• $8,0687
  • €9,687
  • 461.009
  • 1408.14
01 Mart 2021 Pazartesi 12:14 | Son Güncelleme:

Torununa yaptığı bez bebekle başladı, şimdi atölyesi var

AA

Sivas'ta yaşayan ev hanımı Nilgün Bozalioğlu, torunu için bez bebek yapmaya başladı. Bebeklere çevresinden yoğun ilgi geldiğini gören Bozalioğlu, evini kısmen bez bebek atölyesine dönüştürdü. Bez bebeklerin gelir kapısı olduğunu söyleyen Bozalioğlu, ev hanımlarına tavsiyede bulundu.

Sivas'ta yaşayan ev hanımı Nilgün Bozalioğlu, yaptığı bez bebeklerle hem gelir elde ediyor hem de ev hanımlarına örnek oluyor. Bozalioğlu, kısmen atölyeye dönüştürdüğü evinde yöresel motifli geleneksel bez bebekler üretiyor.

AA'da yer alan habere göre Sivas'ın Zara ilçesinde ikamet eden 50 yaşındaki Nilgün Bozalioğlu, torunu Mislina'nın oynaması için bez bebek yapmaya başladı.

Bebeklerin çevresinde ilgi görmesi üzerine eski dikiş makinesini çalışır hale getiren Bozalioğlu, evini kısmen bez bebek atölyesine dönüştürdü. Bozalioğlu, köylerden temin ettiği kumaşlarla ürettiği bez bebeklere yöre halkından destek aldığı kişilerin isimlerini veriyor.

SOSYAL MEDYADA SATIŞA SUNUYOR

Nasreddin Hoca'dan Keloğlan'a kadar çocukların en sevdiği karakterlerin bez bebeklerini yapan Bozalioğlu, "Mislina" adını verdiği bu bez bebekleri sosyal medya aracılığıyla satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Bir bebeği 20 günde tamamlayabildiğini anlatan Bozalioğlu, yaptığı açıklamada, "Torunumun olacağını duyunca çok mutlu oldum. Kafamda tasarladığım bebeklerle oynamasını istedim ve 'Mislina' adını verdiğim bebekleri yaptım." dedi.

BEBEKLER İSTANBUL'DA 3 SERGİDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Bez bebeklerin yanı sıra kukla da yaptığını dile getiren Bozalioğlu, "Küçüklü, büyüklü masal bebeklerim var. Yöresel bebekleri köylerimizden eski fotoğraflar, kumaşlar bularak birebir modellemeyle yapıyorum. Yöresel kıyafetlerde bel kemerleri en önemli aksesuardır. Bebeklerimin hepsinin yüz ifadeleri vardır. Bu bebekleri istediğiniz kadar yıkayabilirsiniz." diye konuştu.

Bozalioğlu, Özköyler, Tödürge ve Korkut köylerinin kıyafetlerinden bez bebek ürettiğini de aktardı. Bebeklerinin 4 ay önce İstanbul'da 3 farklı sergide yer aldığını ifade eden Bozalioğlu, el emeğiyle yüksek kaliteli ürünler kullanarak üretim yaptığını kaydetti. Bozalioğlu, boş vaktini bebek yaparak değerlendirdiğini belirterek, ev hanımlarına boş durmamalarını, mutlaka bir şeylerle uğraşmalarını tavsiye etti.

<p>Ankara'da boşanma aşamasında olduğu eşine karşı koruma tedbiri bulunan L.S. 4 aylık bebeği Asya S

Koruma tedbiri olan baba minik Asya'yı annesinden böyle kaçırdı! İşte o anlar...

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı