• $9,2567
 • €10,7708
 • 525.736
 • 1409.56
22 Eylül 2021 Çarşamba 00:44 | Son Güncelleme:

Sonbahar mevsimi başladı mı, neden doodle oldu? Sonbahar mevsiminin özellikleri neler, hangi aylarda olur?

Sonbahar mevsimi başladı mı, neden doodle oldu" Sonbahar mevsiminin özellikleri neler, hangi aylarda olur"

Sonbahar mevsimi başlangıç günü kabul edilen 22 Eylül tarihinde, Google sürpriz bir doodle hazırladı. Google ana sayfası doodle'ı, dünyanın kuzey yarısı için bugünün sonbahar mevsiminin ilk günü olduğuna dair samimi ve yapraklı bir hatırlatma sunuyor. Peki Sonbahar mevsimi başladı mı, neden doodle oldu? Sonbahar mevsiminin özellikleri neler, hangi aylarda olur?

Bugün, ekinoks olarak da bilinen, gece ile gündüzün neredeyse eşit olduğu sonbaharın ilk günü. Aynı zamanda bahar gelene kadar bizimle olacak olan soğuk havaların da başlangıcı. Bugünün Doodle'ı yeni sezonu sonbaharın düşen yapraklarının turuncu parıltısıyla kutluyor. 22 Eylül'de Kuzey Yarım Küre'de sonbaharın ilk günü ve Güney Yarım Küre'de baharın ilk günü olarak kabul edilir. İnternet aramalarında "Sonbahar mevsimi başladı mı, neden doodle oldu? Sonbahar mevsiminin özellikleri neler, hangi aylarda olur?" soruların yanıtları merak konusu oldu.

SONBAHAR NEDİR?

Sonbahar veya güz, yaz ile kış mevsimleri arasındaki mevsimdir. Güz, Hazan ve Bağ bozumu isimleriyle de anılır. Kuzey yarım kürede Eylül, Ekim ve Kasım; güney yarım kürede ise, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına denk gelir.

SONBAHAR'IN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gündüzler kısalır, geceler uzar. Güneş, erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir.

Ağaçların yaprakları sararmaya ve dökülmeye başlar. İğne yapraklı ağaçlar (Çam, ardıç vb.) yapraklarını dökmezler. Çiçeklerdeki çiçek sayısı azalır. Etraftaki otlar ve çimenler kurur.

SONBAHAR VE DİĞER MEVSİMLER HANGİ TARİHLERİ KAPSAR?

Mevsim, Dünya'nın eksen eğikliğinin etkisiyle beraber, Güneş çevresindeki yıllık hareketi sonucu Dünya üzerinde yaşanan birbirinden farklı, ortalama hava durumu koşullarına verilen isimdir. İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış olmak üzere dört mevsim vardır. Bu dört mevsim yine Dünya'nın eksen eğikliği ve Güneş etrafındaki hareketleri nedeniyle 21 Mart, 21 Haziran, 23 Eylül ve 21 Aralık tarihlerinde değişir.

21 Mart-20 Haziran kuzey yarımkürede İlkbahar, güney yarımkürede Sonbahar mevsimidir.

21 Haziran-22 Eylül kuzey yarımkürede Yaz, güney yarımkürede Kış mevsimidir.

23 Eylül-20 Aralık kuzey yarımkürede Sonbahar, güney yarımkürede İlkbahar mevsimidir.

21 Aralık-20 Mart kuzey yarımkürede Kış, güney yarımkürede Yaz mevsimidir.

SONBAHAR ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Gündüzler kısalır, geceler uzar. Güneş, erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir.

Ağaçların yaprakları sararmaya ve dökülmeye başlar. İğne yapraklı ağaçlar (Çam, ardıç vb.) yapraklarını dökmezler. Çiçeklerdeki çiçek sayısı azalır. Etraftaki otlar ve çimenler kurur.

2021 SONBAHAR DOODLE

Google, bugün (23 Eylül) hazırladığı özel doodle ile kuzey yarımküre için yaz mevsimine veda sonbahara merhaba dedi. İşte o doodle...

