• $7,957
  • €9,4231
  • 487.811
  • 1199.71
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Temmuz 2020 Perşembe 17:24 | Son Güncelleme:

Ülkelere göre yanlış davranış biçimleri! Bazı ülkelerde çift sayıda çiçek vermek cenaze anlamına geliyor!

Ülkelere göre yanlış davranış biçimleri! Bazı ülkelerde çift sayıda çiçek vermek cenaze anlamına geliyor!

Her ülkenin kendine has kuralları ve gelenekselleşmiş tutumları vardır. Yurt dışına en çok seyahat eden insanlar bile çoğu zaman yanlış anlaşılmalara maruz kalır. Peki, yurt dışında görgü kurallarına aykırı davranışlar nelerdir? İşte ülkelere göre farklı davranış biçimleri...

Ülkelere özgü davranışlar bazen bize ilginç gelebiliyor. Bizim kültürümüzde çok önemsiz olan bir detay yurt dışında yanlış anlaşılabiliyor. Örneğin, bazı ülkelerde çift sayıda verilen hediyeler olumsuzluk anlamına geliyor. İşte ülkelere göre ilginç davranış biçimleri...

BBC'de yer alan habere göre her ülkenin davranışlarını sergileme biçimi farklılık gösteriyor. Örneğin internet üzerinden seyahat düzenleyen bir sitenin kurucusu Sam Bruce, Hong Kong’da yetişmiş olmasına rağmen, birine kartvizit verirken iki eliyle tutarak vermek gerektiğini çok sonra öğrenmiş.

“Bir toplantıda kartvizitimi ters çevrilmiş olarak masanın diğer ucunda oturan kişiye kaydırarak atmıştım. Onlar da aynı anda kendi kartlarını bana uzattılar: İki elleriyle tutmuş ve eğilip selamlar bir şekilde. Yaptığımın saygısızlık olduğunu o an öğrendim” diyor Bruce. BBC bu hataları öğrenmek için Quora adlı anket sitesine başvuruyor ve ülkelerin ilginç davranış biçimlerini şöyle sıralıyor;

ÇİFT SAYIDA ÇİÇEK VERMEK YANLIŞ ANLAŞILIYOR

Bazı ülkelerde bir şeyi yanlış sayıda vermek hiç vermemekten daha kötüdür. “Kimseye verdiğiniz çiçek sayısı çift sayı olmamalı. Ölülere çift sayıda çiçek verilir” diyor Moskovalı Katherine Makhalova. “Buketler 1,3,5,7 gibi tek sayıda çiçekten oluşur.” Rusya’da tek sayılı çiçekler mutlu olaylar içindir; çift sayılar ise cenazelere gönderilir.

Başka bir ülkede de hangi sayıların şans, hangilerinin şanssızlık olarak algılandığını bilmek önemli olabilir. Terri Morrison, farklı ülkelerde görgü kurallarına ilişkin Öpmek mi, Eğilmek mi, Tokalaşmak mı? (Kiss, Bow, or Shake Hands) adlı bir kitap yazmış. “Sayılar sandığınızdan daha önemli olabiliyor” diyor. “Çin’de ‘dört’ kelimesinin telaffuzu ‘ölüm’ kelimesine çok benziyor. Bu nedenle vereceğiniz şeyin dört tane olmamasına dikkat etmek iyi fikir olabilir.”

JAPONYA'DA DÜĞÜN HEDİYESİNDE PARAYA DİKKAT!

Aynı şekilde Japonya’da da geleneksel olarak evlenen çiftlere hediye olarak verilen kağıt paranın eşit olarak ikiye bölünür olmaması önem taşır. Aksi halde evliliğin boşanmayla sonuçlanacağına inanılır. Örneğin 20 bin yen takılacaksa bunun 10, 5 ve 5 bin olarak takılması, iki tane 10 bin yen banknottan kaçınılması salık verilir.

GÜNEYDOĞU ASYA'DA KAFAYA DOKUNMAYIN

Tayland ve Malezya gibi güneydoğu Asya ülkelerinden Quora’ya gelen yanıtların çoğu ise kişilere dokunurken dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

“Ne kimsenin kafasına dokunun ne de kafasının üzerinden bir şey geçirin” diye uyarıyor Kuala Lumpurlu Neha Kariyaniya. “Kafa, vücudun en kutsal parçası olarak görülür.”

Bu, küçük çocukların saçını okşamak gibi gayri resmi durumlar için de geçerlidir.

“Tayland açısından da aynı şey geçerlidir; baş ruhun oturduğu yer olarak görülür” diyor Morrison. Bu inancın kaynağında Budizm vardır.

HERKESLE KONUŞMAYIN

Batı Avrupalı Quora üyeleri ise yabancılarla konuşmama konusunda uyarıda bulunuyor. “Bir şeyin ne kadar kötü olduğu ve hava hakkında konuşmanın dışında yabancılarla sohbet etmeyin” diye uyarıyor Londralı Thomas Goodwin. Başka bir Londralı Paul Johnson ise “Bir keresinde biri metroda benimle göz göze gelmişti, şimdi gözleri yok” diye şaka yapıyor.

Yine Londralı Shefaly Yogendra “Metrodayken kişisel alanınızı korumak için yapılacak tek şey göz teması kurmamaktır.” diyor.

LATİN AMERİKA ŞAKALARI

Bazı Quora üyeleri ise şakaları anlama konusunda uyarıyor. Örneğin Meksikalı Alejandro Suarez, kişilerin kendileri hakkında yapılan aşağılayıcı esprilerden gocunmamaları, tersine bunu kabul görme işareti olarak algılamaları gerektiğini söylüyor. “Bizde sırf eğlence olsun diye takılma, alay etme, aşağılama geleneği vardır. Yemekte otururken bile aile içinde herkes birbiriyle alay edip gülmekten kırılır.” diyor.

Morrison bu tarz şakalaşma kültürünün Latin Amerika’da çok yaygın olduğunu belirtiyor. Ancak karşılık verirken dikkatli olmak gerektiği konusunda uyarıyor.

YÜKSEK SESLE KONUŞMAK MÜNASEBETSİZLİK ANLAMINA GELİYOR

Morrison, Quora sitesinde kimsenin yüksek sesle konuşmama konusunda uyarıda bulunmamasına ise şaşırdığını söylüyor. “Özellikle biriyle karşılıklı konuşurken yüksek sesle konuşmak birçok ülkede patavatsızlık olarak görülür. Fransa’da bu tam bir münasebetsizliktir.”

<p>Zeytinlik Mahallesi 1171 Sokak'ta yol alan ESHOT otobüsü, yoldaki su birikintisi nedeniyle kontro

İzmir'de belediye otobüsü 2 eve çarptı: 6 yaralı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

23 Ekim Cuma günü burçları neler bekliyor? Günlük burç yorumları