• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Eylül 2021 Cumartesi 12:11 | Son Güncelleme:

Saçınıza şekil verirken zehirlenmeyin

Saçınıza şekil verirken zehirlenmeyin

Kozmetik ürünlere dikkat çeken uzmanlar, saç boyaları ve saç şekillendiriciler için uyardı. Peki, hangisi neye göre seçilmeli? Uzmanlar, özellikle etikette ‘formaldehit', ‘formalin' veya ‘metilen glikol' yazan ürünlere karşı uyardı. İşte zehirleyen saç ürünleri...

Bazı kozmetik ürünleri hem zehirliyor hem de kanser yapıcı madde içeriyor. Özellikle evde veya kuaförde uygulanan saç boyaları ve saç şekillendiricilere karşı uayaran uzmanlar, hangi kozmetikte hangi maddeye dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Independent'te yer alan habere göre Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toksikoloji Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Özlem Atlı-Eklioğlu, evde veya kuaförde uygulanan saç boyaları ve saç şekillendiricilerinin dikkatli kullanılmaması halinde insanı zehirleyebileceğini belirtti.

ISINDIĞINDA ZEHİR OLUYOR

Doç. Dr. Eklioğlu, kozmetik ürünlerindeki tehlikeyi şöyle anlattı:

"Bazı örnekleri inceleyecek olursak; saç düzleştirici ürünler ki bunlar saçı düzleştiren bir solüsyon ve ardından ısıtılması sonucu bu solüsyonun saça sabitlenmesi prensibi ile dalgalı saçları düzleştiriyor.

Fakat bu noktada solüsyon ısıtıldığında zehirli formaldehit buharları oluşuyor ve kuaför salonu veya uygulama alanı iyi havalandırılmazsa gözlerin sulanması, göz, burun ve boğazda yanma, öksürme, hırıltılı solunum mide bulantısı ve cilt tahrişi oluşabiliyor.

Aynı zamanda 'formaldehitin kanser yapıcı maddelerden biri' olduğunu da söylememiz gerek. Her zamanki gibi ürün etiketinin okunmasının önemi bu noktada da ortaya çıkıyor.

Etikette 'formaldehit', 'formalin' veya 'metilen glikol' yazıyorsa bu zararlı maddeye maruz kalmamız mümkün. Saç boyaları da dikkatli uygulanmadıkları takdirde gözleri, cildi ve saçlara zarar verme potansiyellerinin altını çizmek gerek."

  • kozmetik ürünler
  • zehirlenme
  • saç boyası
  • saç düzleştiricisi
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi