• $8,3247
  • €9,7247
  • 501.503
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Haziran 2020 Çarşamba 13:50 | Son Güncelleme:

Temizlik ve hastalık takıntısı olan kişilerde görülen 5 belirti!

Temizlik ve hastalık takıntısı olan kişilerde görülen 5 belirti!
IHA

Tıp dilinde obsesif kompulsif bozukluk anlamına gelen takıntı hastalığı, zamanla sorun hâline gelebiliyor. Kapıyı kilitledim mi kilitlemedim mi, ellerim temiz mi değil mi, şu tablo sanki yamuk gibi gün içinde kendi kendinize söyleniyorsanız bu haberimiz tam size göre. İşte hastalık, pislik, mikrop bulaşma takıntıları ve zorlantılı el yıkama, kuşku saplantıları ve kontrol etme zorlantıları, simetri, düzen ve sayı ile ilgili saplantılar için öneriler...

Hastalık, pislik, mikrop bulaşma takıntıları ve zorlantılı el yıkama takıntı hastalığı son zamanlarda en çok araştırılan problemlerden biri hâline geldi. Özellikle pandemi sürecinde temizlik takıntısı oluşan insanlarda hastalık boyutuna gelen obsesif kompulsif bozukluk(takıntı hastalığı), kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiliyor. Peki, takıntı hastalığı belirtileri nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk (takıntı hastalığı) hakkında açıklamada bulunan Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan, “Hastalık, pislik, mikrop bulaşma takıntıları ve zorlantılı el yıkama, temizleme davranışları, kuşku saplantıları ve kontrol etme zorlantıları, simetri, düzen ve sayı ile ilgili saplantı ve zorlantılar takıntı hastalığı belirtileridir” dedi.

Hastalıkla ilgili İHA'ya açıklamalarda bulunan Psikiyatri Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan, takıntı hastalığını şu şekilde anlattı:

“Takıntı kimi zaman zorla ve istenmeden geliyor gibi yaşanan, çoğu kişide belirgin bir kaygı ya da sıkıntıya neden olan, yineleyici ve sürekli düşünceler, dürtüler veya imgelerdir. Kişi bu düşüncelere, dürtülere ve imgelere aldırmamaya ya da bunları baskılamaya çalışabilir ya da bunları başka bir düşünce veya eylemle nötrleştirme girişimlerinde bulunur. Obsesyonları nötrleştirmek için yapılan kişinin kendini yapmak için zorlanmış gibi hissettiği yinelemeli davranışlara (El yıkama, eşyaları düzenleme, ocağı kontrol etme gibi) ya da zihinsel eylemlere de (Dinsel değeri olan sözler söyleme, sayı sayma, sözcükleri sessiz biçimde yineleme gibi) kompulsiyon (zorlantı) diyoruz.” 

BELİRTİSİNE GÖRE FARKLI TÜRLERİ VAR

Yapılan bazı çalışmalarda hastalığın farklı belirtilerine göre farklı türlerinin tanımlandığını söyleyen Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan, bunları şöyle sıraladı: 

“Hastalık, pislik, mikrop bulaşma takıntıları ve zorlantılı el yıkama, temizleme davranışları, kuşku saplantıları (örneğin ocağı kapattım mı kapatmadım mı, kapıyı kilitledim mi kilitlemedim mi) ve kontrol etme zorlantıları, simetri, düzen ve sayı ile ilgili saplantı ve zorlantılar, biriktirme ve toplama zorlantıları, yasak veya tabu düşünceler (örneğin dinsel, cinsel veya saldırganlık ile ilgili düşünceler) ve bunları nötrleştirme amaçlı zihinsel veya davranışsal eylemlerdir.”

TAKINTININ TEDAVİSİ VAR MI?

Obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde ilaçların ve bilişsel davranışçı psikoterapinin etkisinin kanıtlandığını sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Arda Kazım Demirkan, “Çoğu durumda bu iki seçeneğin kombine edildiği tedaviler daha etkili olmaktadır. Bozukluğun şiddeti, hastanın özel durumu (yaş, gebelik, emzirme, ek hastalıklar vs.) ve hastanın tercihleri göz önünde bulundurularak uygun tedavi veya tedavi kombinasyonları seçilir.” dedi.

<p>Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye Cumhuriyeti'nin 97'nci kuruluş yıl dönümünü, hazırladığı v

MSB'den cumhuriyetin 97. yılına özel video

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Türkiye'nin dört bir yanında böyle kutlanıyor

Ünlülerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı paylaşımları