• $7,9584
  • €9,4683
  • 462.913
  • 1338.51
29 Nisan 2020 Çarşamba 12:44 | Son Güncelleme:

Salgın sürecinde kişisel bakım nasıl olmalıdır?

Salgın sürecinde kişisel bakım nasıl olmalıdır"
IHA

COVİD-19 salgın sürecinde kişisel bakım nasıl olmalıdır? En çok yapılan temizlik hataları nelerdir? gibi soruların cevabı merak ediliyor. Özellikle kişisel bakımda tedbirler esnetilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, takı takmaktan el hijyenine kadar yapılması gerekenleri anlattı.

COVİD-19 salgın sürecinde kişisel bakım büyük bir öneme sahip. Virüslerin hangi yüzeylerde daha çok kaldığına değinen uzmanlar, bu süreçte takı takılmaması, el hijyenine önem verilmesi gibi kişisel alan konusunda yapılması gerekenleri anlattı.

Özellikle kişisel bakımda tedbirler esnetilmemesi gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Onur Çapkan, koronavirüse karşı alınması gereken kişisel bakım önerilerini sıraladı:

Elimizi ılık su (sıcak değil) ve sabunla sık sık en az 20 saniye yıkamalıyız. Sıradan kokusuz, katkısız beyaz kalıp sabun yeterlidir. Ortak yaşam alanlarında, sık kullanılan nesneler ile temastan hemen sonra yıkamalıyız. Bu süreçte el yıkama refleksimiz olmalı. 

Ellerimizi kişiye özel havlu ya da mümkünse tek kullanımlık kağıt havlu ile ovalayarak değil, tamponlayarak kurulamalıyız. 

Yıkama sonrası kaybedilen deri bariyerinin onarılması ve kızarıklık, yanma, yarık oluşması gibi durumların önüne geçmek için mutlaka nemlendirici kullanılmalı. En basitinden kokusuz, katkısız saf vazelin bile kullanabilirsiniz. Etkin bir nemlendirme için gece yatmadan elinize nemlendirici sürebilirsiniz. Böylece deri bariyeri onarılmış olur, virüsten korunmaya zarar vermeyecektir.

Su ve sabuna eğer ulaşamıyorsak, en az yüzde 60 alkol bazlı el dezenfektanları-kolonya kullanabiliriz. Buradaki uygulamamız da yine el yıkama ile benzer şekilde olmalı. Elimizin tüm kıvrımlarına dezenfektanı doğru biçimde yayabilmeliyiz. Sonrasında yine su ve sabuna ulaşabildiğimizde yine ellerimizi yıkamalıyız. 

Metal ve plastik gibi yüzeylerde virüs daha uzun süreler canlı kalabilmekte, ayrıca yüzey özellikleri dolayısıyla tam temizlik de bu aksesuarlar için her zaman mümkün olmayabilmektedir. Bu sebeple bulaş ihtimalini arttırmamak için takı takmayın. 

Dış dünyaya ellerimizle temas ederiz. 1 saat içinde bile fark etmeden onlarca defa elimizi yüzümüze götürürüz. Böylece elimizdeki virüsü esas hedef noktası olan ağız-burun-göz gibi yerlere bulaştırmış oluruz. Ayrıca bu hareket yüzünüzde yağlanma ve sivilce oluşumuna da zemin hazırlar. Yüzünüze dokunmayın. Tokalaşmayın.

Tırnaklar kısa kesilmelidir. Öksürürken elimizi ağzımızı kapatmak için kullanmamalıyız. Tek kullanımlık mendiller kullanılmalı. Eğer ulaşamıyorsak da dirsek içini kullanmalıyız. Maske takmadan önce elinizi sabunlu suyla yıkayın ya da dezenfektanla temizleyin. 

Ağzı ve burnu tamamen kaplamalı, yüzünüze tam oturmalıdır. Maskeyi ellemekten kaçının, boş bulunup dokunduğunuzda mutlaka elinizi yıkayın. Maske nemlendiğinde mutlaka değiştirin, kullanılmış maskeyi asla tekrar kullanmayın. Maskeyi çıkarırken ön kısma dokunmadan arkadaki lastikli-ipli kısımdan tutarak çıkarın. Ve ellerinizi yeniden yıkayarak temizleyin.


<p>Elazığ'da 6.8 şiddetinde meydana gelen depremin ardından kentte çok sayıda konut yıkılmış ve ağır

Bakan Kurum'dan kentsel dönüşüm açıklaması

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycan ordusu 27 yıl sonra Kelbecer'e girdi

Çin menşeli koronavirüs aşısı Kayseri Şehir Hastanesi'nde gönüllülere uygulanmaya başlandı.