• $7,365
  • €8,9025
  • 410.614
  • 1528.82
14 Mart 2020 Cumartesi 11:20 | Son Güncelleme:

Türk insanının uyku düzeni belli oldu

Türk insanının uyku düzeni belli oldu

Uykusuzluk son zamanların en çok şikâyet edilen problemlerin başında geliyor. Uykunun kaçması, geç uyanmak, geç yatmak, geç uyumak... Bütün bunlar gün içinde çevremizden duyduğumuz serzenişler. Günlük uyku süresi nasıl olmalı? Yetişkinler için günlük uyku süresinin 7-9 saat olması gerekiyor. Uzmanların uyku konusunda tavsiyelerini haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Uykunun kaçması, uykusuzluk, geç uyanmak, geç yatmak, geç uyumak... Bütün bunlar gün içinde çevremizden duyduğumuz serzenişler. Günlük uyku süresi nasıl olmalı? Uykusuzluğun sebebi nedir? Uyku, sağlığımız açısından yemek içmek kadar önemli bir ihtiyaç. Sinir sisteminde biriken toksik maddeler uykuyu meydana getiriyor. Uyku, bu maddeleri vücudumuzdan atmamızı ve dinlenmemizi sağlıyor. Bu sebeple uyku, bedensel ve ruhsal yorgunlukları giderici, yeniden enerjik olmamızı sağlayan bir araç. İş hayatı, okul ve günlük işler uyku düzeninin değişmesine neden oluyor.

DİSİPLİNLİ OLUNMASI GEREKİYOR

Uyku saatleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebiliyor. Kimi iş adamları için ideal uyku 5 saat olurken kimileri içinse bu rakam oldukça düşük. Türkiye Uyku Araştırması sonuçlarına göre Türkiye'nin yarısına yakını günde 8 saat uyuduğunu söylüyor. Yatış saati ortalama gece 12.00 iken, kalkış saati ise 07.00-08.00 arasında değişiyor.

ENERJİK UYANAN SAYISI ÇOK AZ

Orta yaş ve üstü kişiler ise 7 saatlik uykuyu kendileri için yeterli görüyor. Hafta sonları ise uyku sürelerimiz artıyor, 9-10 saati bulabiliyor. Araştırma, ideal uyku süresini yakalamalarına rağmen Türkiye'nin yarısından fazlasının “Sabahları dinlendim hissiyle uyanıyor musunuz” soruna “evet” cevabını veremediğini ortaya koydu. Yine “Sabah uyandığınızda enerjik oluyor musunuz” sorusuna da her 2 kişiden 1'i “hayır” yanıtını verdi. 

<p>Bu süreç şu şekilde ilerleyecek:<br></p><p>İllerimiz 100 bin nüfusa düşen vaka  sayısı baş

Kontrollü normalleşme nasıl olacak?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik