• $8,0848
  • €9,6799
  • 461.928
  • 1408.14
02 Mart 2021 Salı 14:52 | Son Güncelleme:

Saç dökülmesi Kovid-19 habercisi mi? İşte saç dökülmesine neden olan hastalıklar

Saç dökülmesi Kovid-19 habercisi mi" İşte saç dökülmesine neden olan hastalıklar
DHA

Saç dökülmesi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Uzmanlar, özellikle saç dökülmelerinin ateşli seyreden birçok hastalık sonrası görülebildiğini söyledi. Peki, saç dökülmesi Kovid-19 habercisi mi? Saç dökülmesine neden olan hastalıklar ve vitaminlerle ilgili detaylar haberimizde...

Saç dökülmesinin nedenleri kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Saç dökülmelerinin ateşli seyreden birçok hastalık sonrası görülebildiğini söyleyen Dermatolog Seher Küçükoğlu Cesur, saç dökülmesine neden olan hastalıklar hakkında bilgi verdi.

DHA'da yer alan habere göre Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üy. Dermatolog Seher Küçükoğlu Cesur, saç dökülmesinin nedenlerini anlattı.

VİTAMİNLERE DİKKAT

Saç dökülmesi ile hastalıklar arasındaki ilişkiye değinen Cesur, saç dökülmesinin nedenlerini şöyle sıraladı:

"Bu sebepler; genetik nedenler, vitamin eksiklikleri (demir, b12, folik asit, çinko, biotin, b12), bazı iç hastalıklarında (tiroid hastalıkları gibi endokrin ve romatizmal hastalıklar) geçirilen enfeksiyonlar sonrası kullanılan ilaçlara bağlı stres, doğum sonrası saç dökülmeleri ve saçların kendi döngülerine bağlı dökülmeler olarak sıralanabilir."

SAÇ DÖKÜLMESİ KOVİD-19 HABERCİSİ Mİ?

Ateş ile seyreden enfeksiyonların 'semptomatik alopesi' denen saç dökülmelerine yol açabileceğini belirten Dr. Küçükoğlu Cesur, Covid-19 enfeksiyonu ile saç dökülmeleri arasında bu açıdan bir nedensellik bulunabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

"Coronavirüs enfeksiyonu ateş ile seyreden sistemik bir hastalığa yol açar. Dolayısı ile Covid-19 enfeksiyonlarından sonra hem enfeksiyona bağlı hem de kullanılan ilaçlara bağlı 'semptomatik alopesi' adını alan saç dökülmeleri görülebilir. Saçların genelinde seyrelme, saçlarda incelme ile kendini gösteren bu sorun bazı kişilerde Covid-19 enfeksiyonu geçirildikten yaklaşık 2-4 ay sonra da ortaya çıkabiliyor. Bununla birlikte saç dökülmesi, Covid-19 enfeksiyonunun habercisi olmayıp hastalığın bir sonucudur."

SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN TAVSİYELER

Özellikle sıkı diyetlere bağlı olarak vitamin eksikliği ve stresin de vücut direncinde düşüklüğe neden olarak saç sökülmesine yol açabileceğini söyleyen Dr. Küçükoğlu Cesur, sağlıklı saçlar için öncelikli olarak sıkı diyetlerden kaçınıp sağlıklı ve düzenli beslenmek gerektiğini vurguladı.

Saç dökülmesi yaşandığında ilk olarak kan testleri yapılarak vitamin değerlerinin ve iç hastalıkların gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Dermatolog Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, "Eksik değerlerin yerine koyulmasıyla birlikte sağlıklı beslenmek önemlidir. Destekleyici tedavi olarak saç bakım losyonları ve saç dökülme önleyici şampuanlar kullanılabilir" tavsiyelerinde bulundu.

<p>Zonguldak'ta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez, koronavirüs tedavisi gör

Zonguldak'ta trafik polisi koronavirüse yenik düştü... Acı detay ortaya çıktı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı