• $8,3699
  • €9,7707
  • 505.917
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
31 Temmuz 2020 Cuma 09:23 | Son Güncelleme:

Tansiyon sorunu yaşayanlar kurban etine dikkat etmeli! İşte en sağlıklı pişirme yöntemleri

DHA

Kurban Bayramı süresince yapılan beslenme hataları sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bu noktada özellikle sindirim, dolaşım veya tansiyon sorunu yaşayan vatandaşları uyaran uzmanlar, kurban etiyle ilgili beslenme önerilerini paylaştı.

Kurban eti için en sağlıklı pişirme yöntemleri Kurban Bayramı'nda araştırılıyor. Kurban eti nasıl tüketilmeli? sorusunun cevabı merak ediliyor. Özellikle sindirim, dolaşım veya tansiyon sorunu yaşayan hastaları uyaran uzmanlar sağlıklı pişirme yöntemlerini anlattı. İşte Kurban Bayramı'nda sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik öneriler...

DHA'ya açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı, Kurban Bayramı süresince yapılan beslenme hataları ve bu sürede dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. 

"ETİ YAĞ EKLEMEDEN HAŞLAYIN"

Kurban etinin tüketimiyle ilgili önerilerde bulunan Sarı, şu şekilde konuştu:

"Kurban Bayramı’nda sindirim, dolaşım veya tansiyon sorunu yaşamadan sağlıkla geçirmek için beslenmemizde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Bunlardan en önemlisi et tüketimiyle ilgilidir. Kurban etini nasıl hazırladığımız, nasıl pişirdiğimiz ve ne miktarda tükettiğimiz sağlığımızı etkiler. Önerdiğimiz en sağlıklı pişirme yöntemleri içerisinden yağ eklemeden haşlama, buğulama, ızgara gibi yöntemlerle kısık ateşte uzun süre pişirilmesi önemli. Yüksek ateşe maruz bırakmak. Özellikle kavurma, kızartma ve mangal gibi yöntemleri kullanmak hem etin protein açısından yıkımına hem de yüksek miktarlarla vitamin ve mineral kaybına neden oluyor." 

KURBAN ETİ DİNLENDİRİLMELİ

Kurban kesildikten sonra etin en az 12 saat dinlendirilmesi gerektiğini belirten Sarı, önerilerini şöyle paylaştı:

"En çok yapılan yanlışlardan birisi, etin kavrularak tüketilmesidir. Özellikle kurban kesildikten sonra 12 ila 24 saat bekletilmesini öneriyoruz. Çünkü ölüm katılığı dediğimiz etteki katılığın geçmesi önemli. Hem daha lezzet bir et elde etmek için hem de daha besleyici ve sindirimi kolay bir ete kavuşulması için bu durum önemli." 

DENGELİ BİR TABAK ÖNEMLİ

Kurban Bayramı’nda sağlığı korumak için dengeli bir menü oluşturmanın önemine değinen Sarı, kurban etiyle sağlıklı beslenme önerisini şöyle anlattı:

"Kurban Bayramı’nda sağlıklı bir tabak hazırlamak için 1 avuç içi kadar etin yanında zeytinyağlı sebze yemeği veya salata ve yanında yoğurt, cacık veya ayran gibi süt grubu bir besini tüketmek önemlidir. Pilav, makarna grubu besinler tüketilecekse küçük bir kâse bulgur pilavı, esmer pirinç, kepekli makarna veya 1 kase çorbayı da yine öğünlerimizde tercih edebiliriz. Kurban Bayramı’nda dikkat edilecek diğer önemli nokta da içecekler ve tatlı tercihleridir. Baklava gibi yoğun şerbetli tatlılar yerine meyve, sütlaç, kazandibi, dondurma gibi sütlü tatlıları tercih edebiliriz. İçecekler olarak da şekerli ve gazlı içecekler yerine çay, bitki çayları, maden suyu, ayran gibi içecekler tercih edilebilir." 
<p>İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki şiddetli depremden yeni görüntüler gelmeye devam ediyor

İzmir'de deprem sonrası bir binanın yıkılma anları cep telefonu kamerasında

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Koca, İstanbul'da Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı'nın açılışına katıldı.

İzmir'de 6.6 büyüklüğünde deprem! İşte ilk fotoğraflar