinin üçüncü kuşak işletmecisi olan Erkan Ayık, küşleme kebabın her koyundan 300 gram kadar çıkan et ile yapıldığını ve özel bir lezzet olduğunu söyledi.

KÜŞLEME NASIL YAPILIYOR?

Küşlemenin etinin az olmasının kebabı daha lezzetli kıldığını anlatan Ayık, şunları söyledi:

"Gaziantep gastronomi kenti, hatta gastronominin başkenti diyebiliriz. Küşleme kebabı da bu özel şehrin özel lezzetlerinden birisidir. Küşleme kebabının tescilinin alınmasından ve bu değere sahip çıkılmasından dolayı mutlu olduk. Küşleme her koyun ve kuzudan 300 gram kadar çıkar. Az olduğu kadar lezzetlidir. Küşleme, tuz ve zeytinyağı ile yapılıyor ve etin gerçek tadını alırız. Bunu terbiyeli ya da kuyruk yağı ile de yapabiliyoruz. Biz etin tadını almak isteyenlere sadesini tavsiye ediyoruz. Sırf bu lezzeti tatmak için Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden Gaziantep'e gelenler var. Yiyenlerin hayran kaldığı bu lezzetin tescillenmesi bizi daha da mutlu etti."
<p>Hiç olmayacak bir şeyi aklınızdan geçirdiğinizde  gerçekleştiği oldu mu? Cevabınız evetse muhteme

Pygmalion etkisi nedir?

400 bin hanenin enerjisi buradan karşılanıyor

Adana'da suç örgütü soruşturmasında 32 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Türkiye'de bir ilk! İstanbul Havalimanı'nda hizmet vermeye başladı