• $7,7488
  • €9,1894
  • 418.241
  • 1530.27
10 Ağustos 2020 Pazartesi 16:46 | Son Güncelleme:

Sıcak çarpması tedavi edilmezse ölümcül sonuçları olabilir! Sıcak çarpması nasıl geçer?

Sıcak çarpması tedavi edilmezse ölümcül sonuçları olabilir! Sıcak çarpması nasıl geçer"
IHA

"Sıcak çarpması" vücut sıcaklığının 40 derece üstüne çıkmasıyla birlikte biyokimyasal süreçlerin bozulması anlamına geliyor. Sıcak çarpmasının önlenebilir olmasına rağmen, tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabileceğini belirten uzmanlar, özellikle kalp, böbrek hastaları, diyabet, kanser, tansiyon hastaları ile hamileleri uyardı.

Son günlerde artan sıcaklar ve nem oranları sağlık problemlerini artırdı. Özellikle yaz aylarında sıcak çarpması vakalarının arttığını söyleyen uzmanlar, sıcak çarpmasına karşı vatandaşları uyardı. Peki, sıcak çarpması nasıl geçer?

İHA'da yer alan habere göre güneş çarpması vakalarının sayısı arttı. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nalan Kozacı, Alanya’ya dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistlerin bölgenin sıcaklığına alışkın olmaması ve uyum sağlayamamaları nedeniyle güneş çarpmasına daha çok maruz kaldıklarını, bu durumun ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyleyerek şu şekilde konuştu:

"Sıcak çarpması vücut sıcaklığının 40 derece üstüne çıkmasıyla birlikte biyokimyasal süreçlerin bozulması olarak tanımlanır. Çoğunlukla önlenebilir olmasına rağmen, tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilmektedir. Ölüm oranları yüzde 10-75 arasında bildirilmiştir.” 

"HAMİLELERDE DE GÖRÜLÜYOR"

Sıcak çarpması vakalarının en sık kimlerde görüldüğüne dair bilgi veren Doç. Dr. Kozacı, şu bilgileri verdi:

"5 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üzeri kişilerde, kalp hastalarında, böbrek hastaları, diyabet hastaları, kanser hastaları, tansiyon hastaları, hamilelerde, bazı ilaçları kullananlarda (antidepresanlar, diüretikler, beta-blokerler, antikolinerjikler), alkol kullanımı olanlarda, aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olan kişilerde, psikolojik ya da psikiyatrik hastalığı olan kişilerde, sürekli ve bilinçsizce diyet yapanlarda, yetersiz sıvı alanlarda sıcak çarpması durumunu daha sık görmekteyiz." 

"GÜNEŞ ALTINDA EGZERSİZ YAPMAK BU DURUMU TETİKLEYEBİLİR"

Sıcak çarpmasına neden olan faktörleri açıklayan Kozacı, "Güneşe aşırı ve alışmadan maruz kalma durumu, güneş altında ya da sıcak ortamda uzun süre çalışma, güneş altında bırakılmış araba, kapalı ortamlar, plaj, kumsal, hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlar, sıcak havalarda yeterli su içmeme, sıcakta veya güneş altında egzersiz yapma veya yürüme bu durumu tetikleyen olaylar arasında yer almaktadır." ifadelerini kullandı.

“HAFİF YİYECEKLER TERCİH EDİLMELİDİR”

‘Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalıdır’ diyerek uyarılarda bulunan Dr. Kozacı, sözlerine şöyle devam etti:

“Kapalı mekanların düzenli aralıklarla havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli, sentetik ve terleten kumaşlardan kaçınılmalıdır. Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalıdır. Vücut temiz tutulmalıdır, fırsat buldukça ılık duş alınmalıdır. Uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Her öğünde yeteri miktarda gıda alınmalıdır, Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Ağır yiyecekler, kızartmalar, asitli içecekler, şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır. Günde en az 2,5-3 litre sıvı alınmalıdır. Suyun dışında ayran, soda, hafif kompostolar sağlıklı alternatiflerdir. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Sıcak veya güneş çarpması geliştikten sonra hasta acil tedavi edilmelidir. Esas tedavi hastayı hızla soğutmaktır. Kişiyi gölge daha soğuk bir alana taşıyarak, giysilerini çıkarıp cildini sürekli olarak ıslatarak olay yerinde soğutmaya başlanmalıdır. Esinti oluşturmak için yelpazeleme veya üstü açık bir araçla transport buharlaşma yoluyla soğutmayı artıracaktır. Hasta hastaneye ulaştığında soğutma ve destek tedavisinin bir yoğun bakım ortamında sağlanması en doğrusudur.”
<p>Peki, İmamoğlu'nun ekseni nereye kayıyor? Millet İttifakı'nda  yeni bir çatlak mı var? Önümüzdeki

İYİ Parti'de neler yaşanıyor?

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor