• $7,861
  • €9,4321
  • 446.216
  • 1328.73
19 Kasım 2020 Perşembe 16:51 | Son Güncelleme:

Sigara düşük tehlikesine neden oluyor

Sigara düşük tehlikesine neden oluyor
IHA

Sigara içen anne adaylarına dikkat çeken uzmanlar, sigaranın düşük tehlikesi, gebelik kaybı gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi. İşte sigaranın gebeliğe etkileri...

Sigara hem anne adaylarını hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor.  Gebelik döneminde sigara içmelerinin hem kendilerine hem bebeğe büyük zararlar verdiğini belirten uzmanlar, “Sigara içmek erken gebelik, düşük tehlikesi, gebelik kaybı gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.” uyarısında bulundu.

İHA'da yer alan habere göre Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aysun Savaş Efesoy, gebelikte sigara kullanımının tehlikelerine karşı anne adaylarını uyardı. 

BEBEĞE DAHA AZ OKSİJEN GİDİYOR

Sigaranın anneye ve bebeği verdiği zararlarla ilgili açıklama yapan Efesoy, şu bilgileri verdi:

“Herkesin bildiği gibi kelime itibariyle sigara kullanımı sağlığa zararlı. Gebelik öncesi ve gebelik sonrası dönemde sigara içmek daha çok zararlı. Sigaranın içinde bir sürü zararlı madde var ama bizi öncelikle ilgilendiren nikotin ve karbonmonoksittir. Bunlar anne gebeyken sigara içtiğinde tabi ki doğal olarak annenin karnına sonra bebeğin eşi dediğimiz plasenta ya oradan da bebeğe geçmiş oluyor. Aynı anda hem bebeğimiz hem plasentamızda buna maruz kalıyor. Bu zararlı maddeler annenin damarlarında daralma ve tıkanma yapıyor. Bebeğimize daha az kan akımı ve daha az oksijen geçmesine sebep oluyor. Bu zararlı maddeler hem annemize hem bebeğimize zarar vermekte.” 

"SİGARA İÇMEK DÜŞÜK TEHLİKESİNE NEDEN OLUYOR"

Gebelikte sigara içmenin anneye ve bebeğe etkilerini anlatan Efesoy, “Erken gebelik, vajinal kanamalar, düşük tehlikesi, gebelik kaybı ve tekrarlayan gebelik oluşabiliyor. İlerleyen haftalarda plasentada daralma ve oksijen azalmasına sebebiyet verip erken doğuma sebep olabiliyor. Suyun erken gelmesine sebep olabiliyor. Plasentanın erken ayrılması durumları annede ve bebekte hayati tehlike oluşturabiliyor. Biz bu duruma preeklampsi yani annenin zehirlenmesi, bebeğin anneyi zehirlemesi diyoruz.” ifadelerini kullandı.

"GEBELİK SONRASI BEBEĞİN SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR"

Sigaranın sadece gebelik döneminde değil, doğumdan sonra da bebeğin sağlığını etkilediğine dikkat çeken Op. Dr. Efesoy, “Bebekte ileri süreçte akciğer hastalıklarına, astıma, obeziteye sebep olabiliyor. Ayrıca gelişimsel kusurlara da sebep olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre de sosyal gelişiminde, zihinsel gelişiminde, ders başarımında, ortama adaptasyonunda etkilenme olduğu söylenmekte.” diye konuştu.

Gebelikte pasif içiciliğin de zararlı olduğunu söyleyen Efesoy, “Çevresel maruziyet de riskleri artırmaktadır. Çevresel mazuriyetlerin de sıfıra indirilmesini istiyoruz. Pasif içiciliğin de bir sigara tüketen insan kadar zehirli maddelere maruz kalındığı görülmüştür.” şeklinde konuştu.

"GEBELİK SONRASI SİGARAYA BAŞLAMAK DA ZARARLI"

Gebelik öncesinde sigarayı bırakıp, gebelik sonrasında sigaraya başlamanın da zararlı olduğunu belirten Efesoy, şunları söyledi:

“Tekrar sigaraya başlanması annenin bebeğimizi süt ile besleyeceği için bu zararlı maddeler kanla birlikte anne sütüne karışmaktadır. Ayrıca süt salgısında azalma, süt salgısında besin değerlerinde azalma gözlenmiştir. Besin değerlerin azalması bebeğin gelişiminde duraksamalara neden olabilir. Pasif içicilikte de aynı sıkıntıların yaşandığı gözlenmiştir.”
<p>Japonya'da bir göktaşının atmosfere girince ateş topuna dönüşerek düşmesi sosyal medyada gündem o

Japonya'da göktaşı paniği: Atmosfere girince ateş topuna dönüştü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yer siyah gök beyaz! Beşiktaş, zafer sarhoşu

Kadıköy'de ortalık böyle karıştı! Kare kare o anlar...