SONBAHAR AYLARI NELERDİR?

Yaşadığımız hayatta toplamda 12 adet ay bulunmaktadır. Bu 12 ayın toplamı ise 1 seneye denk gelmektedir. Ayrıca yaz, kıl, ilkbahar ve sonbahar olarak 4 adet mevsim bulunur. Bu mevsimlerin özellikleri ise birbirinden farklıdır. Bazı mevsimin yağışlı geçtiği görülürken bazı mevsiminde güneşli geçtiği görülür. Yani kimi mevsim soğuk ayları kimi mevsim ise sıcak ayları kapsar.

En sevilen mevsimlerden birisi ise sonbahar mevsimidir. Kışa girmeden önce görülen sonbahar mevsimine ait olan 3 adet ay vardır. Bu ayların isimleri ise; Eylül, Ekim ve Kasım şeklindedir.

İSİMLERİ VE ÖZELLİKLERİ İLE SONBAHAR AYLARI HANGİLERİDİR?

Sonbahar ayları, yaz aylarının bitmesi ile görülmeye başlayan ayları kapsamaktadır. Yani sonbahar aylarının gelmeye başlaması ile soğuklar görülecektir. Tabi bu durum bölgeden bölgeye göre farklılık gösterebilir. Yani bazı şehirlerde soğuklar erken gelebilir, bazı şehirlerde ise soğuklar geç gelebilir.

Eylül Ayı

Eylül ayı, senenin dokuzuncu ayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eylül ayı geldiği zaman sonbahar başlamış demektir. Tabi, eylül ayı soğukları hemen getirmez. Çünkü, yaz ayları yeni biteceği için havalar bir süre daha güzel devam edebilir.

Eylül ayı, insanlara sonbaharı müjdelediği için bir hazırlık ayıdır. İnsanlar bu ayla birlikte yaşamını yavaş yavaş değiştirmeye başlar. Çünkü, yakında yağışlar ve soğuklar başlayacaktır.

Ekim Ayı

Ekim ayı, senenin onuncu ayıdır. Bu ayda sonbahar iyice hissedilmeye başlar. Hava eylülde olduğundan daha soğuk olmaya başlar. Yağışlar ise daha çok görülmeye başlayacaktır. Ağaçların yaprakları dökülmüştür ve zaman zaman havada güneş olsa bile soğuk etkisini daha çok gösterir.

Kasım Ayı

Kasım ayı, senenin on birinci ayıdır. Bu ayda havalar son derece soğuk olmaktadır. Çünkü, sonbahara veda etme zamanı gelmiştir. Artık kış ayları gelecektir. Yani hava şartları daha kötüye gidecektir. Bu yüzden kasım ayına gelindiği zaman kışa doğru hazırlık yapılması lazımdır.

MEVSİM NEDİR?

Mevsim, Dünya'nın eksen eğikliğinin etkisiyle beraber, Güneş çevresindeki yıllık hareketi sonucu Dünya üzerinde yaşanan birbirinden farklı, ortalama hava durumu koşullarına verilen isimdir. Eylüle kadar kuzey yarım küre, güneye göre Güneş'e daha dönüktür ve daha çok Güneş tarafından ısıtılır.

Bu durum 23 Eylül-21 Mart arasında tersine döner. Böylece kuzey yarım küresindeki mevsimlere 21 Marttan başlayarak aşağıdaki gibi isim verilmiştir: İlkbahar, 21 Mart-22 Haziran; yaz, 22 Haziran-23 Eylül; sonbahar, 23 Eylül-22 Aralık; kış, 22 Aralık-21 Mart. Güney yarım küresinde mevsimlerin sırası tersine olup, ilkbahar 23 Eylül de başlar.

 • mevsim
 • Sonbahar mevsimi başladı mı
 • Sonbahar mevsimi neden doodle oldu
 • Sonbahar mevsiminin özellikleri neler
 • Sonbahar mevsimi hangi aylarda olur?
 • sonbahar mevsimi doodle
 • sonbahar mesajları
 • sonbahar kutlama mesajları
<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi