• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
27 Nisan 2021 Salı 14:23 | Son Güncelleme:

Şerbetli tatlılarda favori bülbül yuvası! Hem hafif hem de çok susatmıyor

Şerbetli tatlılarda favori bülbül yuvası! Hem hafif hem de çok susatmıyor
DHA

Şerbetli tatlılar arasında popüler olan bülbül yuvası Ramazan ayında Gazianteplilerin de tercihi oluyor. Peki, bülbül yuvası Antep'te nasıl yapılıyor? Bu tatlının diğer şerbetli tatlılara göre daha hafif olduğunu belirten Antepli ustalar, bülbül yuvasının püf noktasının tek kat ince hamur olduğunu söyledi.

Şerbetli tatlılar arasında yer alan bülbül yuvası Ramazan ayının vazgeçilmezi. Gaziantep'te bu tatlının popüler olduğunu söyleyen ustalar, içerisindeki şerbet ve şeker oranının az olmasına bağlı olarak diğer tatlılara göre daha hafif olması nedeniyle ramazanda sıklıkla tercih edildiğini belirtti.

DHA'da yer alan habere göre Gaziantepli tatlıcı Onur İbili, ramazan ayı ile birlikte 'bülbül yuvası' tatlısının satışlarının arttığını söyledi.

İbili, baklava kültürünün yaygın olduğu kentte, bu tatlının daha az susattığı için oruç tutanlar tarafından tercih edildiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nce (UNESCO) gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Gaziantep'te baklavanın yanı sıra üretilen diğer tatlılarda ilgili görüyor.

Özellikle ramazan ayı içerisinde tercih edilen ve içerisindeki malzemelerin baklavaya oranla daha az ve hafif olan bülbül yuvası tatlısı iftar sofralarında yerini alıyor.

"RAMAZAN AYINDA HAFİF TATLI İÇİN EN İDEALİ"

Onur İbili, Gazianteplilerin baklavayı sevdiğini, ancak ramazanda daha hafif tatlılara yöneldiğini belirtti. Diğer tatlılara oranla daha hafif özelliği ile bilinen bülbül yuvasının oruç tutanlar için iftardan sonra en ideal tatlı olduğunu belirtti.

PÜF NOKTASI HAMURUN İNCELİĞİ

Ramazan ayında da çok tercih edilen bülbül yuvası tatlısının Gaziantep'in eski tatlılarından olduğunu söyleyen İbili, bülbül yuvasının püf noktasını şöyle anlattı:

"Tek kat ince bir hamur ile yapılıyor, üzerine sadece fıstık dökülüyor. Yapımı meşakkatli olmasının yanı sıra lezzetine de doyum olmuyor. Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlarımız için bu baklava, çok susatmayan hafif bir tatlı. Bu yüzden kentte ve diğer illerde özellikle ramazan ayında bu tatlımızı çok seviyorlar. Susatmama sebebi de baklavaya oranla çok az bir şerbeti var. Şeker oranı da az olduğu için hem hafif hem de lezzetli bir tatlı oluyor. Zaten yıllardır bu Gaziantep'in tükettiği özel bir tatlıydı. Bu tatlıyı herkes artık yavaş yavaş biliyor ve duyuyor. Hafif olduğunu da duyan müşterilerimiz hemen bununda tadına bakmak istiyor. Bu tatlımızın satışlarında artış var demiştik zaten özel sipariş ile yapıyoruz. Üretiminde de satışında da atışımız çok şükür var. Ramazanda vatandaşlar hafif tatlılar arıyorlar. O yüzden bu tatlımızı hem şehir dışından hem de Gaziantep'ten vatandaşlar severek yiyorlar."
<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı