• $7,4676
  • €9,0747
  • 443.676
  • 1565.01
28 Aralık 2020 Pazartesi 16:30 | Son Güncelleme:

Sosyal medya ile gelen hastalık: Dismorfofobi

Sosyal medya ile gelen hastalık: Dismorfofobi

Sosyal medya birçok kişide beden algısı bozukluğu olarak bilinen dismorfofobiye sebep oldu. Sosyal medya hesaplarında gezinmenin insanın saçı, cildi, yüzü, kilosu ve vücuduyla ilgili memnuniyetsizlikler yaşamasına sebep olduğunu belirten uzmanlar, beden dismorfik bozukluğu olan her 4 kişiden birinin intiharı düşündüğünü söyledi.

Sosyal medya hayatımızın bir parçası hâline gelirken bir yandanda psikolojik hastalıkları beraberinde getiriyor. Kişide beden algısı bozukluğu olarak bilinen dismorfofobinin son yıllarda çok görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, sosyal medyayı sıklıkla takip eden kişilerin nadir kullananlara kıyasla 3 kat daha fazla kaygı ve depresyon yaşadığını belirtti.

SOSYAL MEDYA KIYASLAMAYA SEBEP OLUYOR

Sosyalliğin herkes için vazgeçilmez olduğunu belirten uzmanlar, sosyal medya kullanımının hızla ve bilinçsiz bir şekilde artmasının kişinin kendisini başkalarıyla kıyaslamaya sebep olduğunu ve bunun da mutsuz ettiğini söylüyor.

“VÜCUTTA DEĞİŞİKLİK YAPMA İSTEĞİ HASTALIĞA DÖNÜŞEBİLİR”

Sosyal medya hesaplarında gezinmenin insanın saçı, cildi, yüzü, kilosu ve vücuduyla ilgili memnuniyetsizlikler yaşamasına sebep olduğu da aşikâr. Beğenilme isteği, çevreye kendini kabul ettirme arzusu ve değiştirilemeyen istekleri kabullenme bir süre sonra dismorfofobiye dönüşüyor.

Uzman psikologlar, “Değişiklik yapma isteği sıradan bir istekten ‘dismorfofobi’ dediğimiz beden algısı bozukluğu hastalığına kadar ilerleyebiliyor. Bu kişiler gerçekte var olmayan ama olduğunu sandığı ya da var olan ancak gözlerinde aşırı şekilde büyüttükleri bir bedensel kusur ile sürekli olarak uğraşıyorlar. Sıklıkla aşırı egzersiz ve katı diyetler yapıyorlar ve kusur örtücü kozmetik ürünleri ve kıyafetlere aşırı düzeyde para harcayabiliyorlar. Defalarca estetik operasyon geçiriyor ancak istedikleri görünüşe asla erişemiyor ve “kusurlarını” asla düzeltemiyorlar. İlerleyen aşamalarda ya vücudun tekrarlı estetik operasyonları kaldıramayacak hale gelmesi ya da kişilerin bedensel kusurlarını düzeltebileceklerine dair umutlarının tükenip intihar etmeleri sonucu ölümle sonuçlanabiliyor.” diyerek bu gibi tehlikelere karşı bilinçli olunması gerektiğini ifade ediyor.

“DİSMORFİK BOZUKLUK YAŞAYAN 4 KİŞİDEN BİRİ İNTİHARI DÜŞÜNÜYOR”

Beden dismorfik bozukluğu olan her 4 kişiden birinin intiharı düşündüğüne vurgu yapan uzmanlar, her 8 kişiden birinin de bunu denediğini söylüyor.

“Bu hastaların devamlı beğenmedikleri vücut bölgelerini aynalarda veya öz çekim teknikleriyle kontrol etmeye, başka insanlarla karşılaştırmaya, büyük bir eğilim içindedirler” diyen uzman psikologlar, “Sık sık başkalarının fikrini alma ve kusurlarının nasıl göründüğünü sorgulama eğilimindedirler. Beğenmedikleri vücut bölümünü çok sık kontrol ederler, çok sık fikir değiştirirler ve bu nedenle kararsızca bir kıyafet, saç modeli, makyaj değiştirme eğilimi içindedirler. Diyet yapma, aşırı egzersiz, çok sık tartılma, cilt rengi ile oynama ( solaryum, güneşlenme, lazer ve benzeri uygulamalar, kimyasal cilt soyma yöntemleri ) cilt yolma gibi eylemlere çok sık rastlanır. Benzer şekilde, saç, kıl yolma, tırnak veya tırnak etlerini yeme, kusur örtücü kozmetik ve kıyafetlere aşırı para harcama yine rastlanan davranış bozuklukları arasında sayılabilir.” diyor.

SOSYAL MEDYA KADINLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR RİSK

Sosyal medya kullanımının kadınlar için de risk faktörü olduğuna dikkat çeken uzman psikologlar, “Özellikle kadınlar günümüzün ideal güzellik dünyasında yaşamanın bir sonucu olarak nasıl göründükleri ile ilgili hem dışardakilerden çok daha fazla eleştiri alabiliyor hem de kendi kendilerini sürekli biçimde etraflarındaki diğer kadınlarla kıyaslıyorlar. Ancak özellikle ergenlik çağında çocukları olan aileler bu konuda dikkatli olmalı. Ergenlerde dismorfofobi yetişkinlerden 6 kat daha fazla görülüyor.” diyor.

<p>İstanbul Esenyurt'ta evini büyütmesine izin vermediği komşusunun akrabaları tarafından evinde döv

İstanbul'da dehşet veren görüntü: Annemi öldürüyorlar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayvanat bahçesideki hayvanlar karın keyfini çıkarıyor

Yusufeli Barajı'nda sona yaklaşıldı