• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
17 Şubat 2021 Çarşamba 15:59 | Son Güncelleme:

Saray mutfağında en çok kullanılan 5 baharat

Saray mutfağında en çok kullanılan 5 baharat
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA

Osmanlı saray mutfağı yemekleri denilince akla ilk gelen baharatlar oluyor. Şerbetlerden tatlılara et yemeklerinden pilavlara kadar birçok çeşitte kullanılan baharatları bir araya getirdik. İşte saray mutfağında en çok kullanılan 5 baharat...

Osmanlı saray mutfağı baharatları günümüzde de mutfakta en çok tüketilen baharatlar arasında yer alıyor. Osmanlı Dönemi'ne göre kullanım alanları değişse de aranan lezzetler değişmiyor. Selçuklu mutfağında safran, kimyon, susam baharatları kullanılırken sonraki dönemlerde fetihlerle bu çeşitlilik artmıştır. Ürün çeşidi arttıkça ve damak zevki değiştikçe yemeklerde kullanılan baharatların sayısı artmıştır. Kimyon, kakule, karanfil, kişniş, misk, zencefile kadar birçok baharat saray yemeklerinde kullanılmıştır. İşte saray mutfağında en çok kullanılan baharatlar...

KARABİBER

Osmanlı mutfağında et yemeklerinde vazgeçilmez olan karabiber sık kullanılan baharatlar arasında yer almıştır. Hemen hemen tüm yemeklerde ve salatalarda kullanılan karabiber ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

SAFRAN

Osmanlı yemeklerinde safranlı pilavlar meşhurdur. Safran sadece pilavlarda değil kekler, çorbalar, tatlılar, yöresel yemekler için de kullanılmıştır.

TARÇIN

Tarçın özellikle 19.yy'da en çok tercih edilen baharatlardan biri olarak biliniyor. Günümüzde bizler tarçını sadece bitki çayları ve kurabiye gibi ürünlerde kullansak da Osmanlı Dönemi'nde tarçın yemeklere de lezzet katan baharatlar arasında yer almıştır.

KARANFİL

Fatih Sultan Mehmet Döneminde saray mutfağında yer alan karanfil, şerbetlerde, macunlarda ve çeşitli tatlılarda kullanılmıştır.

SUSAM

Susam hem Selçuklu mutfağında hem de Osmanlı mutfağında kullanılmıştır. Susamın yanında çörek otu, sakız ve kimyon da tercih edilen baharatlar arasında yer almıştır.

<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek