• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
05 Nisan 2021 Pazartesi 12:50 | Son Güncelleme:

Tırnak yiyenleri bekleyen tehlike: Parazitler ve virüsler

Tırnak yiyenleri bekleyen tehlike: Parazitler ve virüsler

Halk dilinde tırnak yeme rahatsızlığı olarak bilinen onikofaji hastalığıyla ilgili uyarıda bulunan uzmanlar, tırnak yemek hastalığının psikolojik kaygıların dışavurumu olsa da birçok enfeksiyonel hastalıkla birlikte Kovid-19'a neden olduğunu söyledi.

Tırnak yemek bir çok kişinin vazgeçemediği kötü bir alışkanlık. Peki tırnak yeme alışkanlığının altında yatan sebepler neler? Tırnak yeme alışkanlığının yol açtığı tehlikeler neler? Uzmanı yanıtladı.

DHA'da yer alan habere göre, tıpta onikofaji olarak adlandırılan tırnak yeme hastalığı, koronavirüsün yayılmasını kolaylaştırıp bağırsaklarda parazitlere neden oluyor.

TIRNAK YEMENİN NEDENİ STRES

Tırnak yeme hastalığının psikolojik kökenli olduğunu belirten Dr. Öğr. üyesi İpek Ada Alver, tırnak yemenin zararlarını şöyle anlattı:

"Pandeminin yol açtığı stres ve gelecek kaygısının başta tırnak yeme başta olmak üzere yara ve sivilcelerle oynama, kaşıma, saç ve kirpik yolma gibi psikolojik kökenli istemsiz dokunsal hastalıklarda artışa yol açıyor. Bu davranışlar sadece psikolojiyi etkilemekle kalmayıp enfeksiyonel hastalıklara yakalanma riskini de arttırmaktadır. Ellerin yıkanmadan ağza, yüze ve buruna götürülmesi ya da tırnakların yenmesi ile birlikte parmak ve tırnak aralarına geçen virüs partikülleri hücre içerisine girip çoğalabilmekte ve kişiyi enfekte edebilmektedir. Bu da koronavirüse yakalanma olasılığını artmaktadır."

"KOVID-19 YANINDA BAĞIRSAKLARDA PARAZİTLERE DE NEDEN OLUYOR"

Tırnak yeme hastalığının covid-19 enfeksiyonu riskini artırmanın yanı sıra bağırsaklarda parazit oluşumuna da neden olduğunu ifade eden İpek Ada Alver şunları söyledi:

"Tırnak aralarına dolan organik artıklar, kir, yemek artıkları, bakteri, virüs, parazit gibi mikroorganizmalar ile istenmeyen ürünler ağız yolu ile alınarak hücre içerisine geçiş yapabilmekte ve geri emilim ile kana da karışarak başta karaciğer, kalp, böbrek ve beyin olmak üzere pek çok doku ve organa geçerek tüm vücudu sistemik olarak enfekte edebilmektedir. Ellerin yıkanmaması, dezenfekte edilmemesi ve tuvalet hijyenine dikkat edilmemesi, başta paraziter hastalıklar olmak üzere bağışıklık sistemini düşüren ve uzun süren tedaviler gerektiren pek çok enfeksiyonel hastalıklara sebep olabilmektedir."

"MİKROORGANİZMA YUVASI: PROTEZ VE UZUN TIRNAKLAR"

Tırnak yeme hastalığının psikoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından multidisipliner olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden İpek Ada Alver, şunları söyledi:

"Psikolojik olarak bir uzmandan destek alınırken enfeksiyon açısından da gerekli tetkikler yapılarak mikroorganizmaların çeşidi belirlenmeli ve vakit kaybetmek sizin tedaviye başlanmalıdır." uyarısı yaptı. Alver, tırnakların kısa tutulması, düzenli el yıkanması, el hijyeniyle ilgili farkındalık oluşturulması ve eğitimler verilmesinin gerekiyor. Tırnak yeme hastalığının yanı sıra protez tırnak ve uzun tırnakların da mikroorganizmaları bulaştırmada etkili oluyor. Uzun ve protez tırnaklar, mikroorganizmaların üremesi ve hayatta kalması için çok uygun ortamlar. Tırnakların uzun tutulması, protez tırnak takılması, çıkan ojelerin yenilenmemesi, birer mikroorganizma yuvasına dönüşmesine yol açıyor. Bu durum da başta covid-19 olmak üzere çeşitli enfeksiyonel hastalıkların yayılmasına yol açıyor."
  • tırnak
  • tırnak yemek
  • psikolojik rahatsızlık
  • covıd 19
  • onikofaji
<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü