• $7,9847
  • €9,453
  • 486.761
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 11:30 | Son Güncelleme:

Üç asırlık Emet pidesi tatilcilerin gözdesi oldu! Emet pidesi nasıl yapılır?

IHA

Kütahya'da Emet pidesi tatil için gelenlerden büyük ilgi görüyor. Üç asırlık lezzet olan pide yaylalarda yetişen, sarıot ve kekik yiyen hayvanların peynirinden yapılan ve özel mayalanan hamurdan yapılıyor. İşte Emet pide ustasından özel tarif...

Kütahya’ya termal tesisler için tatile gelenler Emet pidesini tatmadan dönmüyor. Emet ilçesinde 3 asırdır keçi peyniri kullanılarak yapılan Emet pidesi lezzetiyle ilgi görüyor. Peki, Emet pidesi nasıl yapılıyor? 

İHA'ya açıklamalarda bulunan pide ustası Bahattin Çiçek, Emet pidesinin emekle yapıldığını belirterek pidenin püf noktaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de sadece Emet ilçesi Eğrigöz Dağı’ndaki yaylalarda yetişen, sarıot ve kekik yiyen hayvanların peynirinden yapılan ve özel mayalanan hamur kullanılan Emet pidesi, ilçedeki termal tesislere tatil için 81 ilden gelen vatandaşlar için vazgeçilmez lezzet oluyor.

Osmanlı döneminde padişah sofralarına konulan nadir lezzetlerden olan Emet pidesi kara fırında yapılan, tereyağı ve keçi peyniri kullanılan eşsiz bir lezzet.

BÖLGEYE HAS KEÇİ PEYNİRİ KULLANILIYOR

Emet pidesinin özel olarak yapıldığını ve emek ve sabırla hazırlandığını belirten pide ustası Bahattin Çiçek, şu bilgileri verdi:

’’Emet pidesi Emet’te yalnızca belli başlı pideci dükkanları tarafından yapılmaktadır. Su, un ve tuz ile hamur yoğurularak pide şekline getirilir. Üstüne bölgeye has lezzeti olan ve özel olarak hazırlanan keçi peyniri ve tereyağı konur ve taş fırında pişirilir. Pişirme süresi ve kıvamı ustanın maharetindedir. Bu eşsiz lezzet asırlardır Emet ilçemizin en meşhur lezzetidir. Osmanlı mutfağında var olduğu bir çok kaynakta yazan bu eşssiz lezzeti biz yapıp satmaya devam ediyoruz. Ülkemizin her köşesinden vatandaşlarımızı bu eşsiz lezzeti tatmaları için bekleriz.’’ 
<p>İstanbul'da birçok noktada yoğun sisten dolayı trafikte görüş mesafesi düşünce sürücüler zor anla

İstanbul'da yoğun sis: Sürücüler zor anlar yaşadı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi