• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
13 Kasım 2020 Cuma 16:20 | Son Güncelleme:

Sinop'un olmazsa olmazı Boyabat ezmesi tarifi

Sinop'un olmazsa olmazı Boyabat ezmesi tarifi
IHA

Sinop'a özgü Boyabat ezmesi yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. Fındıkla yapılan Boyabat ezmesinin kilosu 80 TL. Sinoplu ustalardan Boyabat ezmesi tarifi haberimizde...

Sinop'un meşhur Boyabat ezmesi sevilerek tüketiliyor. Sinop’ta günlük olarak üretilen Boyabat ezmesi yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Boyabat ezmesi kilosu 80 TL’den satılıyor.

İHA'da yer alan habere göre tarihi ve turistlik alanları ve mantısıyla gündem olan Sinop son günlerde Boyabat ezmesiyle adından sıkça söz ettiriyor.

Tersane mevkisinde küçük bir dükkânda günlük olarak üretilen Boyabat ezmesi Sinop’un önemli yiyeceklerinden biri haline geldi. Lezzetiyle tüm Türkiye’ye nam salam Boyabat ezmesi, Türkiye’nin dört bir yanına kargo ile gönderiliyor.

TURİSTLER YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Boyabat ezmesinin yurdun dört bir yanından büyük talep gördüğünü söyleyen işletme yetkilisi Serdar Gökceağaçlı, Boyabat ezmesi tarifini şu şekilde anlattı:

"6 yıldır Sinop’tayız. Hem biz hem de Sinoplular bizi çok sevdi. Daha önceki yıllara oranla bu yıl turlar az geldi. Ancak turların az az gelmesine rağmen bireysel gelen turistler oldukça yoğun ilgi gösterdi. Dükkânımız küçük şirin bir dükkan. Buraya gelen müşterilerimize önce günlük olarak yaptığımız ezmelerden ikramlık olarak tattırıyoruz. Ardından müşterilerimiz hediyelik kutulardan beğenirlerse alıyorlar. Boyabat ezmesi yaparken önce fındıklar kavruluyor. Ardından ezilerek odun ateşinde kaynatılan ağdayla karıştırılıyor. Bir saat dinlendirildikten sonra hamur topları haline getirilen Boyabat ezmesinin son olarak da üzerine ceviz konuyor. Her şeye rağmen güzel bir sezon geçirdik. Şu anda Boyabat ezmesinin kilosu 80 TL." 
<p>İzmir'in Bornova ilçesinde, seyyar tezgahında midye satan 32 yaşındaki Murat Dal, yakalandığı kor

Koronayı yenen işçiye 'virüs kaptı' dayağı: Önce alay etti sonra saldırdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakanı Karaismailoğlu, Tekirdağ-Hayrabolu Yolu Kandamış Kesimi Açılış Töreni'ne katıldı

Antalya'da arkeolojik kazıda buz fabrikası kalıntıları ortaya çıkarıldı