• $13,4126
  • €15,2068
  • 790.888
  • 2003.24
12 Kasım 2021 Cuma 09:07 | Son Güncelleme:

Türk dizilerinde reytingler neden hızlı değişiyor?

Türk dizilerinde reytingler neden hızlı değişiyor"
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA - Merve Kantarcı Çulha

Masumlar Apartmanı, Kuruluş Osman, Kırmızı Oda, Camdaki Kız, Barbaroslar... Kabul edelim ki son yıllarda dizilerin sayısı arttı. Bu biraz sinema ve tiyatro performansının tamamen dizilere kaymasından biraz da insanların evde daha çok vakit geçirmesinden kaynaklanıyor. Peki ama bir dizi izlenme rekorları kırarken neden bir anda pasif oluyor da reyting düşüyor? Sizce neden? Yabancı diziler bir yıl aradan sonra bile yeni sezon yayınlandığında ortalığı ayağa kaldırırken her hafta yayınlanan bir dizinin reytingi neden düşer? Gelin birlikte bakalım biraz da dizilerle ilgili dertleşelim...

Türk dizileriyle yabancı dizileri dostlarla bir araya geldiğimizde hep kıyaslarız. Ortada büyük bir emeğin olduğu kesin ama karşılık bulan izleyici kitlesi olmadıktan sonra ne önemi var değil mi?

Masumlar Apartmanı, Camdaki Kız, Kırmızı Oda, Kuruluş Osman, Alparslan Büyük Selçuklu, Barbaroslar, Sadakatsiz ve diğerleri... O kadar çok dizi var ve rekabet içindeler ki bazen izleyicinin beklentisi bile unutuluyor. Peki, Türk dizileriyle yabancı diziler arasındaki fark nedir? Biri sezonlarca devam ederken diğerleri neden düşe kalka ilerliyor? İşte yabancı dizilerle Türk dizileri arasındaki 5 fark...

1. OLAY ÖRGÜSÜ OLMAMASI

Türk dizilerinde ilk bölüm güçlü veriliyor ama sonrası aheste aheste bile gitmiyor bazen. Yabancı dizilerde her bölüm ilk bölüm edasıyla veriliyor. Yabancı dizilerde klasik bir konu olsa bile olay örgüsü hızlı ilerliyor. Yani bir bölümde birden fazla olay yaşanıyor ve sonraki bölüm heyecanla bekleniyor. Türk dizilerinde ise bazen bir bölümde izlenen sadece duygu durumu oluyor. Diziyi bitirdiğinizde "Neyi izledim ben şimdi?" diyorsunuz. Sürekli aynı konu etrafında farklı detay verilmeye çalışılıyor bu durum sıkıcı olabiliyor.

2. OLMAYAN GİZEMİ VAR GİBİ GÖSTERME

Gizem dizinin olmazsa olmazı evet ama abartıldığında izleyici bundan da sıkılıyor. Diziye bir karakteri alırken bölümlerce işlemek, biraz çıkan haberlerden biraz da dizinin seyrinden ötürü o kişi daha diziye gelmeden bıktırıyor. Normal bir karakter girişi bile müziklerle gerilim gibi veriliyor.

3. DRAM VE PSİKOLOJİ YOĞUNLUĞU

Kabule delim dünyada ve Türkiye'de yaşam artık zor ve pahalı. İnsanlar ekranı açtığında dram görmekten ve üzülmekten bıktı. Acun'un programlarının tutulmasının en önemli sebebi de bu belki. Dizilerde hep psikoloji bozan olaylar, dram ağırlıklı hikâyeler...

4. HEP AYNI ŞEYİ İZLEME ETKİSİ

Bir dizinin tuttuğu fark edilince hemen akabinde benzer bir çalışma ortaya koyuluyor. Bu ilk etapta verimli oluyor, istenen etki alınıyor. Ama sonrası hüsran oluyor. Çünkü bir süre sonra her şey aynı gibi geliyor insana.

5. KARAKTERLE DUYGUSAL BAĞ KURMAK

Türk izleyiciler dizilerdeki karakterle duygusal bağ kuruyor. Bir dizinin başrol karakteri öldüğünde onun yerine koyulan ismi kabullenmek izleyici için zor. Diriliş Ertuğrul'dan sonra "Kuruluş Osman tutulmaz" yorumları yapıldı. "Engin Altan yerine Burak Özçivit mi? denildi. İkisi başka şeylerdi ve izleyicinin bunu kabul etmesi beklendi. Nitekim öyle de oldu. Kısa sürede izleyici sayısı arttı. Fakat bu durum her dizide aynı olmuyor. Bugünlerde Masumlar Apartmanı'nda Farah Zeynep gittikten sonra reytinglerinin düştüğü belirtiliyor.

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı

80 yıldır saçını yıkamıyor! Yaşlı adam bakın bunu neden yapıyor

Kanserle savaşan mucize besinler! Sofranızdan eksik etmeyin